|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 
8 shkurt 2006 /TN /QIK
 
 • Zgjedhja e Presidentit tė vendit pritet tė bėhet tė premten
 • Petersen ėshtė i zhgėnjyer me vendimin pėr shtyrjen e seancės votimin e Presidentit tė Kosovės
 • Pėrfaqėsuesit e lagjeve veriore tė Mitrovicės kėrkuan ndihmė nga udhėheqja komunale
 • Lene thotė nė Beograd se shqiptarėt kanė dy solucione pėr statusin e Kosovės?!
 • Nė njė takim me drejtorin e Bordit tė ICG sė, Daci shprehet se "Kosova do tė jetė njė vend normal evropian"
 • Vdiq kryetari i Nėndegės sė LDK sė i fshatit Herticė tė Podujevės Sahit Llalloshi
 • Udhėheqja komunale e Gjilanit kėrkon qė sa mė parė tė zgjidhet Presidenti i Kosovės
 • Sali Berisha: Pavarėsia e Kosovės ėshtė rruga e stabilizimit tė rajonit
 • Britania bėn thirrje qė tė shtohen pėrpjekjet pėr pavarėsinė e Kosovės nga Serbia
 • Kosumi dhe Petersen po shikojnė mundėsinė e ndėrrimit tė terminit tė mbledhjes sė Kuvendit
 • Kryeministri Kosumi i ofroi mbėshtetje tė plotė Fatmir Sejdiut, kandidat pėr President tė Kosovės
 • Beogradi akuzon Britaninė pėr presion mbi pavarėsimin e Kosovės
 • NATO e vendosur pėr tė ruajtur kapacitetin operativ tė KFOR it edhe sivjet
 • Lavrov: Serbėt duhet tė ndjehen tė sigurtė
 • Qeveria e Kosovės miratoi Projektligjin pėr Pengimin e Pastrimit tė Parave
 • Kosumi priti nė takim lamtumirės drejtorin e Zyrės pėr marrėdhėnie politike tė UNMIK ut
 • ASHAK pėrkujtoi piktorin Ibrahim Kodra
 • Ibrahim Kodra-piktori me famė botėrore dje u nda nga jeta
 • Dr.Ibrahim Rugova nderohet me Ēmimin Kombėtar pėr vepėr jetėsore, ndėrsa Jusuf Buxhovi pėr vepėr mė tė mirė
 • Nė Shqipėri rrėmbehet njė autobus udhėtarėsh - tė paktėn dy tė vrarė
 • Ambasadorėt britanikė nga rajoni takohen nė Sarajevė me Xhon Sauers
   

Zgjedhja e Presidentit tė vendit pritet tė bėhet tė premten
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės gjatė kėsaj jave e ka kėrkuar sėrish LDK-ja, sikundėr edhe AAK-ja, Grupi 6 plus dhe Ora, ēėshtje e cila do tė shqyrtohet nesėr nga Kryesia e Kuvendit tė Kosovės nė orėn 1O.OO.

Kolė Berisha nėnkryetar i LDK-sė dhe deputet i saj, tha se Grupi Parlamentar i kėsaj partie i ka kėrkuar Kryesisė sė Kuvendit qė mbledhja solemne pėr zgjedhjen e Presidentit e caktuar pėr tė hėnėn tė mbahet tė enjten. Nė rast se ajo nuk do tė mund tė mbahet tė enjten, atėherė tė mbahet tė paktėn tė premten, tha Berisha.

"Nuk ka kuptin qė tė shtyhet prapė mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit, sepse dalim joseriozė nė kėtė ēėshtje dhe nuk ėshtė nė dobi tonėn. Mendoj se duhet respektuar kėrkesa e Grupit tonė Parlamentar, kėrkesat e LDK-sė dhe patjetėr duhet respektuar kėrkesa e ndėrkombėtarėve, sepse ne duhet tė tregojmė se kemi njohuri qė nė momente tė caktuar dimė tė menaxhojmė situatėn”" u shpreh Berisha.

Edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK-ja), kėrkoi sot nga Kryesia e Kuvendit, dhe nga kryekuvendari Nexhat Daci, qė seanca parlamentare ku do tė votohet pėr President tė Kosovės, tė mbahet mė 10 shkurt, pėrkatėsisht tė premten. "Zgjedhja e Presidentit duhet tė pėrshpejtohet dhe nuk ekziston ndonjė arsye pėr shtyrje tė seancės", ka thėnė Gjylnaze Syla.

Poashtu kėrkesė me shkrim i ėshtė bėrė Kryesisė sė Kuvendit, pėr mbledhje nga Grupi 6 plus, ndėrkohė qė sot edhe partia Ora, publikisht ka kėrkuar qė nesėr Kuvendi tė mbajė seancė.

Ndėrkohė, PDK njoftoi se qėndrimin e saj do ta publikojė, brenda ditės, sekretari i Pėrgjithshėm Jakup Krasniqi, pas njė takimi qė do tė ketė me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen.

