|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

7 shkurt 2006 /TN /QIK

 • Kuvendi do tė zgjedhė Presidentin e vendit mė 13 shkurt
 • V.Serēėk: Duhet respektuar vullnetin e shumicės sė qytetarėve tė Kosovės pėr pavarėsi
 • Reagimet serbe ndaj deklaratės sė diplomatit britanik pro pavarėsisė sė Kosovės
 • UNMIK-u pėrshėndet propozimin e LDK-sė pėr President tė Kosovės
 • Sipas gazetės "Politika", Uizneri e Uashingtoni angazhohen pėr pavarėsinė e plotė tė Kosovės
 • SHBA-tė vitin e ardhshėm do tė ndihmojnė Kosovėn me 79 milionė dollarė
 • Shefi i diplomacisė franceze dhe i dėrguari i posaēėm i KB biseduan nė Paris pėr Kosovėn
 • Paten: Progresi nė Ballkan mund tė ndalet nėse sė shpejti nuk zgjidhet ēėshtja e Kosovės
 • Kryesia e LDK-sė ngushėllon familjen Pajaziti
 • Fatmir Sejdiu edhe zyrtarisht kandidat i LDK-sė pėr President tė Kosovės
 • Sauers u ka thėnė pėrfaqėsuesve tė serbėve se duhet tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės
 • Xh.Sauers: Pavarėsia e Kosovės mund tė prodhojė stabilitet nė rajon
 • Diplomati Sauers ka theksuar se Presidenti Rugova ka lėnė njė vakuum tė madh
 • Familja e Presidentit Rugova do ta ketė mbėshtetjen e plotė tė LDK sė
 • Nuk ka sinjale nga Amerika pėr pakėsimin e numrit tė trupave amerikane nė Kosovė, tha gjenerali Ovens
 • Lavrov: Njė zgjidhje pėrmes bisedimeve ėshtė e vetmja zgjidhje afatėgjatė pėr Kosovėn
 • Deklaratė e Kryesisė sė BIK me rastin e botimit tė disa karikaturave ofenduese ndaj vlerave islame
   

 
Kuvendi do tė zgjedhė Presidentin e vendit mė 13 shkurt
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, vendosi sot qė Kuvendi solemnisht tė mblidhet tė hėnėn pėr ta zgjedhur Presidentin e ri tė vendit. LDK-ja sot ka nominuar prof.dr.Fatmir Sejdiun pėr kreun e vendit, ndėrkohė qė ende nuk dihet nėse do tė ketė ndonjė kandidat tjetėr.

Naim Maloku, anėtar i Kryesisė sė Kuvendit, bėri tė ditur se kryesia pas nominimit nga Grupi parlamentar i LDK-sė, tė Fatmir Sejdiut pėr president tė Kosovės, vendosi qė tė mbahet seanca solemne tė hėnėn, mė 13 shkurt, nė orėn 10.00, dhe jo tė enjten, ashtu siē ishte parashikuar, me kėrkesė tė Grupi Parlamentar tė PDK-sė. Kjo ėshtė bėrė me arsyetimin se mungon njė pjesė e deputetėve tė kėsaj partie, tė cilėt ndodhen nė udhėtim zyrtar nė Gjermani, tė kryesuar nga Hashim Thaēi.

"Ishte njė atmosferė e mirė, dhe besojmė se para faktorit ndėrkombėtar, do tė tregojmė njė unitet tė plotė, tė hėnėn mė 13 shkurt", tha Maloku, i cili pėrfaqėson AAK-nė nė Kryesinė e Kuvendit.

Fatmir Sejdiu, sekretar i pėrgjithshėm i LDK-sė, profesor nė Fakultetin Juridik dhe nė Degėn e Shkencave Politike, sipas tė gjitha gjasave, do tė vazhdojė mandatin e Presidentit Rugova, i cili vdiq mė 21 janar.

"Ishin arsye tė domosdoshme, qė tė shtyhet zgjedhja e kryetarit, pėr shkak se nuk gjenden nė Kosovė pėr shkak tė angazhimeve zyrtare nė Gjermani", tha Xhavit Haliti, anėtar i kryesisė nga PDK-ja.
 
Ai tha se Grupi parlamentar i PDK-sė, ende ėshtė duke e shyrtuar mundėsinė, qė tė dalė apo jo me kundėrkandidat pėr President tė vendit, ndonėse mediat kanė cituar burime tė kėsaj partie se si kundėrkandidat tė mundshėm tė kėsaj partie, janė Enver Hoxhaj, Bajram Rexhepi dhe Fatmir Limaj.

