|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeprokurorja Del Ponte kėrkon mė shumė nga Serbia

 
  

 

7 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (6.02.2006), Kryeprokurorja e Gjykatės sė OKB-sė pėr Krimet e Luftės, Karla del Ponte, tha se Serbia nuk po bėn sa duhet pėr tė nxjerrė para drejtėsisė personat e akuzuar pėr krime lufte.

Zonja del Ponte tha se ajo kėrkon tė shohė rezultate konkrete nė pėrpjekjet pėr gjetjen e komandantit tė serbėve tė Bosnjes Ratko Mlladiē dhe 5 tė pandehurve tė tjerė qė nuk janė kapur ende. Ajo i bėri kėto komente nė Beograd pas takimit me zyrtarė serbė, mes tė cilėve edhe Ministri i Mbrojtjes Zoran Stankoviē.

Gjykata e Hagės kėmbėngul qė gjenerali Mlladiē fshihet nė Serbi. Zyrtarėt nė Beograd thonė se nuk e dinė se ku ndodhet ai. Bashkimi Evropian ka kėrcėnuar tė anulojė bisedimet e planifikuara pėr kėtė muaj me Serbinė e Malin e Zi, nė se bashkėpunimi me Gjykatėn e Hagėn nuk pėrmirėsohet. //rd//

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.