|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Analisti Obrad Kesiē pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės

 
 

 
6 shkurt 2006 /TN

,

Analisti Obrad Kesiē thotė se ndėrmjet qendrimeve tė skajshme tė Prishtinės pėr pavarėsi tė plotė dhe Beogradit qė Kosova tė jetė nėn sovranitetin e Serbisė, ka hapėsira pėr kompromis. Ai thotė se gjetja e njė zgjidhjeje pėr statusin e Kosovės ka tė bėjė me qendrueshmėrinė afatgjatė jo vetėm tė Ballkanit, por edhe mė gjerė.

Zėri i Amerikės: Ju jeni shprehur se pavarėsia e Kosovės pa miratimin e Serbisė do tė ketė pasoja afatgjata nė qendrueshmėrinė edhe tė shteteve tė tjera nė rajon. A mund tė shpjegoheni mė nė hollėsi?

Obrad Kesiē: Ėshtė e qartė qė bashkėsia ndėrkombėtare po kėrkon njė zgjidhje qė do tė jetė bazė pėr njė qendrueshmėri afatgjatė. Nėse zgjidhja arrihet pa pėlqimin e Serbisė, si rregull, do tė paraqiste paqendrueshmėri. Serbia ėshtė shtet, i rėndėsishėm pėr Ballkanin, nė mes tė rrugėve tė transportit dhe linjave tė komunikimit, dhe siē e tregoi edhe dhjetėvjeēari, i fundit: kur ka konflikt dhe paqendrueshmėri dhe Serbia ėshtė pjesė kryesore e tij, i gjithė rajoni destabilizohet, veēanėrisht nė fushėn e investimeve. Kėshtu ėshtė tepėr e rėndėsishme tė mbahet parasysh qė ēdo zgjidhje duhet tė ketė pėlqimin e tė dyjave, Prishtinės dhe Beogradit. Njė zgjidhje e qendrueshme nuk mund tė imponohet. Jam optimist se ka vend pėr kompromis ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, pasi disa interesa tė tyret pėrputhen. Por mė parė duhet bėrė pėrparim nė disa ēėshtje mė pak tė rėndėsishme, tė krijohet besim dhe mė pas tė kalohet nė ēėshtje mė tė vėshtira, si statusi.

Zėri i Amerikės:  Tė diskutojmė pak nė planin ideal, nė skajet e njė segmenti kemi dy zgjidhje tė kundėrta: Pavarėsi pėr Kosovėn dhe Kosova nėn sovranitetin e Serbisė. Cilėn do tė rekomandonit?

Obrad Kesiē: Personalisht e ndjej se ka mjaft hapėsirė pėr ndėrmjet kėtyre pozicioneve tė skajshme. Duhet gjetur diēka e mesme qė kėnaq apo nuk kėnaq njėsoj tė dyja palėt. Pėr Serbinė, siē dihet, kryesorja ėshtė ēėshtja e sovranitetit. Sovranitet i vėrtetė apo nė dukje, kjo ėshtė e diskutueshme. Nėse gjendet njė zgjidhje bazuar mbi shembullin e Bosnjės, marrėveshjeve tė Dejtonit, njė zgjidhje qė do tė krijonte entitete nė Kosovė, kjo ndoshta do tė kėnaqte Serbinė. Megjithatė i takon qeverisė serbe tė vendosė nėse ėshtė e kėnaqur me kėtė zgjidhje. Mė e rėndėsishmja: duhet tė pranohet se ēdo zgjidhje apo mungesė zgjidhjeje nuk do tė ndikojė vetėm mbi Kosovėn, por mbi tė gjithė rajonin. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė politikanėt e tė dyja palėve tė veprojnė me pėrgjegjshmėri dhe tė kuptojnė se vendimet e tyre do tė kenė rėndėsi jo vetėm pėr Ballkanin, por edhe pėr Evropėn nė pėrgjithėsi.