Ai tha se realiteti ėshtė se LDK-ja ka shumicėn nė Kuvend, dhe sipas Kornizės Kushtetuese ajo ka emėruar kandidatin, e saj, kėtė tė drejtė e ka edhe PDK-ja, por sipas tij, kjo nuk nėnkupton edhe "zgjedhjen".
Sipas deklarimeve paraprake tė partive politike, kandidatura e prof.Sejdiut pėr president tė vendit ėshtė mbėshtetur nga partneri nė koalicion, AAK-ja, Ora, njė parti turke, koalicioni "Vakat" etj.

Kryesia ka vendosur poashtu qė seanca e Kuvendit tė Kosovės e ndėrprerė nė muajin janar pėr shkak tė vdekjes sė Presidentit do tė vazhdojė tė martėn, sipas rendit tė miratuar tė ditės, atėherė. Ndėrsa, seanca e rregullt e paraparė pėr 9 shkurt do tė mbahet mė 23 shkurt.

Kryesia e Kuvendit poashtu ka vendosur qė tė shpallė konkurs pėr sekretarin e Kuvendit tė Kosovės, nė vend tė Jusuf Demajt, tė cilit i ka kaluar mandati.
 
 
V.Serēėk: Duhet respektuar vullnetin e shumicės sė qytetarėve tė Kosovės pėr pavarėsi
 
Pragė, 7 shkurt 2006 - Shumica dėrmuese e qytetarėve tė Kosovės dėshiron pavarėsi dhe kėtė duhet ta respektojnė tė gjithė. Njėkohėsisht, pėr shkak tė rrethanave nė 7 vitet e fundit, gjatė tė cilave misioni ndėrkombėtar kishte bėrė veprime tė gabuara dhe e njėjta vlen edhe pėr udhėheqjen shqiptare,

Kosova tani nuk ėshtė sa duhet e zhvilluar dhe e organizuar, pėrkatėsisht ende nuk ėshtė e organizuar dhe e aftė pėr tė funksionuar si shtet i pavarur, - tha pėr radion "Evropa e lirė" analisti pranė Institutit Enterprajz nė Uashington Vans Serēėk.

Sipas tij, "edhe nėse Kosovės i jepet shkallė e konsiderueshme e pavarėsisė, kjo do tė jetė formale, sepse ende do tė duhet ndihmė dhe mbikqyrje ndėrkombėtare, qė do tė shtohet ose zvogėlohet varėsisht nga aftėsia e institucioneve kosovare pėr tė funksionuar me efektivitet".

"Niveli i sovranitetit tė vėrtetė tė Kosovės do tė varet nga mėnyra se si do tė zgjidhen ēėshtjet siē janė decentralizimi, multietniciteti dhe siguria", thotė ky analist amerikan.

Serēėk thekson se kosovarėt fillimisht mund tė kenė pavarėsinė e kushtėzuar e pastaj atė tė plotė. Por, shton ai, ata "duhet tė bėjnė veprime tė pėrgjegjshme dhe nėse dėshmojnė se janė nė gjendje tė punojnė si shoqėri serioze, atėherė ky proces do tė rrjedhė shumė mė shpejt".

"Nė tė kundėrtėn, nėse do tė ketė dhunė, jostabilitet, korrupsion, rruga drejt pavarėsisė sė plotė do tė jetė shumė mė e gjatė dhe mbase edhe mund tė ndalet", thekson analisti Serēėk.

Ndėrkaq lidhur me deklaratėn e Presidentit rus Putin pėr zbatimin universal tė parimeve pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, Serēėk thotė se "nė fakt kėtu bazohej dhe shpresa e serbėve qė Rusia do tė ishte mbrojtėsi i tyre i posaēėm nė Kosovė".

Por nga kjo deklaratė, thotė ai, mund tė lexohet se Putin e di se qeveritė perėndimore e kanė thėnė qartė se Kosova ėshtė unike.

"Kosova do trajtohet si njė skenar unik, ashtu siē edhe ėshtė. Edhe Putin e tha se ēdo rast duhet trajtuar mbi bazat dhe meritat vetjake. Ėshtė e rėndėsishme qė qeveritė perėndimore t'ia bėjnė tė qartė Rusisė qė zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės nuk krijon precedent pėr kriza tė tjera brenda territorit rus", shprehet analisti amerikan Vans Serēėk.
 