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka njoftuar zyrtarisht se do tė takohet nesėr nė ora 10.00, por bazuar nė kėrkesėn e tashmė tė katėr grupeve parlamemtare tė pėrmendura, pėr seancė tė jashtėzakonshme, ku do tė zgjidhej Presidenti i vendit, kryesia kėtė ēėshtje do ta fusė nė rendin e ditės sė nesėrme dhe tė vendosė pro saj. Edhe burime tė tjera zyrtare pohojnė se ėshtė arritur pajtimi qė seanca pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri tė vendit tė mbahet tė premten.

Kryesia e Kuvendit ka miratuar propozimin e LDK-sė qė nė kėtė post tė zgjedhet prof.dr.Fatmir Sejdiu, por dje mori vendim qė seanca solemne tė mbahet tė hėnėn. Ndėrkohė qė me kėtė vendim nuk ėshtė pajtuar as kryeadministratori Petersen, i cili dje tha se ishte i zhgėnjyer dhe i dėshpėruar me kėtė vendim tė kryesisė.

Petersen i pėrkrahur edhe nga pėrfaqėssuesi i SHBA-ve nė Kėshillin e Sigurimit, kishte kėrkuar shtyrjen e mbledhjes sė KS-sė, pėr javėn qė vjen, dhe qė atje nė raportimin e tij pėr Kosovėn tė pėrfshihej edhe zgjedhja e Presidentit gjatė kėsaj jave, si njė shembull pozitiv pėr institucionet dhe demokracinė nė Kosovė.
 
 
Petersen ėshtė i zhgėnjyer me vendimin pėr shtyrjen e seancės votimin e Presidentit tė Kosovės
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen ėshė shprehur thellėsisht i zhgėnjyer dhe i befasuar me vendimin e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės qė seanca pėr zgjedhjen e presidentit tė ri tė shtyhet pėr datėn 13 shkurt.

"Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė pranoi kėrkesėn tonė pėr shtyrje tė mbledhjes deri mė 14 shkurt e pastaj befasisht dėgjojmė kėtu se mbledhja e Kuvendit tė Kosovės, ku duhet tė votohet pėr President tė Kosovės shtyhet", sqaroi Petersen.

"Nuk besoj se njerėzit do ta kuptojnė njė shtyrje tė tillė. Unė jam thellėsisht i zhgėnjyer, pasi nuk shoh ndonjė arsye, qė tė mos procedohet gjatė javės pėr kėtė ēėshtje", - ka thėnė Petersen dje pasdite.
Petersen tha se Presidenti duhet tė zgjidhet me njė afat sa mė tė shpejtė nė mėnyrė qė ai tė mund t'i raportojė Kėshillit tė Sigurimit mė 14 shkurt pėr kėtė zhvillim tė cilin e vlerėsoi si shumė pozitiv.

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės nė takimin e djeshėm ka marrė vendim qė seanca pėr zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės tė mbahet tė hėnėn mė 13 shkurt, e jo siē ishte paraparė mė 9 shkurt. Njė vendim i tillė u mor me kėrkesė tė Grupit parlamentar tė Partisė Demokratike pėr shkak se kryetari i kėsaj partie Hashim Thaēi dhe katėr deputetė tė saj gjenden pėr njė vizitė nė Gjermani.
 
 
Britania bėn thirrje qė tė shtohen pėrpjekjet pėr pavarėsinė e Kosovės nga Serbia
 
Beograd, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Britania i ka bėrė thirrje Perėndimit qė t'i shtojė pėrpjekjet pėr tė pėrgatitur terrenin pėr pavarėsinė e mundshme tė Kosovės nga Serbia.

Xhon Sauers (John Sawers), drejtor politik nė Ministrinė e Jashtme tė Britanisė, i ka deklaruar agjencisė sė lajmeve Rojters se e ardhmja e Kosovės duhet t'i reflektojė dėshirat e popullatės shumicės.

"Nuk ėshtė sekret se aspiratat e shumicės sė kosovarėve janė pėr pavarėsi", ka thėnė Sauers. Ai e ka pėrkujtuar shtypjen serbe nė Kosovė nė vitet e 90 ta, pasi nacionalisti Sllobodan Millosheviq ia hoqi Kosovės autonominė, gjė qė kulminoi me luftėn brutale dy vjeēare dhe pėrfundoi me ndėrhyrjen e NATO s.

"E gjithė kjo histori ėshtė njė trashėgimi qė na bėn tė mos kemi shumė opsione tė tjera", ka thėnė Sauers.
 
 
Sali Berisha: Pavarėsia e Kosovės ėshtė rruga e stabilizimit tė rajonit
 
Berlin, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Shqipėria ėshtė e pėrkushtuar pėr intensifikimin e bashkėpunimit miqėsor rajonal, por problemi madhor i rajonit mbetet statusi pėrfundimtar i Kosovės, pėr tė cilėn Shqipėria mban njė qėndrim realist, tha kryeministri Sali Berisha. Ai theksoi se "pavarėsia e Kosovės ėshtė rruga e stabilizimit tė rajonit".

