|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

“Terra” dhe Sandro Provvisionato, “Qajnė” pėr Kosovėn e pavarur

 
 

 

5 shkurt 2006 /TN

Nga Besi BEKTESHI*

Nuk ka shumė ditė, kur njė nga kanalet mė prestigjioz tė Italisė  “Canale 5” i ndjekur shumė edhe nė Shqipėri ka transmetuar njė emision mbi Kosovėn ditėt e saj nė liri dhe problemet qė ajo ka.

Po kėshtu, nė kėtė emision tė programit njohės “Terra” u trajtua dhe Beogradi i sotėm zhvillimi i tij dhe idetė mbi Kosovėn tė njerzve aty.

Pa u zgjatur me programin ku gazetari i madh televiziv Toni Capuozzo paraqiti punėn e tashmė “njohėsit” tė Kosovarėve dhe Shqiptarėve Sandro Provvisionato, mund tė them se nė momentet kur Kosova ėshtė nė agjendėn e perėndimit pėr tė marrė statusin, Provvisionato kryente rolin e tij gjithmonė kundėr shqiptarėve pėr tė cilin ka qindra shkrime dhe librin tashmė famėkeq “UĒK-ja , ushtria nė hije”.

 Nė reportazhin e tij provvisionato konsideronte kufirin Shqipėri-Kosovė, parajsė tė trafikut dhe trafikantėve. Ai me merakun e njė “Kosove tė pavarur” e cila thuhej si njė term gati gati nė keqardhje tė plotė, trajtonte problemin e “kishave mijėvjeēare” tė cilat ishin nė rrezik nga sulmi i shqiptarėve etnikė, duke mos numėruar xhamitė dhe kishat e shqiptarėve tė rrėnuara, tė plaēkitura, tė dhunuara nga serbėt. Provvisionato “Rrugovėn duke vdekur” e zėvėndėsonte me Thaēin i cili sipas tij ishte person me preēedentė tė frikshėm nė lidhje me drogėn, duke treguar se nuk njihte (apo nuk donte tė njihte) edhe ndarjen me parti tė Rugovės dhe Thaēit.

Po kėshtu pėr Haradinajn i cili normalisht tashmė ėshtė i lirė nė Kosovė, Provvisionato kishte mendim si pėr njė vrasės ordiner dhe kriminel lufte nė reportazhin e vet. Provvisionato ishte “krenar” se etnia serbe nė Mitrovicė nuk blinte me euro, por me dinar dhe se Shqiptarėt ju ndalonin energjinė elektrike nga centrali nė zonėn  e tyre, energji qė Serbėt nuk paguajnė, por qė Provvisionato nuk e tha.

Provvsionato gjithshka nė Kosovė e nxinte pėrfshi dhe punėn e ndėrkombėtareve, pėr tė “zbuluar” njė Beograd tė lulėzuar me ndėrtime tė reja dhe me shėnja tė bombardimeve tė NATO-s. Gjithshka nė Beograd shkėlqente dhe se luksi ishte njė hobi i tyre. Po kėshtu nė emision dilte se njė milioner i ri nė Beograd deklaronte se “Kosova do tė jetė gjithmonė e jona” kurse njė intelektuale dhe shkrimtare deklaronte me pesimizėm se “Kosovėn tashmė e kemi humbur”.

Provvisionato nuk e fsheh pesimizmin e tij pėr njė status normal tė kuptueshėm tė pavaruar pėr Kosovėn dhe ky nuk ėshtė njė mendim i ri pėr tė.

Provvisionato kėrkon tė sqarojė tė gjithė botėn se ka mbaruar njė spastrim etnik nė Kosovė dhe ka filluar njė tjetėr, ai i shqiptarėve kundėr etnisė serbe.

Provvisionato jo vetėm qė ka tentuar gjithmonė tė denigrojė luftėn e UĒK-sė dhe tė minimizojė krimet e Serbve, por ai ėshtė futur nė polemika tė mėdha edhe me gazetarė tė tjerė Italianė, pikėrisht pėr kėtė gjė.