 
Reagimet serbe ndaj deklaratės sė diplomatit britanik pro pavarėsisė sė Kosovės
 
Beograd, 7 shkurt 2006 - Zv/kryeministri serb Mirolub Labus ka vlerėsuar se deklarata e drejtorit politik tė Forin Ofisit britanik Xhon Suaers pro pavarėsiė sė Kosovės ėshtė e "pashumbullt".

"Nėse dikush vėrtet dėshiron qė nė bisedimet pėr statusin e Kosovės tė arrijmė zgjidhje atėherė nuk duhet qė paraprakisht tė pėrcaktojė rezultatin pėrfundimtar", thotė Labus, duke reaguar ndaj deklaratės sė Suaersit. Ai tha se "qeveria e Serbisė angazhohet hap pas hapi dhe tė gjitha mund tė vėhen nė rend dite, por deklaratat si ajo e Sauersit nuk do tė ndihmojė nė zhvillimin e shpejtė dhe mė tė mirė tė bisedimeve".

Kreu i Listės serbe pėr Kosovėn Oliver Ivanoviq ka deklaruar se Britania e Madhe angazhohet pėr pavarėsinė e Kosovės, por sipas tij kėtė qėndrim nuk e ndajnė tė gjithė anėtarėt e Grupit tė Kontaktit. Ndėrkaq deklaratėn e Sauersit ai e quajti qėndrim qė nuk pasqyron gjendjen reale nė Grupin e Kontaktit, pro qėndrimit tė Britanisė. "Nga bisedimet pėr statusin e Kosovės mund tė nxirret diēka nėse luhet nė mėnyrė konstruktive. Nėse dikush nė Beograd vendos tė dalė nga bisedimet, kjo do tė ishte zgjidhja mė e keqe", thotė Ivanoviq.

Anėtari i Ekipit tė Beogradit pėr negociata mbi statusin e Kosovės Goran Bogdanoviq ka thėnė pas takimit nė Prishtinė, se diplomati britanik ua ka pėrcjellė se "serbėt duhet ta pranojnė pavarėsinė" duke theksuar se "Kosova ėshtė edhe shtet i tyre i cili do tė jetė shumetnik, por nė fund i pavarur".

"Pėr ne pavarėsia e Kosovės ėshtė absolutisht e papranueshme, sepse nė lėkurėn tonė e kemi ndier ēka nėnkupton pėrndjekja dhe tortura gjatė shtatė vitete tė fundit nė krahinė nėn pushtetin e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe vetėm mund tė paramendojmė se ēka do tė na gjente sikur shqiptarėt ta merrnin tėrė pushtetin me fitimin e pavarėsisė", ka thėnė Bogdanoviq.

Ndėrkaq kryetarja e tė ashtuquajturės "Qendėr Bashkėrenduese pėr Kosovėn" Sanda Rashkoviq Iviq ka deklaruar se nėse qėndrimi i tėrė Grupit tė Kontaktit ėshtė pro pavarėsisė sė Kosovės, atėherė Beogradi duhet ta rishqyrtojė pjesėmarrjen e vet nė negociatat mbi statusin e ardhshem tė Kosovės.

"Nėse ky ėshtė vėrtet qėndrim i Britanisė sė Madhe nė Grupin e Kontaktit, habitem pėrse Sauers nuk ofron zgjidhje tė ngjashme pėr Irlandėn apo Uellsin. Nėse ėshtė qėndrim i gjithė Grupit tė Kontaktit, atėherė Beogradi duhet ta rishikojė pjesėmarrjen e vet nė negociatat mbi statusin e ardhshem mbi Kosovėn", ka thėnė Sanda Rashkoviq Iviq.
 
 
UNMIK-u pėrshėndet propozimin e LDK-sė pėr President tė Kosovės
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Me tė mėsuar lajmin se LDK zyrtarisht ka propozuar kandidatin e saj pėr President tė Kosovės, shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen tha se "ky do tė jetė njė sinjal jashtėzakonisht i rėndėsishėm pėr bashkėsinė ndėrkombėtare".

"Tani kemi nevojė pėr tė njėjtėn pjekuri dhe pėrgjegjėsi politike, qė u tregua pas vdekjes sė Presidentit Ibrahim Rugova", tha Petersen, pas njė takimi qė zhvilloi sot me kryeparlamentarin Nexhat Daci.

Pas vendimit tė saj, Kryesia e LDK-sė zyrtarisht e njoftoi kreun e UNMIK ut pėr kandidatin e saj.