Berisha nė njė intervistė pėr "Dojēe velen" theksoi se udhėheqja aktuale e Kosovės ėshtė e vendosur tė vazhdojė rrugėn e Presidentit Rugova. Ai vlerėosi se udhėheqja e Kosovės ėshtė unike dhe ėshtė shumė e pėrkushtuar pėr respektimin e garantimin e lirive dhe tė drejtave tė serbėve dhe se ajo mbetet e hapur pėr dialog.

Berisha tha se beson qė ish-presidenti Artisahri do ta pėrfundojė misionin e tij me sukses nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės.
 
 
Pėrfaqėsuesit e lagjeve veriore tė Mitrovicės kėrkuan ndihmė nga udhėheqja komunale
 
Mitrovicė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Krerėt e komunės sė Mitrovicės: Mursel Ibrahimi, kryetar, Fatmire Berisha, zėvendėskryetare dhe Sadri Ferati, kryeshef i Ekzekutivit, kanė patur njė takim me pėrfaqėsuesit e banorėve shqiptarė qė jetojnė nė lagjet veriore tė qytetit, nė tė cilin janė shqyrtuar disa ēėshtje aktuale dhe mundėsitė e zgjidhjes sė disa problemeve qė i preokupojnė ata.

Pėrfaqėsuesit e lagjeve veriore kėrkuan nga udhėheqja komunale, ndihmėn e institucioneve pėr tejkalimin e tė gjitha problemeve.

Ndėr problemet qė aktualisht po i shqetėson mė sė shumti banorėt e lagjeve veriore tė qytetit, ėshtė ndėrtimi i tregut nė parkun afėr urės kryesore tė lumit Ibėr, qė sipas tyre bėhet me prapavijė tė caktuar, pėr tė penguar lėvizjen dhe qarkullimin e lirė tė njerėzve dhe automjeteve, qė kohėve tė fundit ėshtė duke shkaktuar probleme tė mėdha.

Problem tjetėr shqetėsues pėr shqiptarėt qė jetojnė nė veri ėshtė edhe parkimi i autobusėve nė pjesėn e rrugės qė lidh tre rrokaqiejt me urėn kryesore, gjė qė sipas pėrfaqėsuesve bėhet me qėllim qė tė vėzhgohet lėvizja e shqiptarėve nėpėr tė dhe pengimi i tyre nė momente tė caktuara.

Udhėheqja komunale premtoi se pėr tė gjitha kėto ēėshtje do tė bisedojnė me pėrfaqėsuesit e UNMIK ut, qė e administrojnė atė pjesė tė qytetit, nė mėnyrė qė tė sqarohen veprimet e tyre dhe mėpastaj do tė mbajnė njė takim tė pėrbashkėt pėr tė marrė qėndrimet e duhura.
 
 
Lene thotė nė Beograd se shqiptarėt kanė dy solucione pėr statusin e Kosovės?!
 
Beograd, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - I dėrguari i Bashkimit Evropian nė negociatat pėr statusin e Kosovės Shtefan Lene ka biseduar sot nė Beograd me presidentin e Unionit Serbi-Mali i Zi, Svetozar Maroviq dhe me kryetaren e tė ashtuquajturės "Qendėr koordinuese serbe pėr Kosovėn" Sanda Rashkoviq-Iviq.

Nė njė komunikatė nga takimi nė Qendrėn koordinuese Lene citohet tė ketė thėnė se "te shumica e shqiptarėve ekzistojnė dy socucione pėr zgjidhjen e mundshme tė statusit tė Kosovės"?! Sipas Lenes, e para ėshtė pavarėsia, kurse e dyta gatishmėria pėr koncesione nė procesin negociues. "Mė vjen keq qė duhet tė them, por te shqiptarėt mbisundon qasja qė nėnkupton pavarėsinė e plotė pėr Kosovėn", ka thėnė Lene.

Sipas mediave serbe, Shtefan Lene ka mbetur i paqartė dhe nuk nuk ka pasur pėrgjigje tė saktė nė pyetjen se, nga aspekti i BE-sė, kush nė tė ardhmen do tė garantonte kufirin e tanishėm midis Shqipėrisė dhe Serbisė, pėrkatėsisht Serbisė dhe Maqedonisė.
 
 
Nė njė takim me drejtorin e Bordit tė ICG sė, Daci shprehet se "Kosova do tė jetė njė vend normal evropian"
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka pritur sot drejtorin e Bordit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), Morton Abramovic, i cili shoqėrohej nga Pol Uiliams, drejtor i Programit pėr trajnime pėr negociatat dhe zonjėn Xhenifer Ober, drejtoreshė e kėtij programi nė Kosovė.

Eshtė biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė, pėr pėrgatitjet pėr bisedime dhe pėr gjendjen nė Kosovė pas pėrcaktimit tė statusit tė vendit.

Sipas njė njoftimi, kryeparlamentari Daci ka vlerėsuar interesimet e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Ai ka lavdėruar, ndėrkaq, punėn qė ka bėrė eksperti amerikan, Pol Uiliams, duke theksuar se institucionet e Kosovės do tė kenė nevojė tė pėrhershme pėr ndihmėn e ekspertėve amerikanė.

