|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ese

 
 

Pavarėsia dhe shteti

 
 

 
6 shkurt 2006 /TN

Ata qė kanė peshė mė tė vogėl, duhet t’ua lėshojnė kandarin atyre qė e kanė  mė tė madhe. E, kėshtu, bėhet shteti, bėhet pavarėsia. Ndryshe jo. Veē e klanizojmė shoqėrinė. I bėjmė dėm asaj. I bėjmė dėm procesit tė pavarėsisė. U bėjmė dėm pėrpjekjeve pėr shtet.

 Pse s’ndalemi pak, pra, e tė fillojmė tė mendojmė ndryshe. Tė mendojmė se a ėshtė mė e rėndėsishme tė jetė me peshė klani ynė a Kosova? Dhe pasi mė e rėndėsishme ėshtė Kosova, tė mos u bėhemi digė atyre qė janė mė tė aftė se ne. Se prej tyre ka dobi ajo. E jo prej klaneve, se ato e frenojnė zhvillimin e shoqėrisė sonė. Popullin tonė. I frenojnė pėrpjekjet tona pėr pavarėsi. Pėr shtet. Tė aftėt duhet t’i pėrkrahim tė gjithė. E klanet? Klanet duhet t’i shpiejmė nė muze. Pėr tė na pėrkujtuar se si nuk duhet tė veprojmė pėr tė mirėn e Kosovės...

Nazmi LUKAJ                

Tė gjithė e kemi gojėn plot me fjalėt pavarėsi dhe shtet. S’ka ditė qė nuk i shqiptojmė. Kudo qė rrimė. Kudo qė punojmė. Po, asnjėherė nuk e pyesim veten se a jemi duke i kontribuar realizimit tė shtetit tė Kosovės me veprimet tona si individė a jo? Qoftė edhe njė minut kush nuk ndalet t’i analizojė veprimet e veta se a janė konform me synimin tonė pėr pavarėsi. Pėr shtet.

E gjithė ditėn e lume s’i heqim goje kėto dy fjalė! Ne duam pavarėsinė. Shtetin. Por, nė anėn tjetėr, formojmė klane. Nė politikė. Nė kulturė. Nė shkencė. Po ku jo? Dhe kėshtu e klanizojmė shoqėrinė tonė. E klanet u bėhen digė njerėzve tė aftė pėr t’u zgjidhur nė ndonjė post shtetėror, partiak, kulturor, shkencor etj. ku do tė pėrfitonte Kosova nga aftėsia e tyre. Pse e bėjmė kėtė, pasi duam pavarėsi? Pasi duam shtet? E bėjmė se duam tė jenė nė ato poste njerėzit e klanit tonė.

Si nuk janė tanėt, atėherė tė tjerėt duhet penguar! Dhe bėjmė ēmos pėr t’i frenuar ata. Dhe bėjmė ēmos  qė kudo t’i sjellim njerėzit e klanit tonė. Pavarėsisht se ata qė duam t’i ngrisim nė poste, nuk e kanė aftėsinė e atyre qė duam t’i frenojmė! E prapė gojėn e kemi plot me pavarėsi. Me shtet! A thua, shteti bėhet duke i frenuar tė aftėt, pėr ta bėrė njerėzit e klanit tonė  Kosovėn tė pavarur?! Njerėzit tanė qė nuk e kanė potencialin e atyre qė duam t’i frenojmė!

S’ka nevojė t’i bėhet asnjė analizė kėsaj pytjeje. Apo jo? Pse s’ndalemi e tė mendojmė veē pak: po cili i duhet mė shumė Kosovės kudo: filani a fisteku? E, pasi t’i  krahasojmė cilėsitė e atyre qė duam t’i frenojmė, me ata qė duam t’i ngrisim nė poste ēfarėdoqofshin, t’i pėrkrahim tė parėt. Pra, t’i pėrkrahim ata qė duam t’i frenojmė, pse nuk janė tė klanit tonė. Por, kush ta bėjė kėtė se? Nuk e bėjmė se duam tė jemi faktorė nė shoqėri. Dhe nuk e bėjmė dot se na bie interesi ynė personal. A s’ėshtė kjo krejt nė shpėrputhje me dy fjalėt qė aq shumė i shqiptojmė. Qė aq shumė i ambiciojmė: Pavarėsi dhe Shtet? Po. Bash krejt.

Sa keq qė tė gjithė duam tė jemi njerėz me peshė nė shoqėri. Po, more, tė gjithė nuk kemi mundėsi ta kemi peshėn njėsoj nė kandar. Ata qė kanė peshė mė tė vogėl, duhet t’ua lėshojnė kandarin atyre qė e kanė  mė tė madhe. E, kėshtu, bėhet shteti, bėhet pavarėsia. Ndryshe jo. Veē e klanizojmė shoqėrinė. I bėjmė dėm asaj. I bėjmė dėm procesit tė pavarėsisė. U bėjmė dėm pėrpjekjeve pėr shtet.

Pse s’ndalemi pak, pra, e tė fillojmė tė mendojmė ndryshe. Tė mendojmė se a ėshtė mė e rėndėsishme tė jetė me peshė klani ynė a Kosova? Dhe pasi mė e rėndėsishme ėshtė Kosova, tė mos u bėhemi digė atyre qė janė mė tė aftė se ne. Se prej tyre ka dobi ajo. E jo prej klaneve, se ato e frenojnė zhvillimin e shoqėrinė sonė. Popullin tonė. I  frenojnė pėrpjekjet tona pėr pavarėsi. Pėr shtet. Tė aftėt duhet t’i pėrkrahim tė gjithė. E klanet? Klanet duhet t’i shpiejmė nė muze. Pėr tė na pėrkujtuar se si nuk duhet tė veprojmė pėr tė mirėn e Kosovės...     


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.