"E njoftuam shefin e UNMIK ut se Kryesia qendrore e LDK sė sot ka marrė vendim unanim pėr kandidatin pėr President tė Kosovės. Ishte obligim yni qė ta njoftojmė Petersenin", tha nėnkryetari i LDK sė Kolė Berisha, pas takimit me shefin e UNMIK ut. Berisha vlerėsoi se Fatmir Sejdiu ėshtė kandidat i cili do tė jetė i pranueshėm pėr tė gjithė.

Nga ana e saj administrata e UNMIK ut shprehu kėnaqėsinė me vendimin e partisė mė tė madhe pėr kandidaturėn e Fatmir Sejdiut pėr President tė Kosovės.

"Mendoj se ky do tė ishte sinjal jashtėzakonisht i rėndėsishėm qė Kosova mund tė dėrgojė pas qėndrimit shumė tė mirė dhe dinjitoz nė ditėt pas vdekjes sė Presidentit Rugova", u shpreh Petersen, i cili kėrkoi nga politikanėt pjekuri politike, unitet dhe pėrgjegjėsi.

"Tani kemi nevojė pėr tė njėjtėn pjekuri, pėrgjegjėsi dhe dinjitet politik. Kosova nuk mund tė bėjė asgjė mė mirė se sa tė dėrgojė sinjalin pėr ruajtjen e unitetit, pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri dhe sinjalin se trashėgimia e Ibrahim Rugovės do tė vazhdojė", nėnvizoi Petersen.

Gjithashtu Petersen shpreson qė zgjedhja e kreut tė vendit nga Kuvendi i Kosovės do tė bėhet para mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit qė do tė mbahet mė 14 shkurt, vetėm njė ditė pas mbledhjes sė radhės sė parlamentit tė Kosovės.
 
 
Sipas gazetės "Politika", Uizneri e Uashingtoni angazhohen pėr pavarėsinė e plotė tė Kosovės
 
Beograd, 7 shkurt 2006 - Shtypi i Beogradit ngadalė po ia bėn tė qartė opinionit serb se Kosova mund tė bėhet e pavarur. Nė kėtė aspekt, gazeta e njohur serbe "Politika" hedh diēka mė shumė dritė, duke cituar tė dėrguarin e posaēėm amerikan Frenk Uizner pėr Kosovėn nga bisedat qė ka pasur me zyrtarėt e Beogradit.
 
Siē mėson gazeta, Uizner citohet tė ketė thėnė se konceptin e pavarėsisė sė kushtėzuar e konsideron tė pakuptimtė. "Vendi ose ėshtė i pavarur ose jo", ka sqaruar Uizner.
 
Por Uizner u ka thėnė krerėve tė Beogradit se liderėt politikė opinionit serb duhet t'ia shpjegojnė se si "Kosovėn e ka humbur Millosheviqi dhe radikalėt" dhe se humbja e Kosovės nuk ėshtė ndėshkim pėr udhėheqjen aktuale tė Serbisė. Nga kjo, siē shkruan gazeta, mund tė nxirret konkluzioni se Uizner dhe Uashingtoni megjithatė angazhohen pėr pavarėsinė e plotė tė Kosovės.
 
Madje, sipas gazetės, deklarata tė ngjashme muajve tė fundit nė bisedat private japin edhe disa diplomatė tė huaja perėndimorė.
 
Para Uiznerit, gazeta thotė se njė emisar i lartė i bashkėsisė ndėrkombėtare (i panjėjtėsuar) ėshtė interesuar sesi mund tė evitohet "dėmi politik" i shkaktuar me shkėputjen e Kosovės, por nė kėtė temė askush me tė nuk ka dashur tė bisedojė, shkruan "Politika".
 
 
SHBA-tė vitin e ardhshėm do tė ndihmojnė Kosovėn me 79 milionė dollarė
 
Uashington, 7 shkurt 2006 - SHBA-tė nė kuadėr tė programit tė mbėshtetjes financiare vendeve tė Evropės Lindore (SEED) pėr vitin 2OO7 do tė ndihmojnė Kosovėn nė vitin e ardhshėm 2OO7 me mė shumė fonde - 79 milionė dollarė krahasuar me 74 milionė sa janė pėr sivjet.