Sa i pėrket vizionit pėr tė ardhmen e vendit, Daci ėshtė shprehur se Kosova do tė jetė njė vend normal evropian.
 
 
Vdiq kryetari i Nėndegės sė LDK sė i fshatit Herticė tė Podujevės Sahit Llalloshi
 
Podujevė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Dje nė moshėn 52-vjeēare u nda nga jeta kryetari i Nėndegės sė LDK sė nė fshatin Herticė tė Podujevės Sahit Llalloshi.

Sahiti hyri nė jetėn publike me LDK nė, partinė e parė antikomuniste dhe nacional demokratike qė nė fillet e organizimit tė saj nė Llap. Ai me LDK nė u zhvillua nė njė prijės tė vendosur, ishte mjaft i zellshėm dhe punėtor.
 
"Njerėzorja dhe kombėtarizmi prej njė njeriu plisbardhė ishin virtyte qė e bėnė aq tė dashur jo vetėm nė Herticė e Llap, jo vetėm ndėr bashkveprimtarėt e Tij, por tek tė gjithė, pa dallim moshe", e pėrkujton kryetari i Degės Agim Veliu.

Ceremonia mortore e varrimit tė tė ndjerit Sahit Lalloshi bėhet sot nė orėn 16.00 nė varrezat e fshatit Herticė.
 
 
Udhėheqja komunale e Gjilanit kėrkon qė sa mė parė tė zgjidhet Presidenti i Kosovės
 
Gjilan, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Udhėheqja komunale e Gjilanit, Dega e LDK sė nė Gjilan dhe deputetėt e kėsaj komune nė Kuvendin e Kosovės, pėrshėndesin zyrtarizimin nga ana e Krysesisė sė LDK sė tė kandidatit pėr president tė Kosovės, Fatmir Sejdiut, duke besuar se ky pėrcaktim ėshtė i drejtė dhe nė hap me kohėn dhe proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova drejt pavarėsisė sė saj.

Figura dhe personaliteti i Fatmir Sejdiut garanton vazhdimėsinė e rrugės sė Presdientit historik tė Kosovės, Ibrahim Rugova si dhe zbatimin e vullnetit tė kėtij populli qė ėshtė edhe thelbi i programit politik tė LDK sė, qė prej fillimit, pėr liri, pavarėsi e demokraci.

Urgjenca me tė cilėn u pėrcaktua Kryesia e LDK sė pėr kandidatin pėr president tė vendit, dėshmon pėrgjegjėsinė e lartė politike, e cila sfidoi dhembjen e madhe pėr humbjen e parakohshme tė Presdientit Rugova.

Kjo do tė duhej shprehur edhe nga Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nė pėrfillje tė kėrkesės sė Grupit Parlamentar tė LDK sė, qė zgjedhja e Presidentit tė vendit tė bėhet nė seancėn e 9 shkurtit, ashtu edhe siē ishte planifikuar, por edhe kėrkuar jo vetėm prej LDK sė po edhe prej bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Andaj, duke e ditur peshėn e madhe tė ngjarjeve tė cilat e presin Kosovėn nė ditėt e ardhshme, kėrkohet qė Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ta shqyrtojė edhe njėherė vendimin e saj rreth mbajtjes sė kėsaj seance, jo vetėm solemne, por edhe vendimtare pėr Kosovėn.
 
 
Kosumi dhe Petersen po shikojnė mundėsinė e ndėrrimit tė terminit tė mbledhjes sė Kuvendit
 
Prishtinė, 8 shkurt - Qeveria e Kosovės pėrkrah kandidaturėn e Fatmir Sejdiut pėr President tė Kosovės, ka thėnė Zėvendėskryeministri Adem Salihaj pas mbledhjes sė djeshme tė Qeverisė.
 
Ai bėri tė ditur se Kryeministri Bajram Kosumi dhe Kryeadministratori Petersen janė nė kontakt pėr mundėsinė e ndėrrimit tė terminit tė mbledhjes sė Kuvendit tė Kosovės kur pritet tė votohet pėr zgjedhjen e presidentit tė vendit.

"Kjo ēėshtje po shqyrtohet dhe nuk ėshtė njė rrethanė e mirė qė u krijua, sepse shkuarja e Kryeministrit nė Nju-Jork ishte shumė e rėndėsishme pėr procesin qė kemi pėrpara. Megjithatė ende janė duke u shqyrtuar mundėsitė qė tė gjende ndonjė zgjidhje, ndonjė lėvizje e terminit apo diēka tė ngjashme", ka thėnė mbrėmė z. Salihaj.
 
 
Kryeministri Kosumi i ofroi mbėshtetje tė plotė Fatmir Sejdiut, kandidat pėr President tė Kosovės
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi ofroi mbėshtetje tė plotė pėr Fatmir Sejdiun me tė cilin tha se ėshtė takuar. "I kam afruar jo vetėm pėrkrahje, por edhe gatishmėri maksimale pėr bashkėpunim edhe nė postin e Presidentit tė Kosovės, por edhe nė udhėheqjen e Grupit Negociator pėr statusin e Kosovės", - ka thėnė Kosumi.
 
