|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gazeta „Dnevnik” e Shkupit rreth konferencės sė goranėve

 
 

 
5 shkurt 2006 /TN

Dr. Skėnder GASHI - Vjenė (Austri)
 
Java e tretė e janarit tė sivjemė ishte javė aktiviteti tė ngjeshur tė njė krahu tė popullatės sė Malėsisė sė Prizenit, tė qajtur Gora. Ky krah i gorasve iu bashkėngjit iniciativės sė Lidhjes sė Maqedonėve tė Besimit Islam, e cila ia kishte hyrė organizimit nė Shkup tė njė konference ballkanike pėr gorasit., pėrkatėsisht goranėt cdhe pėr torbeshėt e regjionit tė Sreckės.
 
E pėrditshmja maqedone „Dnevnik” ishte media mė aktive pėr t’i dhėnė sa mė shumė publicitet kėsaj konference - natyrisht nė mbėshtetje tė kėrkesave politike, pėr tė cilat dihej qė mė parė, se do tė shtroheshin nė atė konferencė. Kėshtu, nė botimin e dt. 24 janar tė vitit qė shkoi, kjo gazetė e botonte njoftimin me mbititull : para zgjidhjes sė statusit tė Kosovės dhe me titullin Goranėt Kėrkojnė Autonomi Kulturore.
 
Nė kėtė atrikull njoftohet se tė 29 delegatėt e goranėve nga Kosova, Shqipėria e Serbia do tė kėrkojnė: „autonomi gjuhėsore, pėrkatėsisht qė tė kemi shkollim nė gjuhėn tonė amėtare maqedone dhe qė Gora tė shpallet Regjion i Europės” i kishte deklaruar kėsaj gazete Ismail Bojda, kryetar i „Lidhjes sė maqedonėve tė fesė islame”. Pėrfaqėsuesit e gorasve tė Kosovės i thanė kėsaj gazete se kohėve tė fundit qenkan shpeshtuar presionet ndaj tyre, sidomos nė Dragash.
 
Kėta thanė se serbėt, shqiptarėt dhe boshnjakėt po u ofruakan kėtyre „peshqeshe nga mė tė ndryshimet, tė cilat pėr qėllim final e kanė asimilimin e tyre. Boshnjakėt po zhvilluakan tani njė fushatė duke u shkuar goranėve derė mė derė duke u pėrpjekur t’i bindin gorasit tė deklarohen pėr boshnjakė dhe qė pėr gjuhė tė tyren tė komunikimit ta njohin variantin boshnjak tė serbishtes, pėrkatėsisht tė kroatishtes;.
 
Boshnjakėt po vepruakan kėshtu, nėn pretekstin se nocioni goran nuk ėshtė kurrfarė determinanti pėr pėrkatėsisnė etnike; Serbėt, nga ana e tyre, po u ofruakan para nėse kėta deklarohen pėr serbė, ndėrsa shqiptarėt po ushtruakan presion pėrmes gjuhės, me qėllim qė t’i shqiptarizojnė.
 
Sipas kėsaj gazete, burimet diplomatike paskan njoftuar se nė Prishtinė qenka mbajtur njė takim i Forumit tė Boshnjakėve tė Kosovės nė tė cilin qenka shkrirė mend se si tė sigurohet statusi prej populli i boshnjakėve nė kushtetutėn e Kosovės dhe se kėtu qenka thėnė se nocioni gran nuk ka forcė tė distinktivit etnik prandaj po u dashka qė banorėt e gjithė Gorės tė pėrfshihen nėn nocionin, pėrkatėsisht etninė boshnjake.
 
Pėrfaqėsuesit e goranėve paskan deklaruar nė kėtė konferencė se, pėr ndryshim nga shtetet e tjera, Maqedonia qenka shumė pasive dhe se as nė takime me pėrfaqėsues ndėrkombėtarė e as para qeverisė sė Kosovės nuk e paska ngritur “Ēėshtjen Gorane”
 
Nė botimin e dt. 27 dhjetor gazeta „Dnevnik” e Shkuptit njoftonte, pėrmes artikullit tė titulluar „Goranėt nuk e ndėrrojnė identitetin e tyre” se burimet diplomatike nė Prishtinė paskan njoftuar se nė Kosovė qenka regjistruar shoqata “Lidhja e Bullgarėve tė Gorės” , por qė prapa kėsaj iniciative - sipas shefit tė Zyrės Bullgare nė Prishtinė Nikolaj Kolev, nuk po qėndruaka shteti i Bullgarisė. Kėtė njoftim tė UNMIK-ut e paskan demantuar „goranėt” e Kosovės.
 