SHBA-tė gjithashtu nė vitin 2OO7 do tė vazhdojnė tė ndihmojnė edhe Serbinė e Malin e Zi, Shqipėrinė, Bosnjėn e Hercegovinėn dhe Maqedoninė. Ndėrkaq Uashingtoni nė anėn tjetėr mendon se Kroacia ka shėnuar progres tė mjaftueshėm nė reformat e saj dhe se ndihma mė nuk i nevojitet. Nė propozimin e buxhetit pėr vitin 2OO7 ndihma mė nuk do tė marrin as Bullgaria e Rumania, sepse siē vlerėsohte, ato kanė shėnuar pėrparim tė mjaftueshėm nė reformat politike dhe ekonimike.
 
 
Shefi i diplomacisė franceze dhe i dėrguari i posaēėm i KB biseduan nė Paris pėr Kosovėn
 
Paris, 7 shkurt 2006 - Shefi i diplomacisė franceze, Filip Dust Blazi dhe i dėrguari i posaēem i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari kanė bėrė thirrje dje nė Paris pėr zgjidhjen e aspekteve "konkrete e praktike" tė statusit tė Kosovės nė prag tė marrjes sė vendimit mbi statusin e ardhshem tė saj.

"Paraprakisht duhet punuar nė pėrmbajtjen konkrete tė statusit tė ardhshėm veēmas duke pėrfshirė ēėshtjen kruciale tė drejtave tė pakicave dhe mbrojtjen e thesarit kulturor tė bashkėsisė serbe nė Kosovė", ka deklaruar Dust Blazi pas bisedimeve me Ahtisarin.
 
 
Paten: Progresi nė Ballkan mund tė ndalet nėse sė shpejti nuk zgjidhet ēėshtja e Kosovės
 
Uashington, 7 shkurt 2006 - Kris Paten, ish-komesioner i Komisionit Evropian konsideron se SHBA-tė dhe Bashkimi Evropian kanė bashkėpunuar nė rajonin e Ballkanit dhe nė saje tė strategjisė transatlantike vendet e Ballkanit
 
Perėndimor janė nisur nė rrugėn e reformave qė janė tė domosdoshme pėr t'u bėrė anėtarė tė BE-sė. Mirėpo, sipas tij, ky proces i progresit mund tė ndalet nėse sė shpejti nuk zgjidhet ēėshtja e Kosovės. Evropa po punon nė arritjen e njė zgjidhjeje tė pėrhershme pėr Kosovėn, tha Paten pėr "Zėrin e Amerikės".

"Synojmė njė rezultat i cili nuk do tė ishte kthim nė gjėrat e mėpaarshme; nuk synojmė krijimin e 'Shqipėrisė sė madhe' - kjo do tė ishte e papranueshme. Cilado qė tė jetė zgjidhja, ajo duhet tė ofrojė garancione specifike dhe tė verifikuara pėr pakicėn serbe nė Kosovė".

Gjithashtu Paten paralajmėron se zgjidhja nuk qėndron nė propozimet pėr ndarjen e Kosovės.

"Mendoj se ndarja e Kosovės do tė ishte njė zgjidhje humbėse. Ideja qė problemet nė Ballkan mund tė zgjidhen me copėtimin e kufijve do tė ishte e paarsyeshme", thotė Paten.
 
 
Kryesia e LDK-sė ngushėllon familjen Pajaziti
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nėpėrmjet njė telegrami i shpreh ngushėllimet mė tė thella familjes Pajaziti, me rastin e vdekjes sė Qerim Pajazitit, babait tė dėshmorit Zahir Pajaziti.
"Pranoni ngushėllimet mė tė thella nė emėr tė Kryesisė sė LDK-sė dhe anėtarėsisė sė gjerė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės me rastin e humbjes sė prindit dhe babait tė dėshmorit tė kombit, Qerim Pajaziti", thuhet nė ngushėllimet e LDK-sė tė nėnshkruar nga Kolė Berisha, nėnkryetar.

Qerim Pajaziti, babai i dėshmorit tė kombit, Zahir Pajaziti, ndėrroi jetė dje pas njė sėmundjeje tė shkurtėr, nė moshėn 80 vjeēare. Varrimi i tė ndjerit bėhet sot nė orėn 12 nė varrezat e fshatit Orllan tė Podujevės.

Familjen Pajaziti e kanė ngushėlluar edhe Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, kryetari i PDK sė, Hashim Thaēi, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės etj.
 