 
Beogradi akuzon Britaninė pėr presion mbi pavarėsimin e Kosovės
 
Beograd, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Qeveria e Serbisė e akuzoi Britaninė se po bėn presion pėr pavarėsimin e Kosovės para fillimit zyrtar tė negociatave mbi statusin.

Pas takimit me Xhon Sauers, drejtor politik nė Ministrinė e Jashtme tė Britanisė, kryeministri serb tha se qėndrimet e diplomatit britanik janė nė kundėrshtim me parimet e Grupit tė Kontaktit.
Vojisllav Koshtunica e akuzoi diplomatin britanik se "ėshtė i njėanshėm nė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės".

"Koshtunica ka theksuar se qėndrimet e drejtorit politik Sauers lidhur me statusin e ardhshėm tė Kosovės, tė cilat ai i ka thėnė dje nė Prishtinė nė bisedimet me pėrfaqėsuesit e shqiptarėve dhe tė serbėve, janė nė kundėrshtim tė plotė me komunikatėn zyrtare tė lėshuar nga takimi i Grupit tė Kontaktit mė 31 janar", thuhet nė njoftimin e qeverisė serbe nė Beograd.

"Vetėm Kėshilli i Sigurimit e ka mandatin qė t'i ndryshojė parimet pėr negociatat mbi statusin e Kosovės", ka thėnė Koshtunica.

Sipas komunikatės, Xhon Sauers ėshtė dakorduar se negociatat mbi statusin e ardhshėm tė Kosovės duhet tė fillojnė me ēėshtjen e decentralizimit.
 
 
NATO e vendosur pėr tė ruajtur kapacitetin operativ tė KFOR it edhe sivjet
 
Bruksel, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Tė premten, ministrat e NATO s "do ta konfirmojnė vendosmėrinė qė tė ruhet fuqia vepruese dhe aftėsia ushtarake e forcave tė KFOR it gjatė kėtij viti, i cili sipas tė gjitha gjasave, do tė jetė shumė i ndjeshėm", ka thėnė Xhon Kolston (John Colston), ndihmės pėr ēėshtje politike dhe tė mbrojtjes i sekretarit tė pėrgjithshėm Jap de Hop Skefer.

Kolston i bėri kėto komente nė pyetjen e gazetarėve nėse pėrbėrja e KFOR it do diskutohet nė takimin e ministrave tė NATO s nė qytetin italian Taormina.

"Ne mbetemi tė vendosur qė ta ruajmė kapacitetin operativ tė KFOR it nė kėtė vit", ka thėnė Kolston.
 
 
Lavrov: Serbėt duhet tė ndjehen tė sigurtė
 
Romė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Kthimi refugjatėve nė Kosovė duhet tė ndėrlidhet me tė drejtėn e tyre natyrore pėr t'u kthyer nė shtėpitė e veta, ka deklaruar ministri i Jashtėm i Rusisė, Sergei Lavrov.

"Serbėt duhet tė lejohen tė ndjehen tė sigurtė, tė ndjejnė se i kanė tė gjitha tė drejtat, pėrfshirė dhe lirinė e fjalės", ka thėnė Lavrov.
 
 
Qeveria e Kosovės miratoi Projektligjin pėr Pengimin e Pastrimit tė Parave
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e mbrėmshme, tė drejtuar nga zėvendėskryeministri Adem Salihaj, ka miratuar dy projektligje: Projektligjin pėr Pengimin e Pastrimit tė Parave dhe Projektligjin pėr Ndėrprerjen e Shtatzėnėsisė.

Projektligjin pėr Pengimin e Pastrimit tė Parave. Qėllimi i miratimit tė kėtij ligji para sė gjithash ėshtė motivuar nga nevoja e krijimit tė infrastrukturės ligjore tė pengimit tė ēdo transferi tė dyshimtė. E gjithė kjo bėhet nė funksion tė zbulimit, luftimit dhe parandalimit tė spastrimit tė parave tė fituara nga aktivitete tė kontrabandės dhe kriminalitetit.

Sipas kėtij ligji, parashikohet ngritja e Njėsisė pėr parandalimin e pastrimit tė parave, e cili raporton ēdo akt dhe transaksion tė dyshimtė tė parave dhe do tė funksionojė nė kuadėr tė Departamentit tė Thesarit nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave.

Ligji pėr parandalimin e pastrimit tė parave u dedikohet para sė gjithash subjekteve siē janė: bankat institucionet financiare, avokatėt, noterėt, auditorėt, kontabilistėt e certifikuar, agjencitė e patundshmėrive, dilerėt e sendeve tė ēmuara, dhe shumė organizata tė tjera qė merren me biznes.
 
Rėndėsia e miratimit tė ligjit qėndron edhe nė faktin se do tė mbulojė me njė kornizė mė tė plot ligjore kėtė fushė shumė e rėndėsishme e ekonomisė, sepse Rregullorja nė fuqi e UNMIK ut, 2004/2 nuk ėshtė e plotė dhe nuk mbulon nė tėrėsi pengimin e spastrimit tė parave.
 
