|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Wisner: Statusi i Kosovės tė zgjidhet brenda vitit 2006

 
 

 

3 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (2.02.2006), Besim Abazi

I dėrguari i posaēėm i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr statusin e Kosovės, anbasadori Frank Wisner, tha tė enjten nė Prishtinė se negociatat pėr statusin e Kosovės duhet tė mbyllen brenda vitit 2006. Ambasadori Wisner i cili arriti tė mėrkurėn pėr njė vizitė nė Kosovė, zhvilloi takime tė veēanta me udhėheqėsit kryesorė politikė tė Kosovės me tė cilėt siē tha, ka diskutuar qėndrimet e Grupit tė Kontaktit, i cili ka nxjerrė pėrfundime qė hapat e ardhshėm tė krijojnė njė mjedis qė do ta bėjė tė mundur njė zgjidhje paqėsore tė negociuar tė statusit tė Kosovės.

“Shtetet e Bashkuara janė tė pėrkushtuara dhe tė vendosura pėr ta kėrkuar paqen, pėr ta shtyrė pėrpara atė, pėr t’i ēuar kėto negociata deri tė pėrmbyllja e tyre dhe qė kjo tė bėhet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, pra tė sigurohemi qė kjo do tė ndodhė gjatė kėtij viti", tha ambasadori Wisner.

Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, tha ndėrkaq se qėndrimet e Grupit tė Kontaktit janė njė hap pėrpara drejt sqarimit tė rrugės sė Kosovės derjt statusit pėrfundimtar tė saj, duke shprehur mriėnjohjen e tij ndaj Shteteve tė Bashkuara pėr ndihmėn qė po japin nė kėtė drejtim. Ai u zotua se institucionet e Kosovės do tė vazhdojnė me zbatimin e standardeve dhe krijimin e besimit tek qytetarėt e Kosovės se procesi pėr krijimin e njė shoqėrie tė lirė e demokratike ku do tė ketė sundim tė ligjit, ėshtė I favorshėm pėr tė gjitha komunitetet.

“Unė e sigurova zotin ambasador se qeveria e Kosovės ėshtė duke punuar me pėrkushtim dhe do tė punojė edhe mė shumė kėta muajt e ardhshėm qė tė krijohen kėto realitete tė reja politike, kėto fakte politike qė qytetarėt e Kosovės mė tė vėrtetė jo vetėm tė shikojnė por tė ndjejnė se ky proces ėshtė nė tė mirėn e tyre dhe ata tė jenė pjesė e procesit”, tha kryeministri Kosumi.

Hashim Thaēi, kryetar i Partisė Demokratike tha se e ka siguruar ambasadorin amerikan se Prishtina do tė luaj rolin e vet tė pėrgjegjshėm pėr negocimin e tė gjitha ēėshtjeve tė domosdoshme pėr bėrjen e Kosovės shtet tė pavarur dhe sovran, duke shprehur besimin e fuqishėm nė rolin prijės tė Shteteve tė Bashkuara nė procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

“Do t’i diskutojmė dhe do t’i zbatojmė tė gjitha prioritetet e domosdoshme demokratike, siē janė garantimi dhe respektimi i tė drejtave minoritare, reformimi i pushtetit lokal, bashkėpunimi me tė gjitha vendet fqinje, por mbi tė gjitha, nuk mund ta negociojmė sovranitetin pėr Kosovėn”, tha zoti Thaēi.

Ai tha se Kosova nuk do t’i zhgėnjejė miqtė e saj amerikan dhe partnerėt evropian, ndėrsa viti 2006 do tė jetė vit i pavarėsisė sė Kosovės. Veton Surroi, kryetar i partisė reformiste ORA i cilėsoi si shumė trimėruese porositė e ambasadorit Wisner tė cilat, tha ai, pasqyrojnė debatet nė takimin e Grupit tė Kontaktit, qė dėshmon rritjen e shkallės sė seriozitetit tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj procesit dhe formėsimit tė fundit tė procesit negociues.

“Ēėshtja e cila mė duket se ėshtė vendimtare nė paraqitjen e zotit Wisner dhe mesazhet e Grupit tė Kontaktit, ėshtė qė do tė varet jashtėzakonisht shumė ose nė mėnyrė kruciale nga pala kosovare se si do tė pėrfunojė ky status dhe se pala kosovare ėshtė pala mė e intersuar se cfarė do tė jetė pėrfundimi I kėtij procesi”, tha zoti Surroi.

Oliver Ivanoviq, pėrfaqėsues i Listės serbe pėr Kosovėn dhe Metohinė tha se serbėt janė tė brengosur me shpejėtsinė qė ėshtė pėrcaktuar nga Grupi i Kontaktit pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Ai tha se serbėt nuk mund tė jenė vetėm stoli e institucioneve, por ėshtė nė duart e shqiptarėve qė tė tregojnė gatishmėri qė t’I pranojnė serbėt si bashkėbisedues tė barabartė dhe tė dėshmojnė se pjesėmarrja e tyre nė institucione ka kuptim.

Ai shfaqi shpresėn se Beogradi do tė kuptojė qė bojktimi i zgjedhjeve ishte gabim katastrofik dhe mund t’u kushtojė shumjė shtrenjtė serbėve, duke nėnvizuar se marrėdhėniet ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve mė sė miri mund tė ndėrtohen nėpėrmjet institucioneve. Ai tha se decentralizimi i pushtetit, si ēėshtje e parė nė negociatat pėr statusin e Kosovės duhet tė prodhojė dobi pėr tė gjitha komunitetet nė Kosovė. Ambasadori amerikan Frank Wisner, ka udhėtuar tė enjten pėr nė Beograd prej nga do tė kthehet sėrish tė shtunėn nė Prishtinė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.