 
Fatmir Sejdiu edhe zyrtarisht kandidat i LDK-sė pėr President tė Kosovės
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Fatmir Sejdiu edhe zyrtarisht propozohet kandidat i LDK-sė pėr President tė Kosovės, vendosi nė mėnyrė unanime Kryesia e kėsaj partie nė takimin e sotėm tė paradites. Prakitikisht vendimi ishte marrė mė 30 janar, por nuk u zyrtarizua pėr tė respektuar zinė kombėtare nė nderim tė Presidentit Ibrahim Rugova qė zgjati deri mė 6 shkurt.

Propozimi i LDK-sė sot do t'i pėrcillet Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės pėr ta vėnė nė rendin e ditės sė mbledhjes sė Kuvendit tė Kosovės qė do tė mbahet mė 9 shkurt.

Kandidaturėn e Fatmir Sejdiut tashmė e ka mbėshtetur edhe partneri kryesor nė koalicionin qeveritar AAK, pastaj PSHDK, Partia Demokratike Turke si dhe disa subjekte tė tjera.
 
 
Sauers u ka thėnė pėrfaqėsuesve tė serbėve se duhet tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Drejtori politik nė Forin Ofisin britanik Xhon Sauers u ka thėnė mbrėmė pėrfaqėsuesve tė serbėve se Grupi i Kontaktit ka vendosur qė Kosova tė jetė e pavarur. Kėtė e ka konfirmuar pėr mediat serbe anėtari i Ekipit negociator tė Beogradit pėr statusin e Kosovės Goran Bogdanoviq, i cili ka pohuar se Sauers u ka thėnė se duhet tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės.

"Kemi pasur njė takim tė pakėndshėm sepse Sauers tha se Grupi i Kontaktit ka vendosur qė Kosova tė jetė e pavarur dhe nė njėfarė mėnyre na bindi se duhet ta pranojmė vendimin e tillė dhe se kjo ėshtė mėnyra e vetme dhe ėshtė diēka mė e mirė pėr serbėt qė kanė mbetur nė Kosovė dhe pėr ata qė duan tė kthehen", tha Bogdanoviq, i cili ėshtė shprehur i pakėnaqur me qėndrimin e Grupit tė Kontaktit.
 
Ai thotė se negociatat pėr statusin final mė nuk janė tė nevojshme. "Pse do tė luanim ndeshjen nėse rezultati ėshtė i njohur qė mė parė", thotė Bogdanoviq. Por sipas mendimit tė tij ky ėshtė rast i mirė edhe pėr Beogradin qė tė mendojė se ē'tė bėjė mė tutje dhe si t'ia bėjė, thotė ai.
 
 
Xh.Sauers: Pavarėsia e Kosovės mund tė prodhojė stabilitet nė rajon
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Zgjidhja e statusit tė Kosovės, pėfrshirė kėtu edhe opsionin e pavarėsisė sė saj mund tė prodhojė stabilitet nė rajon, nėse Kosova ndėrton njė tė ardhme ku tė gjithė qytetarėt e saj, pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre, do tė ishin tė barabartė.
 
Kėshtu u shpreh drejtori politik i Forin Ofisit britanik, Xhon Sauers pas takimeve qė pati dje pasdite nė Prishtinė. Ai ka shtuar se si parametra kryesorė nė bisedimet pėr statusin gjatė kėtij viti ėshtė Kosova shumetnike dhe zgjidhja qė pėrputhet me vullnetin e popullatės shumicė.

Sauers zhvilloi njė takim me Ekipin Negociues pėr statusin e Kosovės, ku janė prezantuar qėndrimet e Grupit dhe tė Qeverisė britanike sa i pėrket zgjidhjes sė statusit tė Kosovės. Sauers pėrsėriti qėndrimin e qartė tė Grupit tė Kontaktit qė statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet gjatė kėtij viti, duke u bazuar nė masėn mė tė madhe nė vullnetin e popullatės shumicė tė Kosovės, por duke respektuar njėkohėsisht edhe interesat e pakicave.

Sauers ėshtė takuar edhe me shefin e UNMIK ut, Soren Jesen Petersen dhe me pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės.

Pas takimit me anėtarėt e Ekipit Neogociues pėr statusin, Saures ka kėrkuar unitet dhe maturi politike pėr t[i realizuar siē tha ai aspiratat e tyre dhe tė popullatės sė Kosovės.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen e gazetarėve nėse pavarėsia e Kosovės do tė prodhonte stabilitet nė rajon, Sauers tha:
"Natyrisht e ardhmja e Kosovės do tė pėrcaktohet gjatė kėtij viti nė bazė tė parimeve tė pėrcaktuara nga Grupi i Kontaktit". Ai kėrkoi qė vakumi i krijuar nė postin e Presidentit tė Kosovės tė plotėsohet sa mė shpejt.

