|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova - model i udhėheqėsit demokrat dhe tolerant

 
 

 
7 shkurt 2006 /TN
 
Idriz MORINA

Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Fuqia politike dhe krahas saj fuqia e paskajshme njerėzore, janė shprehjet qė i shquajnė gazetarėt nė personalitetin e Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova. Ai ishte ylli i lirisė qė udhėhoqi njė nga popujt e fundit tė robėruar nė Evropė, nė rrugėn e lirisė dhe krijimit tė shtetit, besohet tė fundit nė gjiun e saj.
 
Por, Ai mbetet nė kujtesėn e gazetarėve veē njė udhėheqėsi kulminant nacional, njė intelektual dhe thuaja mbi tė gjitha kėto njė humanist madhėshtor. Qė edhe sipas rrėfimeve tė tyre, asnjėherė nuk u lėshua nė kundėrshtime qė mund tė prodhonin efekte negative nė shoqėri, duke i pėrballur ato me forcėn e heshtjes.


Madhėshtia njerėzore - fuqia e heshtjes ndaj provokimeve dhe akuzave

Ibrahim Osmani, korrespondent shumėvjeēar i 'Zėrit tė Amerikės' dhe France Presse nga Kosova, Presidentin Rugova e mban mend si njė udhėheqės qė ishte miqėsor veēanėrisht ndaj profesionistėve parimorė, po qė nuk jepej as ndaj atyre gazetarėve qė shkelnin mbi etikėn profesionale.

"Udhėheqėsin popullor Ibrahim Rugovėn e kujtoj si njė njeri tė urtė e kooperativ, tė afėrt e parimor ndaj njerėzve e mediave, dhe sidomos ndaj atyre qė pėrpiqeshin tė pėrfillnin kriteret dhe parimet profesionale", thotė ai.
 
Osmani, njė gazetar shumėvjeēar qė kishte raportuar edhe nė kohėt mė tė vėshtira nė mediat e huaja autoritative, si "Zėri i Amerikės" lajmet e sė cilės pa i komentuar nuk fillonin bisedat thuaja asnjė mbrėmje gjatė gjithė atyre viteve robėrie tė plotė, pėrcillte mesazhet e Presidentit Rugova, njeriun e shpresės pėr shqiptarėt.

"Ajo qė do tė veēoja padyshim do tė ishte madhėshtia e tij njerėzore pėrkatėsisht fuqia e heshtjes qė e manifestonte ndaj provokimeve dhe akuzave qė vinin nga individė a grupe tė ndryshme, jo vetėm tė ish-regjimit, mirėkuptimi dhe toleranca e tij pėr tė menduarit dhe vepruarit ndryshe nga ai, duke i quajtur ato tė drejta legjitime", thotė Osmani duke kujtuar mbresat mė tė veēanta nga takimet profesionale me Presidentin Rugova.
 
"Nuk mbaj mend tė ketė polemizuar apo tė ketė anatemuar ndonjė adresim", thotė ai, duke pėrforcuar qėndrimin e palėkundur tė Presidentit Rugova ndaj kundėrshtarėve. Ai veēon nė portretizimin e figurės sė Presidentit Rugova, palėkundshmėrinė nė qėndrime dhe kėrkesat politike, tė cilat ishin pėrhershmėri nė takimet me gazetarė. "Siguria dhe qėndrueshmėria nė qėndrimet dhe kėrkesat e drejta politike popullore qė i artikulonte dhe i parashtronte nė vazhdimėsi ishin dhe mbeten objektivat e strategjisė sė tij tė palėkundur nė secilin takim me gazetarė", thotė Osmani, ndėrsa e kujton Presidentin Rugova si njė njeri qė kishte modesti nė sjelljet me gazetarė, ishte mirėnjohės dhe dinte tė ēmonte punėn e tyre.
 
"Besimin ndaj gazetarėve dhe mediave mendoj se e ndėrtonte mbi bazat e punės sė tyre", plotėson ai. Ndonėse ishte paqėsor nė artikulimin dhe mbėshtetjen e kėrkesave politike, Presidentin Rugova, Osmani e kujton, si njė personalitet tejet energjik nė kundėrshtimin e dhunės qė u bėhej qytetarėve shqiptarė nga regjimi serb. "Sa ishte paqėsor kujtoj se Rugova ishte edhe energjik ndaj dhunės dhe dhunimit tė tė drejtave nė Kosovė, ndėrkohė qė nė vazhdimėsi ai dėrgonte mesazhe publike pėr durimin e qėndresės paqėsore popullore", rrėfen Osmani kujtimet e tij.
 
