|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Telegram ngushėllimi familjes sė Kryetarit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova

 
 

 
6 shkurt 2006 /TN
 
Nga Rexhep Kastrati

Telegram ngushėllimi
 
E nderuara familje e kryetarit Rugova,
Ju lutem pranoni ngushėllimet e mia tė sinqerta pėr ndarjen nga jeta e kėsobotshme e dr. Ibrahim Rugovės, kryetar i Kosovės! Ngushėllimet, ju lutem t’i pranoni edhe nga familja ime, e cila bashkėndien ende me pikėllim tė thellė largimin nga kjo jetė e njeriut qė i dha shumė Kosovės, i dha shumė kombit shqiptar, dhe ishte buzė realizimit pėr tė gjallė tė projektit pėr shkėputjen zyrtare tė Kosovės nga Serbia, pėrkatėsisht pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės.
 
Por e nderuara familje e kryetarit Rugova, duhet tė jeni krenare qė nga gjiri juaj doli ky personalitet pėr tė cilin pati aq shumė nevojė Kosova dhe shqiptaria nė tėrėsi, duke u bėrė kėshtu personalitet pėr largimin e tė cilit nga kjo botė u bėnė pėr t’u ngushėlluar shqiptarėt nė pėrgjithėsi, si ata qė bashkėpunuan sinqerisht me tė, si ata qė e pėrkrahėn, si ata qė e votuan, ashtu edhe ata qė qoftė se kanė punuar dhe punojnė pėr interesa kundėrkombėtare, ose se ua ka pas errėsuar sytė dhe mendjen ambicia e sėmurė pėr pushtet, e kanė sharė, e lkanė fyer,  e kanė penguar, e kanė spiunuar dhe qė nuk e kanė votuar.  
 
E nderuara familje e kryetarit Rugova,
edhe unė dhe familja ime jemi dhe do tė jemi afėr jush. Unė dhe familja ime, nė mėnyrė tė sinqertė, jemi lutur pėr dr. Ibrahim Rugovėn, kryetarin e Kosovės, ėshtė lutur pėr shpirtin e tij dhe me emocione i ka pėrcjellė tė gjitha ato qė kanė ndodhur gjatė tėrė ceremonisė sė homazheve dhe tė varrimitj, ashtu siē i ka pėrcjellė me iritim edhe ngushėllimet hipokrite nga ata qė u futėn nė skenėn politike tė Kosovės me qėllimin e vetėm pėr tė rrėnuar politikisht kryetarin e Kosovės, e bashkė me tė edhe filizofinė politike tė tij, dhe tė lakejve tė tjerė qė e bėnė punėn e spiunit pėr tė vėshtirėsuar dhe pėr tė pamundėsuar punėn edhe ashtu tė rėndė tė kėtij njeriu tė madh tė shqiptarisė.
 
E nderuara familje e kryetarit Rugova,
duhet t’ju kėrkoj falje qė ngushėllimet e mia dhe tė familjes sime po jua shprehi nė kėtė kohė dhe nė kėtė mėnyrė, por duhet t’ju lutem qė tė mė mirėkuptoni, pasi qė as unė, e as familja ime nuk kemi dashur qė ngushėllimet tona tė sinqerta, keqardhja jonė e sinqertė pėr ndarjen nga jeta e kėsobotshme e kryetarit tė Kosovės tė jetė nė tė njėjtėn kohė me ngushėllimet hipokrite tė tė gjithė mjeranėve qė nuk lanė gjė pa bėrė kundėr dr. Ibrahim Rugovės, bile edhe nė Ekipin Negociator tė formuar nga kryetari i Kosovės, dhe tė do farė njerėzve tė lig qė ditėn i bėnin himne, kurse natėn e spiunonin, e sabotonin dhe e shantazhonin. Nė anėn tjetėr, e nderuara familje e kryetrait Rugova, duhet t’ju informoj se ka mbi katėr vjet qė mė kanė bllokuar nga jeta publike ata qė kanė punuar nė vazhdimėsi kundėr dr. Ibrahim Rugovės, qė e quanin atė mbret dhe qė ishin tė etur pėr t’ia zėnė vendin pėr tė gjallė tė tij. Dhe gjithė kjo se me kėmbėngulje kam mbrojtur filizofinė politike tė dr. Rugovės dhe personalitetin e tij, si dhe nuk kam lejuar qė tė bėhem pjesė e klaneve dhe e grupeve tė ndryshme me orientim kundėrrugovė dhe karrierist.
 
Krejt nė fund, e nderuara familje e kryetarit Rugova,
ju lutem qė bashkė me shqiptarėt e vullnetit tė mirė, bėhuni mbrojtėse e veprės kombėtare tė dr. Ibrahim Rugovės, edhe atėherė kur ambicia e sėmurė pėr pushtet, mund t’ua errėsojė arsyen gjithė atyre qė janė tė thirrur qė ta vazhdojnė nė mėnyrė dinjitoze rrugėn e kryetarit tė Kosovės. Lutja ime mbėshtetet nė faktin se tashmė ju nuk jeni si ēdo familje tjetėr shqiptare, pasi qė ju jeni familja e kryetarit tė parė zyrtar, kryetarit shpirtėror tė njeriut qė krijoi historinė dhe qė edhe vetė u bė histori!
 
 
Prizren, mė 6. 2. 2006 
Rexhep Kastrati me familje

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.