"Nė negociatat pėr statusin gjatė kėtij viti duam tė sigurohemi se statusi final i Kosovės forcon stabilitetin nė rajon dhe nuk krijon shqetėsime apo kėrcėnime pėr vende tjera. Pėr kėtė po punojmė dhe pėr kėtė ėshtė prania e NATO s kėtu. Ne duam qė Kosova, Serbia dhe vendet tjera tė rajonit tė lėvizin pėrpara drejtė anėtarėsimit tė plotė nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO, por shumė nga kjo ėshtė nė duart tuaja, nė duart e njerėzve tė Kosovės, qė duhet tė tregojnė se Kosova mund tė arrijė vlerat dhe aspiratat e fqinjėve dhe partnerėve tuaj nė Evropė", tha diplomati britanik Sauers.

Ai ka theksuar se nė Kosovė do tė ketė njė prani ndėrkombėtare edhe nė tė ardhmen.

Ndėrkaq Kryeministri Bajram Kosumi tha se e ka siguruar pėrfaqėsuesin e lartė britanik se Kosova dhe Qeveria e tij janė tė pėrkushtuara, qė tė ndėrtojnė njė Kosovė tė pavarur, ku tė gjithė qytetarėt tė jenė tė barabartė.

Ndėrkaq, Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci tha se Ekipi Negociues i Kosovės pėr statusin i ka transmetuar z. Sauers gatishmėrinė e vet pėr tė vazhduara bisedimet si pėr decentralizimin nė Vjenė ashtu edhe pėr ēėshtje tjera qė ndėrlidhen me zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Pas Prishtinės sot diplomati britanik Xhon Sauers viziton Beogradin.
 
 
Diplomati Sauers ka theksuar se Presidenti Rugova ka lėnė njė vakuum tė madh
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Drejtori politik nė Ministrinė e Jashtme britanike, Xhon Sauers ka kėrkuar nga liderėt e Kosovės qė tė tregohen se Kosova ėshtė njė shoqėri qė funksionon si njė demokraci e pjekur.
 
Ai ka pėrkujtuar se gjatė ditėve tė pikėllimit pėr Presidentin e ndjerė tė Kosovės Ibrahim Rugova, njerėzit e Kosovės kanė arritur qė tė marrin simpatinė e bashkėsisė ndėrkombėtare. Diplomati britanik Xhon Sauers ka theksuar se Presidenti Rugova ka lėnė njė vakuum tė madh, i cili duhet tė pėrmbushet tani nga liderėt e rinj.

"Andaj unė ju nxis qė tė ēoni pėrpara atė frymė, tė kujtoni qėllimet dhe dinjitetin e vlerat e Presidentit Rugova dhe tė ecni pėrpara", ka thėnė diplomati britanik Xhon Sauers.
 
 
Familja e Presidentit Rugova do ta ketė mbėshtetjen e plotė tė LDK sė
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - Kryesia e LDK sė, nė pėrbėrje tė plotė dje ngushėlloi familjen e Presidentit Rugova pėr humbjen e kryefamiljarit, zotit tė shtėpisė dhe Presidentit tė vendit Dr. Ibrahim Rugova.

Kryesia e LDK sė me kėtė rast shprehu edhe njėherė zotimin pėr unitet tė plotė nė radhėt e saj dhe vazhdimėsinė e punės me pėrkushtim pėr finalizimin e vizionit tė Presidentit Rugova pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe demokratik.

Tė gjithė anėtarėt e Kryesisė thanė se Familja e Presidentit Rugova do ta ketė mbėshtetjen e plotė tė LDK sė dhe ajo do tė qėndrojė pranė familjes sė Presidentit.

Familja e Presidentit Rugova sot gjithashtu nė Rezidencėn nė Velani shtroi drekė pėr Kryesinė e LDK sė, pėr bashkėpunėtorėt e Presidentit, tė cilėt pėr 16 vjet drejtuan LDK nė tė udhėhequr nga Ibrahim Rugova.
 