Ndėrsa, i jep tė drejtė politikės sė Presidentit Rugova, beson se ishte kjo politikė dhe mė luftėn e mėpastajme, qė solli ēlirimin e Kosovės. "Si lider politik i kohės dhe i hapėsirės ballkanike mendoj se Rugova drejtėsisht zgjodhi dhe pėrfilli strategjinė e artikulimit dhe tė veprimit paqėsor pėr liri kolektive, qė edhe me luftėn e armatosur, provokoi dhe solli mrekullinė e forcės ndėrkombėtare tė lirisė nė Kosovė", pėrfundon gazetari Osmani.


President Rugova nuk ka bėrė asnjėherė pėrpjekje pėr tė ushtruar kontroll nė mediat elektronike

Skender Durmishi, gazetar i RTK-sė, dhe dikur i TVP-sė, evokon kujtimet nga intervista e parė me Presidentin Rugova, para se ai tė zgjedhej President, pra kur ende ishin muajt e parė qė ai po e udhėheqte lėvizjen kombėtare shqiptare, tė rreshtuar me LDK-nė. Ai ruan njė tregim tė trishtė, ndėrmjet mallit dhe krenarisė.
 
Durmishi ka pasur fatin, qė i pari gazetar ta intervistojė Presidentin Rugova pėr media audio-vizive, por edhe fatin jo tė mirė, qė ta publikojė bisedėn e plotė vetėm pas vdekjes, kjo pėr shkak se edhe TVP-ja, pat fatin e dėbimit nga lokalet e saj, sikurse tė gjitha sistemet tė tjera nė Kosovė, arsimi, shėndetėsia etj.

"Jam gazetari i parė i Kosovės qė kam zhvilluar intervistė me Dr.Ibrahim Rugovėn si politikan nė mediat elektronike.
 
 Mburrem me kėtė fakt, por natyrisht e quaj mė shumė rastėsi dhe fat se sa ndonjė meritė e veēantė", thotė Durmishi, ndėrsa dėshiron qė ky kujtim do tė mbetet i paharrueshėm pėr shkak fatit tė veēantė qė pati edhe vet intervista e zhvilluar mė mė 5 korrik tė vitit 1990. "Atė botė Dr.Rugova ishte vetėm kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, e formuar disa muaj mė parė. Unė punoja nė Televizionin e Prishtinės (TVP) qė, siē dihet, ishte i vetmi televizion nė Kosovė.
 
Dhe ishte si tė gjitha televizionet e tjera tė kohės sė monizmit", vazhdon rrėfimin Durmishi. Ai e kujton brishtėsinė e situatės sė atėhershme, e cila mund tė rrėshqiste shumė lehtė padėshirueshėm, kjo pasi lėvizja e re po fuqizohej, ndėrsa qė pushteti monist, nuk i jepte hapėsirė mediale veprimtarisė qė udhėhiqte lideri i ri, Dr.Rugova.
 
"Dr.Rugova, LDK-ja dhe ajo qė quhej alternativa politike kosovare nuk prezantoheshin ose nėse bėhej kjo, do tė bėhej nė mėnyrė shumė, shumė tė kontrolluar e tė reduktuar”, vlerėson nė retrospektivė atė kohė Durmishi, i cili kujton se deri nė atė intervistė, Dr.Rugova ishte intervistuar shumė herė mė parė, "por vetėm si kritik e krijues letrar, por jo nė cilėsinė e njė lideri politik".
 
Ai kujton kontekstin politik nė Kosovė me momentin e intervistimit tė presidentit Rugova. "Pas Deklaratės Kushtetuese tė 2 Korrikut 1990, autoritetet e Serbisė kishin nisur fushatėn pėr realizimin konkret tė masave pėr suprimimin e autonomisė sė Kosovės. Nė njė atmosferė tė tillė, me plot konfuzion, paqartėsi e shqetėsime tė pėrgjithshme, kam kėrkuar intervistė nga z.Rugova i cili bashkė me LDK-nė kishte pėrkrahje tė fuqishme dhe ishte artikulim i vullnetit tė popullit", rrėfen Durmishi.
 
