|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Uizner: nuk duhet tė ketė shtyrje tė procesit tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės

 
 

 

5 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (4.02.2006) - Besim Abazi

I dėrguari amerikan pėr statusin e Kosovės, ambasadori Frank Wisner, tha sot nė Prishtinė se nuk duhet tė ketė shtyrje tė procesit tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, bisedimet pėr tė cilin sipas tij duhet tė mbyllen brenda kėtij viti. Ambasadori Wisner, i cili sot i dha fund vizitės sė parė nė rajon nė cilėsinė e ndėrmjetėsit amerikan pėr statusin e Kosovės, u zotua se Shtetet e Bashkuara do tė mbeten tė pėrkushtuara ndaj tėrė procesit.

I dėrguari i posaēėm amerikan pėr statusin e Kosovės, ambasadori Frank Wisner, tha sot nė Prishtinė se negociatat pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje duhet tė mbyllen shpejt dhe se ēdo vonesė nuk do t’i shėrbejė askujt. Ai i bėri kėto komente pas takimit me ekipin e negociuesve tė Prishtinės pėr statusin e Kosovės dhe pėrfaqėsues tė pakicave jo-shqiptare dhe jo-serbe.

Ambasadori Wisner , i cili u kthye nė Prishtinė pas njė vizite nė Beograd, tha se janė 3 ēėshtje kryesore qė ai do t’i pėrfshijė nė raportimin e tij nė Uashington lidhur me vizitėn e parė nė Prishtinė dhe Beograd nė cilėsinė e ndėrmjetsuesit nė bisedimet pėr statusin e Kosovės. Ai tha se ėshtė i bindur se tani ėshtė koha dhe ėshtė me rėndėsi qė negociatat tė mbyllen sa mė parė, mundėsisht brenda vitit 2006.

“Shtyrja e mėtejshme pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės nuk i shėrben interesit tė askujt,” tha ambasadori Wisner, duke nėnvizuar rėndėsinė qė ka ndėrtimi i njė Kosove tė barabartė pėr tė gjithė qytetarėt e saj, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike.

“Kosova duhet tė jetė shoqėri shumėetnike nė tė cilėt tė gjitha komunitetet tė gjejnė hapėsirė pėr jetėn e tyre, mbrojtje tė individėve, tė pronės dhe tė institucioneve kulturore” tha ambasadori Wisner. “Komuniteti ndėrkombėtar ka pėrgjegjėsinė pėr tė siguruar suksesin e asaj qė arrihet kėtu,” tha ambasadori Wisner, duke u zotuar se Shtetet e Bashkuara do tė jenė ngusht tė angazhuara nė hapat e ardhshėm tė negocimit tė statusit.

Ai tha se porosi tė njėjta u ka pėrcjellė edhe autoriteteve nė Beograd dhe atyre nė Prishtinė. Pėrfaqėsuesit e Prishtinės janė angazhuar se do tė punojnė me angazhim tė shtuar pėr tė ēuar pėrpara procesin politik, duke premtuar, se, siē ėshtė thėnė, nuk do tė zhgėnjejnė partnerėt e tyre amerikanė dhe evropianė.

Ambasadori Wisner vizitoi Prishtinėn dhe Beogradin menjėherė pas takimit tė Grupit tė Kontaktit, i cili ka vendosur parimet themelore mbi tė cilat do tė mbėshtetet zgjidhja e statusit politik tė Kosovės.

Nė Prishtinė angazhimi amerikan shikohet si i domosdoshėm pėr njė zgjidhje tė drejtė dhe tė qėndrueshme tė statusit tė Kosovės, si dhe pėr vendosjen e qėndrueshmėrisė afatgjatė nė tė gjithė rajonin. //ad//


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.