|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Superbowl-i dhe futbolli amerikan, intervistė me redaktorin e Zėrit tė Amerikės, Parke Brewer

 
  

 

7 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (6.02.2006), Intervistoi Arben Zajmi, Uashington


Zėri i Amerikės: Pėrse  futbolli amerikan ėshtė kaq popullor nė Shtetet e Bashkuara, por thuajse nuk ndiqet nė vendet e tjera?

Parke Brewer: Ėshtė sport qė e ka zanafillėn nė Shtetet e Bashkuara. Sporti mė i afėrt me futbollin amerikan ėshtė regbia, megjithatė unė besoj se futbolli amerikan e ka prejardhjen nga futbolli evropian. Por pėrse futbolli amerikan nuk ėshtė popullor nė pjesė tė tjera tė botės? Nė tė vėrtetė, po bėhet popullor nė disa vende.

Veēori e futbollit amerikan ėshtė se kėrkon paisje tė rėnda mbrojtėse dhe sport nė tė cilin kontakti fizik ndėrmjet lojtarėve ėshtė plotėsisht pjesė e lojės. Ndryshe ėshtė puna tek bejzbolli, futbolli evropian, apo basketbolli etj., ku kontakti nuk lejohet. Nga tė 11 lojtarėt e sejcilės palė nė fushė, vetėm pėr quarterback apo qendėrmbrojtėsin, i cili do tė pėrshkruhej edhe si organizatori i skuadrės, janė pėrcaktuar disa rregulla pėr tė ndihmuar disi nė mbrojtjen nga kontakti.

Zėri i Amerikės: Po cila ėshtė historia e futbollit amerikan?

Parke Brewer: Ai i ka fillesat rreth viteve 1820 me ndeshjet nė univesitetet Princeton dhe Harvard. Futbolli amerikan modern rrjedh drejtpėrdrejt nga njė ndeshje ndėrmjet Universiteteve Harvard nė shtetit Massachussetts dhe McGill tė Kanada nė vitin 1874. E veēanta e kėsaj ndeshjeje ishte se u ndoqėn rregullat e regbisė dhe jo tė Federatės Britanike tė Futbollit. Deri nė vitet 1970 bejzbolli ishte sporti mė i rėndėsishėm nė Amerikė. Pikėrisht thotė ai nė kėtė periudhė i ka fillesat dhe futbolli profesionist.

Bejzbolli ishte siē thuhej argėtimi i preferuar i amerikanėve. Nė vitet ‘70 filluan grevat e lojtarėve tė bejzbollit tė ciltė kėrkonin gjithnjė e mė shumė para. Ndėrprerjet e gjata tė sezonit e ftohėn mjaft publikun dhe pikėrisht nė kėtė kohė doli nė skenė edhe futbolli profesionist amerikan. Njė faktor tjetėr qė e bėn futbollin popullor, ėshtė vėmendja qė i kushtohet njė ndeshjeje.

Kampionati i futbollit amerikan ka vetėm 16 ndeshje, ndėrkohė qė nė basketboll dhe hokej mbi akull ēdo ekip luan rreth 80 ndeshje pėr sezon ose nė bejzboll luhen 162 ndeshje. Kjo ka sjellė pėrqendrim mė tė madh tek sejcila ndeshje futbolli. Pėrqendrimi ka qenė faktor qė e ka nxitur Ligėn Kombėtare tė Futbollit tė cakojė vetėm njė ndeshje nė javė pėr ēdo skuadėr dhe vetėm tė dielėn. Dhe nga tė gjitha ndeshjet e javės, vetėm njė ndeshje luhet tė hėnėn mbrėma.

Zėri i Amerikės: Po superbowl-i? Si do ta pėrshkruanit superbowl-in?

Parke Brewer: Kurse sa i pėrket superbowl-it, kjo ndeshje nuk ėshtė vetėm finalja e kampionatit. Ajo ėshtė kthyer nė njė ngjarje tė madhe. Shumė amerikanė qė nuk shohin asnjė ndeshje gjatė sezonit, mblidhen me familjarė, tė afėrm e miq pėr ta ndjekur atė. 

Edhe mė tė apasionuarit e kėtij sporti, ndoshta vetėm njė herė nė vit e ndjekin ndeshjen mė tepėr se pėr gjithēka pėr reklamat qė transmetohen nga kompanitė e ndryshme.

Nga rreth 140 milionė shikues, njė pjesė e mirė tyre janė mė tė interesuar pėr reklamat televizive dhe grupet e ftuara muzikore pas ndeshjes. Synimi i kompanive ėshtė efekti mė i fortė dhe afatgjatė tek shikuesit lidhur me prodhimet e tyre. Pėr 30 sekonda transmetim, ato paguan sivjet 2,5 milionė dollarė. //az//


SHBA: Stillėrs i Pitsburgut - kampion i Ligės Kombėtare tė Futbollit Amerikan

7 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (6.02.2006), Arben Zajmi, Uashington

Miliona shikues nė Shtetet e Bashkuara dhe tė tjerė nė mbarė botėn ndoqėn superbowl-in apo finalen e Ligės Profesioniste tė Futbollit Amerikan qė u luajt nė Detroit ndėrmjet Stillėrs tė Pitsburgut dhe Sihoks tė Sietllit. Fitorja i buzėqeshi ekipit dhe tifozėve tė Pitsburgut qė festuan gjatė gjithė natės.

Shumė banorė tė Pitsburgut mund tė kenė shkuar tė hėnėn disi vonė nė punė. Ekipi i tyre i zemrės, Stillėrs, u shpall kampion i Ligės Kombėtare tė Futboolit Amerikan dhe festimet vazhduan gjatė gjithė natės sė mėparshme. Ekipit kundėrshtar, Sihoks, i duhet tė presė tani deri nė sezonin e  ardhshėm pėr tė synuar pėrsėri titullin kampion. Ndėrkohė qyteti organizator i finales, Detroit, po merr pėrgėzimet mė tė mira pėr pėrgatitjet e bėra.

Tifozėt e ekipit Stillėrs e quajnė fitoren si njė unazė pėr gishtin e madh, pas shpalljes pesė herė kampion. Nė kėtė finale Stillėrs mundėn Sihoks 21-10.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.