Ai qė kėrkon tė theksojė me forcė mashtrimin dhe tendencėn antishqiptare tė Provvisionatos ėshtė italiani tjetėr Andrea Ferrario i cili polemizon ashpėr me Provvisionaton. Jo vetėm pėr librin e tij kundėr UĒK-sė por edhe mbi masakrėn e Raēakut ku Provvisionato e konsideron njė manipulim tė UĒK-sė, duke e quajtur edhe Walkerin njė person tė pabesueshėm dhe tė dyshimtė i cili ka problemet e tij nė Amerikėn Qėndrore. Provvisionato konsiderohet nga Ferrario njė gėnjeshtar dhe person i cili mashtron edhe me vėndin e masakrės si dhe pėr tė dhėnat pėr tė.

Kėto zhurma tė Provvisionatos janė shkruar edhe nė “Il Manifesto” apo “Liberacione” tė cilat kanė qėnė ashpėrsisht kundėr interventit ushtarak kundėr Milosheviēit dhe Serbisė nga ana e perėndimit dhe qė Ferrario i quan nė polemikat e tij “zėdhėnėse tė sė majtės antikapitaliste italiane” ( pėr Il Manifesto).

Provvisionato ėshtė lavdėruar, por edhe kritikuar nga italiani tjetėr Paolo Mosseti, qė Kosovėn sot e konsideron njė frikė pėr njė “Kolumbi tė re” nė Ballkan dhe nė tė gjithė shkrimet apo reportazhet e tij pikėrisht ky ėshtė edhe lajtmotivi i cili patjetėr kėrkon qė statusi i pavarėsisė sė Kosovės, pavarėsisht se nuk ėshtė thėnė asnjėherė “nuk duhet tė jetė i pavarur” stigmatizohet si diēka e mbrapshtė dhe me pasoja.

Provvisionato ėshtė njė nga ato gazetarė tė cilėt Kosovėn dhe kosovarėt i kanė problem dhe nė shumė shkrime edhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi duke parė gati gjithmonė keq nė lidhje me to.

Kėto probleme nė fakt ai i ka me shqiptarėt, UĒK-nė, Kosovėn, por i ka edhe me kolegėt e tij italianė qė duke qenė se janė nė njė vėnd tė lirė, demokratik dhe perėndimor, janė tė detyruar ti pėrgjigjen edhe pėr “krimin mediatik” qė shpesh herė Provvisionato kryen kur manipulon me tė vėrtetėn.

Gjithsesi kur emisione tė tillė tė rėndėsishėm shpesh herė drejtpėrdrejtė dhe shpesh herė nė mėnyrė tė nėndheshme kėrkojnė tė “zbukurojnė dhėmbėt e ujkut” dhe tė “ashpėrsojnė lėkurėn e gjingjit”, ju duhet dhėnė pėrgjigje, sepse kanė njė qėllim si pėrfundim tė tyre: Lėnien e Kosovės nėn varėsinė e Serbisė, duke sulmuar shpesh herė edhe perėndimin i cili ndryshoi kursin e makinės vrastare tė Milosheviēit, kur Provvisionato tregonte se serbėt nuk kishin kryer shumė krime, se Hollbruk po imponohej, se bombat mbi Beograd tė ndihmuara edhe nga vėndi i tij “a janė tė nevojshme” etj etj.

Patjetėr qė ka tepėr forca tė ndryshme qė ju japin rremave kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe e bėjnė kėtė pėrditė, megjithatė edhe pse janė shumė, kjo pavarėsi e shoqėruar me respektin ndaj kombėsive dhe etnive do tė vijė, sepse ėshtė njė komb i bashkuar pro perėndimor qė nuk mund tė ndalohet nga Provvisionatot tė cilėt tė vėrtetėn e kanė nė anėn e atij, qė kryen krime dhe nuk kėrkon asnjė herė tė falur. 

------------------
Mė 26 janar 2006
*Besi Bekteshi


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.