|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Uashingtoni i cilson joreale kėrkesat e Beogradit pėr Kosovėn

 
 

 
Uashington/Londėr, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm i Unionit Serbi-Mali i Zi Vuk Drashkoviq ka mbetur i zhgėnjyer nga takimet qė ka pasur nė Uashington me ligjvėnės dhe me nėnsekretarin e Shtetit Nikolas Bėrns. Madje, siē pohon edhe vetė Drashkoviq, Bėrns i ka thėnė atij se "qėndrimet e Beogradit pėr Kosovėn janė joreale dhe se dėmtojnė realizimin e asaj qė ėshtė reale".

Por edhe nga asnjė takim Drashkoviq, si ėshtė shprehur vetė, nuk bart mesazh optimiste.
 
Sipas tij, Haga ėshtė pengesė e pakapėrcyeshme nė pėrfshirjen e Beogradit nė Partneritetin pėr Paqe, nė NATO dhe se rrezikohen bisedimet pėr stabilizim-asociim, ndėrsa njė pozicion shumė i dobėt i Beogradit ėshtė rreth Kosovės.

"Gjithkund bėhet vėrejtje, ndėrkaq Bėrns kėtė e ka nėnvizuar posaēėrisht, se disa kėrkesa dhe qėndrime tona me rastin e bisedimeve pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės janė joreale dhe se dėmtojnė realizimin e asaj qė ėshtė reale", ėshtė shprehur Drashkoviq, njofton BBC.

I pyetur tė sqarojė se ēfarė konkretisht pala amerikane e konsideron joerale nė kėrkesat e Begradit, Drashkoviq ka thėnė se "joreale janė tė gjitha ato qė nuk respektojnė njė nga parimet nga kryesore tė Grupit tė Kontaktit, se nė asnjė rast nuk ka kthim nė gjendjen para vitit 1999".
 
"Nė tė vėrtetė konsiderohet se kėto negociata nė njė pjesė kanė pėrfunduar ende pa filluar", ėshtė shprehur Drashkoviq.
 
 
Ramsfeld shprehet pėr pakėsimin e trupave amerikane nė Kosovė
 
Uashington, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, tha se dėshiron tė pakėsojė numrin e trupave amerikane nė Kosovė.

Ramsfeld i ka deklaruar gazetės britanike "Fajnenshėll tajms" (Financial Times) se vendet aleate tė NATO-s ndėrhynė nė Kosovė sė bashku dhe do tė tėrhiqen sė bashku. Por, ai tha se shpreson tė vazhdojė pakėsimin e forcave amerikane tė dislokuara atje.

Shtetet e Bashkuara kanė rreth njė mijė e 700 trupa nė Kosovė si pjesė e misionit paqeruajtės tė NATO-s prej rreth 16 mijė trupash.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.