Gjatė hartimit tė Projektligjit pėr parandalimin e pastrimit tė parave janė marrė pėr bazė praktikat e shteteve tė rajonit dhe Bashkimin Evropian dhe Direktiva e Kėshillit tė BE sė pėr sistemin e financave dhe parandalimin e pastrimit tė parave, si dhe ėshtė harmonizuar me legjislacionin e BE sė.

Projektligjin pėr Ndėrprerjen e Shtatzėnėsisė. Ky ligj vendos bazėn ligjore pėr rregullimin e ndėrprerjes sė shtatzėnisė. Ligji pėr Ndėrprerjen e Shtatzėnėsisė garanton respektimin e jetės dhe dinjitetit tė ēdo qenie njerėzore qė nga momenti i frytnimit dhe ky parim nuk shkelet, pėrveē rasteve tė pėrcaktuara me kėtė ligj.
 
Me kėtė ligj ndalohet ēdo lloj promovimi dhe reklamimi direkt ose indirekt, me fjalė ose figurė, i institucioneve, metodave, medikamenteve e produkteve qė shkaktojnė ndėrprerje tė shtatzėnisė, pėrveē se nė botimet shkencore tė destinuara pėr mjekė dhe farmacistė.

Me qėllim tė zbatimit tė kėtij Ligji, Ministria e Shėndetėsisė do tė nxjerrė akte nėnligjore tė pėrcaktuara me kėtė ligj nė afatet prej 1 viti.
 
 
Kosumi priti nė takim lamtumirės drejtorin e Zyrės pėr marrėdhėnie politike tė UNMIK ut
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi priti nė takim lamtumirės drejtorin e Zyrės pėr marrėdhėnie politike tė UNMIK ut, z. Petėr Ivancov.
 
Kryeministri Kosumi ka falėnderuar pėr angazhimin e z. Ivancov, dhe ka shprehur besimin se ai do tė japė kontributin e mėtutjeshėm pranė zyrės sė Ahtisarit nė ēėshtjen e Kosovės. Ai tha gjithashtu se Kosova nuk do tė harroi punėn dhe kontributin e z. Petėr Ivancov dhe se ai ka krijuar shokė dhe miq gjatė punės sė tij nė Kosovė.

Ivancov e njoftoi kryeministrin Kosumi se do tė vazhdojė punėn pranė Zyrės sė Ahtisarit nė Vjenė dhe do tė jetė angazhuar pėr ēėshtje politike nė negociatat qė kanė tė bėjnė pėr pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės.

Detyrėn e z. Ivantsovit pranė Zyrės pėr marrėdhėnie politike tė UNMIK ut tani e tutje do ta marrė diplomati gjermanė Bernd Finke.
 
 
ASHAK pėrkujtoi piktorin Ibrahim Kodra
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Nė nderim tė piktorit tasmė tė nderė Ibrahim Kodra, sot nė Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės u mbajt njė akademi pėrkujtimore. Pėr jetėn dhe veprėn e Kodrės foli akademik Rauf Dhomi, i cil;i tha se ekspozita e pavarur e Kodrės nė Prishtinė para dyzet viteve kujtohet edhe tash me shumė respekt.

"Veprėn e Kodrės edhe nė Kosovė e pėrjetuan si njė art modern shqiptar", tha Dhomi dhe theksoi se Kodra ka shenjėn dhe kohėn e vet dhe para syve tė botės ėshtė njė profil, njė zė.
 
 
Ibrahim Kodra-piktori me famė botėrore dje u nda nga jeta
 
Milano/Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Ibrahim Kodra, piktori mė i madh shqiptar dhe ndėr mė tė mėdhenjtė e Evropės dhe botės, u nda dje nga jeta nė Milano tė Italisė nė moshėn 88-vjeēare.
I larguar nga Shqipėria, qė nė rini, kur kishte udhėtuar drejt Italisė pėr t'u arsimuar me pėrkrahjen e njė burse shtetėrore tė Mbretėrisė sė Shqipėrisė, Kodra, tre muajt e fundit i kaloi duke luftuar me vdekjen nė njė spital, dhe tri javėt e fundit nė shtėpinė e tij nė Milano, kur dje rreth orės 13.00, u nda nga kjo botė i thyer nga pleqėria.

Kodra, i vlerėsuar edhe si ftillues i njė qytetėrimi tė ri, "i fundmi i postkubistėve", kishte pasur fatin qė nė botėn shqiptare, Prishtina e para ta zbulonte famėn e tij evropiane. Edhe ekspozitėn e parė nė tokėn arbėrore do ta mbajė mė 1968 nė Prishtinė, ndėrsa nė Shqipėri ende ishte "i panjohur". Dhe vetėm nė vitin 1974 pėr herė tė parė do tė ekspozojė pikturat e tij, qė kishin mrekulluar botėn, qė deri nė fund tė jetės sipas studiuesve kishte krijuar rreth 6 mijė sosh.