 
Nuk ka sinjale nga Amerika pėr pakėsimin e numrit tė trupave amerikane nė Kosovė, tha gjenerali Ovens
 
Ferizaj, 7 shkurt 2006 - Nuk ka sinjale nga Amerika pėr pakėsimin e numrit tė trupave amerikane nė Kosovė. Kėshtu ėshtė shprehur komandanti i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, gjenerali, Darel Ovens. Por, sipas tij, nėse kjo ndodh do tė ishte shenjė e mirė. Gjenerali Ovens tha se madhėsia e trupės sė KFOR it varet nga pėrmasat e operacioneve dhe se ēdo zvogėlim trupash tregon se gjendja ėshtė mė e mirė se mė parė. Gjenerali Ovens i bėri kėto komente dje gjatė njė vizite nė Kuvendin komunal tė Ferizajt.
 
 
Lavrov: Njė zgjidhje pėrmes bisedimeve ėshtė e vetmja zgjidhje afatėgjatė pėr Kosovėn
 
Athinė, 7 shkurt 2006 - Ministri i jashtėm rus Sergej Lavrov ka filluar njė vizitė nė Athinė, ku bisedimet pėr statusin e Kosovės kanė qenė pjesė e takimeve. "Njė zgjidhje nėpėrmjet bisedimeve dhe jo nėpėrmjet presioneve nga jashtė ėshtė e vetmja zgjidhje afatgjatė pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės dhe atė tė Qipros. Ky qėndrim ėshtė i pėrbashkėt pėr Greqinė e Rusinė", ka thėnė Lavrov. Sipas tij, shkelja e kėtij parimi krijon njė presedencė tė rrezikshme.
 
 
Deklaratė e Kryesisė sė BIK me rastin e botimit tė disa karikaturave ofenduese ndaj vlerave islame
 
Prishtinė, 7 shkurt 2006 - "Ofendimi dhe pėrdhosja e tė Dėrguarit tė Allahut tė Gjithėmėshirshėm pėrmes disa karikaturave qė nė shėnjestėr profeti i fundit Muhamedi (a.s.), nga aspekti islam ishte i ndaluar. Ky parim islam siē vlen pėr veprimet ofenduese kundėr Muhammedit a.s., ne njejtė e trajtojmė edhe kur bėhet kundėr Isait, Musait, Ibrahimit apo akėcilit profet.
 
Prandaj, njė veprim i tillė duke qenė nė kundėrshtim direkt me normat islame, pėr myslimanėt ėshtė i papranueshėm, ėshtė ofendues dhe si tė tillė e gjykojmė", thuhet nė njė deklaratė tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.

"Kur njė veprim i ngjashėm duke e paraqitur Muhammedin a.s. nė formėn qė ai asnjėherė nuk e ka pasur dhe skajshmėrisht tė papranueshme, nuk mund e mos tė konsiderohet si veprim i paramendueshėm kundėr vlerave tė mirėfillta islame. Ne plotėsisht e kuptojmė tė drejtėn dhe lirinė e shprehjes. Mirėpo, kjo e drejtė nuk duhet tė manifestohet duke i ofenduar vlerat mė tė shenjta tė tė tjerėve", thuhet nė kėtė deklaratė dhe theksohet:

"Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės e kupton revoltėn e myslimanėve gjithandej nėpėr botė si reagim kundėr ofendimeve ndaj Profetit Muhammed. Mirėpo, kur revolta merr pėrmasa shkatėrruese dhe keqpėrdoret pėr qėllime tė tjera, ajo pėr ne ėshtė e papranueshme".

"Me kėtė rast do tė theksonim se reagimi i disa organizatave dhe asociacioneve tė krishtera lidhur me rastin konkret, tė cilėt e kanė gjykuar edhe botimin e karikaturave e edhe veprimin e disa ekstremistėve, ka qenė me vend dhe i drejtė dhe lė tė shpresohet se ekziston dėshirė pėr mirėkuptim dhe tolerancė nė mes qytetėrimeve.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės angazhohet qė nė kėtė botė kozmpolitike duhet tė pėrkrahen forcat qė i afrojnė qytetėrimet, tė pėrkrahen orientimet qė njerėzit nė botė i konsiderojnė vėllezėr tė gjinisė njerėzore, e kurrsesi ato forca ekstreme, qėllimi it ė cilave ėshtė futja e konfliktit nė mes tė qytetėrimeve, e qė fatkeqėsisht jo rrallė ato bėhen edhe nė emėr tė fesė. Pėr mė tepėr, ne nuk guxojmė tė lejojmė qė njė ekstremizėm tė luftohet me njė ekstremizėm tjetėr", thuhet nė fund tė deklaratės sė Kryesisė sė BIK.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.