Ėshtė pranuar porse se goranėve u qenkan lėshuar (nga zya bullgare nė Prishtinė ) vėrtetime mbi identitetin bullgar tė tyre, po qė kjo kurrsesi nuk duhet tė kuptohet se kėto vėrtetime do tė shėrbejnė pėr marrjen e nėnshtetėsisė bullgare ose tė ndonjė shtetėsie tjetėr. Ky demant paska tė bėjė me deklaratėn e Zeqir Zyrapit, koordinator komunal nė Dragash, i cili televizionit serb RTS i paska deklaruar se goras dhe myslimanė tė krahinėzės sė Sreckės paskan paraqitur kėrkesa pėr marrjen e pashaportave bullgare.
 
Tri ditė para mbajtjes sė konferencės (tani tė quajtur ndėrkombėtare) sė paralajmėruar tė pėrfaqėsuesve tė goranėve nga Maqedonia, Kosova, Serbia e Shqipėria kjo gazetė e botone njė deklaratė tė kryetarit Ismail Bojda tė Lidhjes sė Maqedonėve tė Fesė Islame se nė kuadėr tė pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės do tė flitet madje edhe pėr statusin qė do ta kenė 400 hashkalinj, porse pėr “Maqedonėt nė Gorė e nė Sreckė, ēfare janė rreth 50.000”, as qė bėhet fjalė.
 
Nė kėtė artikull njoftohet se nė konferencėn e Shkupit “do tė propozohet njė rezolutė pėrmes sė cilės do tė kėrkohet njė status special pėr maqedonėt e Gorės e tė Sreckės, pėrkatėsisht autonomi kulturore, gjuhėsore e fetare si dhe mbrojtja ndėrkombėare” e tyre. Nė konferencė do tė trajtohet edhe ēėshtja kyēe, pėrkatėsisht ajo e identitetit tė goranėve, pėrkatėsisht do tė kėrkohet qė nė regjistrimin e ekonomive familliare tė Kosovės goranėt tė evidentohen si maqedonė.
 
Por, do tė lehen tė hapura edhe dy mundėsi: qė kėta tė regjistrohen si maqedonė - myslimanė, ose si goranė. Ēarqet qeveritare tė Maqedonisė u pskan premtuar pėrkrahje e cila do tė jetėsohej nėse nė konferencė arrihet konsezusi pėrkitazi me identitetin sepse shteti i Maqedonisė do ta ketė kėshtu mė tė lehtė tė bėjė presion mbi qeverinė e Kososvės dhe te pėrfaqėsuesi special i  OKB-ės.
 
Nė botimin e sė nesėrmes, mė 12 janar, po kjo gazetė njofton nė shkrimin e botuar nėn titullin Badinter -i edhe nė Kosovė se propozim - platforma e Lidhjes sė Goranėve tė Shkupit do tė jetė: Rregullimi i Kosovės sipas modelit tė Marrėvesjes sė Ohrit; aplikimi i marrjes sė vendimeve me shumicė votash dhe shpallja e autonomisė kulturore tė krahinėzės sė Gorės; do tė kėrkohet pjesėmarrja e „maqedonėve tė Kosovės” nė bisedimet pėr statusin final tė Kosovės. Versioni final i kėsaj rezolute po u dashka tė aprovohej tė shtunėn, pėrkatėsisht mė  14 janar, „nė Konferencėn Ndėrkombėtare pėr Goranėt (Maqedonė tė tė trevės sė Gorės)”.
 
Autori i kėtij artikulli (Hristo Ivanovski) ankohet pėr pasivitetin e shtetit maqedonas pėr ēėshtjen e gorasve, gjė qė qenka parė mirė e mirė nė njė konferencė shtypi tė mbajtur nga Marti Ahtisari - pas takimit tė tij me kreun e shtetit V. Bučkovski nė Shkup -, kur pyetjes sė gazetarėve nėse kėtij (Ahtisarit) i ishte thėnė gjė pėrkitazi me „Maqedonėt nė Kosovė” ky i fundit u pėrgjegj „pėr kėtė askush nuk tha asgjė”. Por, zėdhėnėsi i qeverisė maqedonase paska premtuar qė tė nesėrmen se qeveria „do tė bėjė gjithēka pėr zgjidhjen e statusit tė maqedonėve nė Kosovė”.
 