Pėr herė tė fundit nė Kosovė do tė ekspozojė nė Galerinė e Arteve tė Kosovės, nė vitin 2003 ku pat hapur ekspozitė personale, ndėrsa qė njė pjesė e punimeve tė tij janė nė fondin e Galerisė. Po kėtė vit edhe Tiranėn do ta vizitojė pėr herė tė fundit dhe poashtu pėr herė tė fundit do tė ekspozojė. Nė Galerinė Kombėtare tė Arteve tė Shqipėrisė ruhen vetėm 2 tablo origjinale tė kodrės tė viteve "30 dhe disa litografi, riprodhime tė temės “Shqipėria fantastike".

Ndėrsa, kishte qenė vetėm edhe njė herė mė parė nė Shqipėri, nė vitin 1997 i ftuar nga Presidenti i Shqipėrisė Sali Berisha.

Ibrahim Kodra i lindur nė Ishėm tė Durrėsit mė 1918, nė moshėn 20 vjeēare fillon studimet nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Romė, tė cilat studime i ndėrpret, pėr tė vazhduar nė Akademinė e Arteve tė Bukura tė Brerės, nė Milano.
 
I udhėhequr nga Carrą-s, Carpi-i dhe Funi, ky i ri shqiptar, i larguar pėrgjithmonė nga atdheu, fillon rrugėtimin nė botėn e pikturės. Ekspozon nė Romė, Milano, Venecia, Paris, Nju Jork, ndėrsa njihet dhe miqėsohet me piktorė tė mėdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me poetė, shkrimtarė, kritikė e regjisorė nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.

Kodra, pėr artistėt nė Shqipėri dhe nė Kosovė ishte shndėrruar nė legjendė "mbi njė postkubist dhe njė Uliks shqiptar nė Milano".

Ku kuratorėt e Galerisė Kombėtare tė Arteve tė Shqipėrisė, kishin arritur nė Milano, u gjendėn pėrballė zbrazėtisė. "Nė studion e tij nuk kishte mbetur asnjė pikturė. Rikrijimet e vitit 2003 ishin i vetmi koleksion privat. Ato vepra ishin modelet mė pėrfaqėsuese tė fazės sė fundit tė krijimtarisė sė Kodrės”.

Temat historike e simbolike qė gjenden nė figurat e tablove "Muzikantėt", "Arkeologu", "Shqipėria fantastike", "Qyteti ideal", kanė krijuar sistemin e tij tė mėvonshėm, njė zbulim “high-tech” nė pikturėn moderne, njė eksplorim nė sistemin e tij robotik.

E gjithė pasuria artistike qė ka lėnė pas nė pikturė Ibrahim Kodra janė rreth 6 mijė vepra, tė shpėrndara nga muze privatė, koleksionistė dhe vetėm 2 mijė prej tyre janė tė regjistruara dhe tė dokumentuara. “Kodra ėshtė zanafilla e njė qytetėrimi tė ri”, ishte vlerėsimi i poetit tė madhė francez Pol Elyar, i befasuar me bukurinė e veprave tė Kodrės.

Krijimi i fondacionit "Kodra", kishte qėllim gjurmimin dhe identifikimin e tė gjitha veprave qė janė shpėrndarė nėpėr botė dhe qė as ai vetė nuk di se ku ndodhen, tė cilat i ka shitur nė ditė tė vėshtira. Njė projekt qė do tė sillte pėrfundimisht koleksionin e fundit tė Kodrės nė Shqipėri dhe nėpėrmjet tij, krijimin e Fondacionit "Kodra", u deklarua se kushtonte 15 miliardė lireta.
 
Ky projekt lindi si ide bashkė me “nuova urbanistica”, nė vitin 1982, kur lindi edhe “nuova citta”, ose qyteti ideal. Janė njė cikėl pikturash mbi arkitekturėn urbane qė Kodra ka realizuar nė atė periudhė. Kushti i vetėm pėr tė pasur nė Shqipėri koleksionin e veprės sė Kodrės, ishte ky projekt.

Vepra e tij ėshtė e shpėrndarė nė vende tė ndryshme tė botės.
 
Biografia

Ibrahim Kodra ka lindur mė 22 prill tė vitin 1918 nė Ishėm tė Durrėsit. Fėmijėrinė e tij e kaloi nė oborrin e mbretit Zog, nga i cili edukohet dhe shkollohet fillimisht nė studime shkencore dhe mė pas nė shkollėn e artit Odhise Paskali. Nė moshėn 20-vjeēare fiton bursėn e studimit dhe niset pėr nė Milano, pėr tė ndjekur fatin e tij, ku regjistrohet nė Akademinė e Arteve tė Bukura tė Breras.
 
Nėn udhėheqjen e Carra Carpi dhe Funi, piktori i ri shqiptar nis udhėtimin e tij nė kėrkim tė njohjes, e cila mė pas do ta kalojė ēdo skemė dhe formulė. Nė vitin 1944 Kodra hapi workshopin e tij tė parė nė Milano, pėr tė vazhduar mė pastaj me sukseset e njėpasnjėshme, siē ishte ai i vitit 1948 kur nė "Art Club" tė Romės hapi ekspozitėn personale e pastaj edhe atė grupore, me ē'rast u njoftua edhe mė mjeshtrin e artit Pablo Picasso.
 