Zėri i Amerikės:  Njė nga ēėshtjet e rėndėsishme tė bisedimeve do tė jetė ajo e pakicave. Si e vlerėsoni gjendjen e pakicave nė Kosovė?

Obrad Kesiē: Ēėshtja ėshtė si e kanė vlerėsuar pėrfaqėsuesit e Kombeve tė Bashkuara dhe bashkėsisė ndėrkombėtare dhe tė gjithė raportet e tyre theksojnė dėshtimin e plotė nė garantimin e tė drejtave njerėzore e civile-bazė nė Kosovė. Kjo ėshtė njė nga ato tema pėr tė cilat ėshtė e vėshtirė tė flitet pėr sukses nė bisedime pėr shkak tė problemeve disavjeēare nė kėtė aspekt. Por nė fund tė fundit ėshtė jetike tė krijohet besim tek pakicat, tė cilat, pavarėsisht nga rezultati i bisedimeve, do tė vendosnin tė qendronin e tė jetonin nė njė shoqėri shumetnike, shumėfetare nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Nė tavolinėn e negociatave mund tė shtrohet edhe ēėshtja e shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės. A e shihni kėtė si kundėrpeshė ndaj ēėshtjes sė pakicave serbe nė Kosovė?

Obrad Kesiē:  Sigurisht qė ėshtė mjet politik, i cili tėrheq vėmendjen tek fakti se kur serbėt kėrkojnė diēka nė Kosovė, ata duhet tė kenė parasysh se ka njė pakicė shqiptare nė Serbinė Jugore qė kėrkon tė njėjtat gjėra, edhe nėse kėrkesat nuk janė tė njėjta. Por, themelorja ėshtė se ekzistojnė dy grup-ēėshtjesh: si tė krijohen garanci pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut pėr pakicat, jo vetėm nė Serbinė Jugore, por edhe nė Kosovė.

Se si arrihet mė pas krijimi i njė jete normale pėr njerėzit, kjo fillon pikėsėpari me ekonominė. Dhe njė nga problemet mė tė mėdha, jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė Serbinė Jugore, ėshtė se shumė njerėz janė tė papunė, gjė qė e shton mundėsinė pėr konflikt dhe keqkuptime. Ēėshtja ėshtė nėse bashkėsia ndėrkombėtare dhe, nė veēanti, Bashkimi Evropian janė tė pėrgatitur tė nxisin ekonominė, si nė Kosovė, ashtu edhe Serbinė Jugore. Dhe nėse po, atėherė kjo ėshtė shenjė e mirė dhe mund tė bėhen pėrparime nė ēėshtje tė tjera.

Zėri i Amerikės: Po flitet pėr pėrfshirje tė pėrfaqėsuesve serbė tė Kosovės nė ekipin negociator tė Beogradit? Duke patur parasysh tė gjitha mundėsitė se si do tė pėrfaqėsoheshin ata nė bisedime, a mendoni se pėrfshirja e tyre nė ekipin e Beogradit ėshtė nė interesin e tyre?

Obrad Kesiē: Nė kėtė fazė po, pasi tani mungon besimi i ndėrsjellė dhe komunikimi ndėrmjet shumicės dėrmuese tė serbėve nė Kosovė dhe qeverisė sė Prishtinės, udhėheqjes politike shqiptare. Kėshtu serbėt kanė vetėm dy mundėsi: tė qendrojnė mė vete apo tė pėrfshihen nė radhėt e delegacionit tė Beogradit? Nuk mendoj se bisedimet dėmtohen, po qe se serbėt e Kosovės fillojnė me Beogradin, duke lėnė tė hapur mundėsinė e shkėputjes mė vonė, dhe, ndėrsa bėhen pėrparime nė ēėshtje tė tjera, ata do tė ndjeheshin mė tė sigurtė pėr t’u shkėputur nga delegacioni i Serbisė. //az//


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.