Nė kėtė artikull paralajmėrohet se Propozim - Platforma qė e ka propozuar Shoqata e Goranėve tė Shkupit do tė pėrmbajė 13 pika, nė qendėr tė sė cilave do tė jetė decentralizimi i Kosovės. Goranėt do tė kėrkojnė zgjidhje tė ēėshtjes sė tyre nė Kosovė, sipas modelit tė Marrėveshjes sė Ohrit, pėrfshirė kėtu edhe tė drejtėn e pėdorimit tė simboleve tė shtetit amė (= Maqedonisė). Kjo sepse, parimi themelor i shoqėrisė kosovare po u dashka tė jetė multietniciteti, multikulturaliteti dhe multikonfesionaliteti - thuhet nė kėtė artikull.
 
Goranėt propozuan mė tej qė parlamenti i Kosovės t’i ketė njėqind kuvendarė, nga tė cilėt 65 tė jenė tė „komunitetit shqiptar”, njėzet nga ai serb, 9 maqedonė (goranė) dhe nga njė kuvendar tė bashkėsive tė boshnjakėve, turqve, malazezėve, egjyptasve dhe tė vllehėve. (SG: ?!!!)
 
Pėr si element qenėsor „komuniteti maqedon e shtroi edhe kėrkesėn qė vendkalimi kufitar  Strezimir - Restelicė, tė mbetet ndėrshtetoror, pėrkatėsisht tė jetė i hapur 24 orė nė ditė dhe mundėsinė e marrjes sė nėnshtetėsisė sė dyfishtė” (= kosovare - maqedonase)
 
Nė botimin e dt. 16 janar 2005 pėrsėdyten e zgjerohen kėrkesat qė do tė formulohen nė Rezolutė. Kėtu thuhet se tė 29 delegatėt e gorasve nė kėtė takim, nė tė cilin po merrkan pjesė edhe pėrfaqėsues tė qeverisė sė Maqedonisė dhe misione diplomatike tė akredituara nė Maqedoni, do tė kėrkojnė „autonomi kulturore pėr maqedonėt (gorasit) e Kosovės, me nstitucione tė veēanta arsimore, kulturore e fetare, me mbrojte tė plotė tė identitetit tė tyre etnik, gjuhėsor, kulturor, fetar, historik e shtetėror  maqedonas me tė drejtė kontinuieti, trashėgimie dhe tė territorit”.
 
Edhe nė kėtė artikull preket sėrish ēėshtja e identitetit etnik tė gorasve. Pasi konstaton frikėn se Kosova do ta injorojė deklarimin e gorasve pėr maqedonė (sepse psh. lideri Hashim Thaēi i Partisė Demokratike tė Kosovės paska deklaruar nė njė emision tė “Zėrit tė Amerikės” se nė Kosovė i njeh kėta pėr minoritet goran, jo porse edhe maqedonas), kryetari aktual i Lidhjes sė gorasve deklaroi nė konferencė se „Ne jemi maqedonė etnikė me fe islame dhe jemi pjesė e pandashme e popullit maqedon”, ndėrsa njė bashkėmendimtar i tij deklaroi se „Ahtisarit duhet t’i dorėzohet njė dokument i qartė se ne jemi maqedonė”. Njė goras i Shqipėrisė, Mehmet Hoxha, evokoi kujtimet nga koha kur gorasit e Shqipėrisė i kishin detyruar tė flisnin shqip.
 
Rezoluta do tė aprovohet nė mbledhjen e ardhėshme, e cila do tė mbahet sė shpejti nė Dragash apo nė Prishtinė, gjithsesi para fillimit tė regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė.
 
Nė njė njoftim tė shkurtėr tė dt. 18 janar 2005 botohen reagimet e Kuvendit komunal tė Dragashit pėrkitazi me kėtė konferencė si pėrzjerje (SG. tė Maqedonisė) nė punė tė brendshme tė komunės sė Dragashit dhe tė Kosovės. Njoftimi pėrmbyllet me konstaimin se Konferena nuk e kėrkon ndarjen e Gorės e tė Sreckės nga Kosova, por vetėm status special dhe autonomi kulturore pėr kėto dy treva.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.