Biseda ishte bėrė krejtėsisht e hapur, por me njė numėr tė vogėl pyetjesh, qė kanė historinė e vet. "Intervista, me katėr ose pesė pyetje, ėshtė zhvilluar nė shpejtėsi shumė tė madhe me qėllim tė transmetimit sa mė tė shpejtė. Pas konsultimit me kolegėt jemi marrė vesh qė ta transmetojmė nė lajmet e para sepse askush nuk mund tė parashikonte se ēfarė do tė ndodhte edhe me TVP-nė deri nė lajmet e mbrėmjes.
 
Dhe pikėrisht kėshtu ndodhi. Nė lajmet e para (tė orės 15.00) janė transmetuar vetėm dy pėrgjigjet e para tė z.Rugova dhe mė pas ka ndodhur errėsimi i ekranit. Pra, u mbyll TVP-ja dhe ndodhėn ato situata qė dihen", rrėfen Durmishi, odiseadėn e intervistės sė tij, qė e ruan si ekzemplarė tė punės sė tij, ndėrsa e pėrshkruan pėrmbajtjen dhe fatin e kėsja interviste tė transmetuar nga televizoni i vetėm publik, vetėm pas vdekjes sė Presidentit.
 
"Kjo intervistė ėshtė transmetuar e plotė nė RTK dy ditė pas vdekjes sė Presidentit Rugova dhe ėshtė pritur me komente tė shumta habie e admirimi pėr luciditetin, njohjen e thellė tė rrethanave, saktėsinė e vlerėsimit tė ngjarjeve e sidomos pėr parashikimin e atyre qė do tė pasojnė. Dr.Rugova ndėr tė tjera nė kėtė intervistė ka vlerėsuar se gjendja ėshtė e vėshtirė, se federata po hesht para veprimeve tė Serbisė, se kėto janė veprime tipike tė pengimit tė pluralizmit e tė demokracisė. Pra, i ka thėnė kėto gjėra si ankesė dhe si protestė etj. Por, ėshtė shumė interesante me ēfarė saktėsie prej vizionari ka thėnė se "njė ditė do ta kuptojnė, por do tė jetė vonė pėr ata qė po i bėjnė kėto gjėra", thotė Durmishi.
 
I vetėdijshėm pėr mundėsinė e perceptimit tė ndryshėm tė intervistės, Durmishi dėshiron qė tė vlerėsojė me korrektėsi vizionaritetin politik dhe kombėtar tė Presidentit Rugova. "Le tė mė lejohet tė them se edhe nė kėtė intervistė si nė intervistat dhe paraqitjet e tjera publike tė mėvonshme Dr.Rugova ka qenė shumė i saktė nė parashikimin e situatave dhe zhvillimeve. Kjo u tha shumė herė kėto ditė nga personalitete tė larta politike vendore e ndėrkombėtare si dhe nga studiues tė politikės", thotė ai. Ky gazetar, qė atėherė i takonte njė brezi tė ri, i rikthehet kujtimeve tė intervistės sė parė, duke kujtuar njė moment befasie, qė tepėr rrallė mund ta thonė kaq hapur politikanėt, e assesi politikanėt nė kohėn e komunizmit, qė kėmbėngulnin pėr konformizėm.
 
"Pėr intervistėn e bėrė mė 5 korrik 1990, dua tė vė nė spikamė edhe njė fakt qė e kisha pėrjetuar si befasi shumė tė kėndshme. "Pyet sa tė duash dhe pėr ēka tė duash", mė tha Dr.Rugova deri sa po bėheshim gati pėr xhirim”, thotė Durmishi, ndėrsa poashtu zbulon karakterin e hapur tė personalitetit tė Presidentit Rugova, qė nuk kishte treguar “asnjė interesim, as sugjerim paraprak lidhur me pyetjet”. “Mė duhet ta pranojė se nė atė kohė nuk ishim mėsuar me qėndrime tė tilla”, rrėfen me sinqeritet Durmishi.

Po, ky gazetar kishte pasur fatin, qė ta bėnte intervistėn e fundit me Presidentin Rugova nga mediat nė Kosovė, kur Presidenti po kalonte pushimet e fundit me familjen e tij, qė aq tepėr rrallė i bėnte, prej se ishte bėrė lider i shqiptarėve. Edhe nė kėtė intervistė Presidenti Rugova tregon vetėdijen e tij pėr demokracinė, ai po jepte modelin e saj, dhe nuk mund tė sillej ndryshe, pavarėsisht nga provokimet e mundshme.