Nė vitet 50, Kodra pikturoi freskat nė muzetė dhe ndėrtesat mė tė njohura tė Milanos. Nė kėto vite nė Mostra dell Disegno tė Chiavariit, Kodra do tė hapė edhe ekspozitat madhėshtore bashkė me mjeshtrit mė tė mėdhenj tė kohės, Picasso, Rouault, Dufy, Matisse, Modigliani dhe tė tjerėt. Ai ka hapur edhe njė mori ekspozitash individuale dhe grupore anekėnd botes, si:

- Ekspozita kolektive nė "Paradise" me mjeshtrit Picasso, Dali, Matta, Ernst, Levi, Panseca, Braque etj.
- Ekspozita kolektive nė "Stone Gallery" nė Newcastle me mjeshtrit Corneille, Gear, Gleghorn, Michaux, Millares etj.

- Ekspozitė personale nė 'Princess Hall" tė New Yorkut.

Nė mesin e ekspozitave tė tjera tė Kodrės janė edhe ekspozitat e tij nė Milano, Newcastle, Stuttgart, Zurich, Tiranė e Prishtinė.

Veprat e tij dekorojnė muret e Muzeut tė Vatikanit, Dhomėn e Deputetėve nė Romė dhe koleksionet e ēmuara private anembanė botės.

Nė mesin e pikturave tė njohura tė, me tė cilat ėshtė prezantuar edhe nė trojet shqiptare, janė "Kompozicioni", “Muzikantėt", "Lufta pėr pushtet", "Lufta pėr paqe", "Shqipėria fantastike" etj.
 
 
Dr.Ibrahim Rugova nderohet me Ēmimin Kombėtar pėr vepėr jetėsore, ndėrsa Jusuf Buxhovi pėr vepėr mė tė mirė
 
Prishtinė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Pas procedurės paraprake tė paraparė me Rregulloren pėr themelimin e ēmimit kombėtar pėr letėrsi "Azem Shkreli", Ministria e Kulturės, pėrkatėsisht ministri Astrit Haraēia shpalli fituesit e dy ēmimeve kombėtare - pėr vepėr jetėsore dhe pėr veprėn mė tė mirė tė botuar brenda vitit.

Nė bazė tė propozimeve tė institucioneve tė ndryshme tė kulturės e arsimit, dhe pas shqyrtimit tė kėtyre propozimeve nga juria konsultative e krijuar nga Ministria, ministri Astrit Haraēia mori vendim qė pėr vepėr jetėsore tė nderohet Dr.Ibrahim Rugova, President i Kosovės, i cili ndėrroi jetė mė 21 janar tė kėtij viti, ndėrkaq pėr vepėr mė tė mirė tė botuar brenda vitit pararaprak u laurua shkrimtari Jusuf Buxhovi pėr romanin "Kodi i dashurisė".

Kėto ēmime kanė qenė tė paraparė tė ndahen mė 19 shkurt tė kėtij viti, por pėr shkak tė zisė kombėtare, punėt pėrgatitore pėr kėtė ēmim janė shtyrė pėr mė vonė dhe se ceremonia e ndarjes sė kėtyre ēmimeve do tė mbahet nė fund tė muajit shkurt tė kėtij viti, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Kulturės.
 
 
Nė Shqipėri rrėmbehet njė autobus udhėtarėsh - tė paktėn dy tė vrarė
 
Tiranė, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Njė autobus udhėtarėsh i linjės Kukės Tiranė ėshtė rrėmbyer sot, (e mėrkurė) nė mesditė pranė Rrėshenit. Njoftohet se autobusi u rrėmbye nga dy persona tė armatosur.
Sipas BBC-sė, tė paktėn dy persona, njėri prej tyre polic, janė vrarė gjatė shkėmbimit tė zjarrit.
Ka njoftime edhe pėr disa tė plagosur nė mesin e pasagjerėve.

Policia ende nuk ka dhėnė nje version zyrtar tė ngjarjes
 
 
Ambasadorėt britanikė nga rajoni takohen nė Sarajevė me Xhon Sauers
 
Sarajevė/Londėr, 8 shkurt 2006 /TN /QIK - Drejtori politik i Forin Ofisit britanik Xhon Sauers viziton sot Sarajevėn, pėr tė marrė pjesė nė konferencėn e ambasadorėve britanikė nga rajoni. Ambasadorėt britanikė nga Zagrebi, Beogradi, Shkupi dhe Tirana, si dhe shefi i Zyrės britanike nė Prishtinė, prej sot do tė qėndrojnė nė Sarajevė pėr tė diskutuar mbi politikėn britanike nė Ballkanin Perėndimor, pėr tė shkėmbyer ide pėr drejtimin e ambasadave si dhe pėr t'u pėrgatitur pėr takimin e tė gjitha ambasadave britanike qė nė mars tė kėtij viti qė do tė mbahet nė Londėr.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.