|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

  

   
 

Vazhdojnė protestat ndaj karikaturave tė botuara nė gazetat evropiane pėr Profetin Muhamed

 
  

 

7 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (6.02.2006), Nė vendet myslimane po vazhdojnė protestat ndaj karikaturave tė botuara nė gazetat evropiane pėr Profetin Muhamed, megjithė thirrjet pėr qetėsi.

Nė Afganistan tre persona u vranė, kur policia hapi zjarr pėr shpėrndarjen e protestave. Protesta tė tensionuara u zhvilluan edhe nga besimtarė myslimanė nė Indi, ndėrsa nė Kashmirin indian u mbyllėn bizneset. Nė Somali, njė i ri u vra kur demonstruesit sulmuan policinė. Protesta relativisht paqėsore u zhvilluan nė Mali dhe nė Nigeri.

Nė Teheran, protestues iranianė hodhėn bomba zjarrvenėse nė ambasadėn austriake dhe daneze. Gjatė dy ditėve tė fundit protestuesit u vunė zjarrin misioneve diplomatike daneze nė Siri dhe Liban. Protesta janė zhvilluar edhe nė vende tė tjera si nė Indonezi.

Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, u bėri thirrje vendeve myslimane tė pranojnė ndejsėn e kėrkuar nga gazeta daneze qė i botoi fillimisht karikaturat. Edhe ministri i jashtėm francez bėri thirrje pėr qetėsi.

Shtėpia e Bardhė i dėnoi protestat e dhunshme dhe u bėri thirrje qeverive tė marrin masa pėr tė ulur tensionet. Karikaturat, njė prej tė cilave tregon Profetin Muhamed me njė bombė nė vend tė ēallmės, pėr herė tė parė dolėn nė njė gazetė daneze nė shtator dhe mė pas u ribotuan dhe nga gazeta tė tjera evropiane. //rd//

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.