"Mė 21 qershor 2005, pak para se tė nisej pėr pushime, ka ardhur nė studio, pėr njė bisedė tė gjatė. Disa nga pyetjet mendoj se kanė qenė mjaft kritike, por u ėshtė pėrgjigjur me shumė qetėsi. Jo vetėm nė kėtė intervistė, por edhe nė intervistat e tjera qė ka dhėnė pėr media, kam pėrshtypjen se dr.Rugova ka qenė i gatshėm tė ballafaqohet me ēfarėdo pyetjesh tė gazetarėve, me kusht qė tė jenė bėrė me njė gjuhė elegante dhe tė emancipuar", thotė Durmishi.

Ai e kujton sjelljen prej demokrati tė pashembullt tė Presidentit Rugova edhe me faktin, se ai asnjėherė nuk kishte provuar tė ndėrhynte nė punėn e mediave, pavarėsisht prej raporteve dhe opinionit qė pėrpiqeshin ta krijonin.

"Gjatė mandatit si President i zgjedhur i Kosovės, Dr.Rugova nuk ka bėrė asnjėherė pėrpjekje pėr tė ushtruar kontroll nė mediat elektronike, edhe pse nė shumė mėnyra mund ta bėnte kėtė. Nuk e di a ėshtė penduar ndonjėhere pėr kėtė, por, sipas mendimit tim, ka dhėnė njė model gjithėsesi pozitiv dhe ndoshta atipik pėr liderėt e Ballkanit”, thotė ai.
 
Durmishi kujton edhe vlerėsimet e aty pėr atyshme tė gazetarėve dhe reflektimin e mėvonshėm tė tyre pėr Presidentin Rugova. "Paraqitjet publike tė Presidentit Rugova, nga gazetarėt shpesh janė pranuar me shpėrfillje tė ēastit, por nė leximin e dytė (kėtė ma kanė thėnė shumė gazetarė) ose gjatė dėgjimit tė qetė tė mėvonshėm ėshtė kuptuar se ka qenė shumė mė i thellė se sa ėshtė menduar nė fillim", thotė ai.

Durmishit i mbetet nė mendje, sjellja e hapur dhe konsekuente me liderė botėrorė, nė raport me ēėshtjen e Kosovės e Presidentit Rugova, qė nuk pranonte tė ishte inefrior.

“Ka qenė pėr mua poashtu impresive gjuha e komunikimit me personalitete tė rėndėsishme ndėrkombėtare. Ka komunikuar me ta pa asnjė lloj inferioriteti qė e kuptojmė se mund t’i karakterizojė liderėt e vendeve tė vogla”, thotė Durmishi, duke shpalosur njė madhėshti tjetėr tė kėtij personaliteti historik.

Ai poashtu mendon se nuk do tė ishte i plotė portreti i Presidentit Rugova, pa pėrmendur edhe simbolet qė i krijoi Presidenti Rugova dhe kulturėn qė e tregonte nė raport me pasurinė e vendit, si atė tokėsore dhe traditėn.
"Mė ka bėrė shumė pėrshtypje pėrdorimi i simboleve, rėndėsia qė u jepte kristaleve tė nėntokės sė Kosovės, pastaj, ruajtjes sė traditės etj.", thotė ai.
 
Ai beson se nė fund do ta thotė fjalėn e saj historia, por kjo do ta ruajė faktin e papėrsėritshėm, qė Dr.Rugova udhėhoqi pėr njė dekadė pa instrumentet themelore tė shtetit. "Analistėt e historianėt do ta thonė nga distanca e duhur dhe me argumente, vlerėsimin pėr Dr.Rugovėn, veprėn e tij dhe kohėn nė tė cilėn ka vepruar.
 
Por, jam i sigurt pėr njė gjė: asnjė analizė nuk mund ta lė anash faktin se pa instrumente klasike tė pushtetit, Dr.Ibrahim Rugova, ka arritur tė qėndrojė, ashtu siē ka qėndruar pėr 15 vjet nė skenėn politike tė Kosovės nė njė kohė tė ngjarjeve tė mėdha e dramatike pėr popullin e Kosovės dhe mė gjerė", pėrfundon Durmishi.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.