|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Riatdhesohet shtetasi grek Apostol Vavilis i akuzuar nė Greqi pėr njė numėr veprash penale 

 
 

 

6 shkurt 2006 / TN

Nje shpėrthim eksplozivi ndodhi mbrėmė pas mesnate nė banesėn e Nėnprefektit tė Delvinės Dhurim Alimani duke sjellė dėme tė lehta. Policia locale tha se po heton lidhur me motivet dhe llojin e eksplozivit pėr tė cilin dyshimet e para janė pėr njė sasi tė vogėl tritoli.

Eksplozivi sipas burimeve nga Delvina ėshtė vėnė nė mjediset e jashtme tė shtėpisė dhe kjo ka sjellė mėnjanimin e dėmeve mė tė mėdha. Vetė zoti Alimani nuk dėshiroi tė bėnte komente pėr kėtė akt . Zyrtari lokal ka pak kohė qė ėshtė zgjedhur nė kėtė strukturė shtetėrore qė varet nga Prefektura e Vlorės.

Ndėrkaq nė njė njoftim tjetėr, Greqia tha se do tė riatdhesojė shtetasin grek Apostol Vavilis, i akuzuar nė Greqi pėr njė seri veprash penale mes tė cilave edhe pėrfshirjen nė zhdukjen e disa milionė dollarėve tė firmave piramidale shqiptare. Sipas burimeve zyrtare greke autoritetet e drejtėsisė nė Itali, ku edhe u arrestua Vavilis , kane pranuar ekstradimin e tij.

Apostolos Vavilis u arrestua prillin e vitit tė shkuar nė Bolonja, i fshehur nėn njė emėr tė rremė, pasi pėr tė kishte njė mandat ndėrkombėtar arresti si i dėnuar pėr trafik droge. Burimet greke theksojne se riatdhesimi i Vavilis nė Greqi pritet t'u hapė rrugė hetimeve , pėrfshire dhe ato tė implikimeve tė tij nė zhdukjen e parave tė dy kompanive piramidale shqiptare “Vefa” dhe “Cenaj” tė cilat falimentuan nė vitin 1997.

Sipas shtypit qėndror grek tė disa muajve mė parė Vavilis gjendet i pėrfshirė nė transferimin e rreth 180 milionė dollarėve nga firmat shqiptare “VEFA “ dhe “Cenaj” nga Shqipėria nė drejtim tė Greqisė. Ekspertė tė prokurorisė shqiptare dhe greke hetuan vitin e shkuar lidhur me veprimtarinė e shtetasit grek nė Tiranė.

Ish presidenti i kompanisė vefa Vehbi Alimuēaj u pyet nė njė burg tė Tiranės, ku vuan dėnimin, duke pohuar disa kontrata tė Firmės sė tij me shtetasin grek. Sipas pohimeve tė Alimuēajt ,tė cituara nga shtypi shqiptar, Vavilis kishte mbėrritur nė vitin 1995 nė Shqipėri si pėrfaqėsues i njė kompanie tregėtare greke duke firmosur me dretuesit e Vefas njė kontratė pėr furnizmin me aparatura vėzhgimi nė njė shumė prej rreth 200 mijė dollarėsh. Aparaturat sipas njė pohimi tjetėr tė kryea-administratorit tė shoqėrive tė falimentuara piramidale Farudin Arapi nuk kishin mbėrritur nė Shqipėri siē tregonte dokumentacioni i sekuestruar i firmes VEFA.

Pohime tė shtypit grek e kishin lidhur emrin e Vavilis edhe me ndėrmjetėsimin pėr tė transferuar njė shumė prej disa milionė dollarėsh nga firma piramidale shqiptare "Cenaj" nė njė bankė greke.

Gjatė takimeve nė nivele shtetėrore tė autoritetve tė drejtėsisė shqiptare dhe greke ėshtė prekur kohėt e fundit edhe zbardhja e zhdukjes nė Greqi tė pasurive monetare tė disa prej firmave piramidale shqiptare. Si autoritetet greke dhe ato shqiptare po kėrkojnė ngritjen e mekanizmave juridikė pėr kėtė cėshtje. //ad//

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.