|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tė ndihmohet Kosova nė rrugėn drejt Unionit Evropian

 
 

 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka pritur sot shefin e Zyrės Hungareze nė Kosovė, z. Zoltan Imecs, me tė cilin ka biseduar pėr bashkėpunimin e ndėrsjellėt tė Kosovės dhe Hungarisė.
 
Nė takim ėshtė vlerėsuar se ka hapėsirė tė mirė pėr bashkėpunim ndėrmjet institucioneve tė tė dy vendeve, sidomos tė parlamenteve dhe tė mekanizmave parlamentarė, thuhet nė njoftimin e zyrės pėr informim tė Kuvendit tė Kosovės. Kryekuvendari Daci nė takim me diplomatin hungarez ka theksuar se Hungaria mund ta ndihmojė Kosovėn nė rrugėn e saj drejt Unionit Evropian.

Kyekuvendari Daci ėshtė takuar edhe me kryetarin e Kėshillit drejtues tė Universitetit tė Prishtinės, dr.Jahi Hoxhėn, i cili e ka njoftuar kryekuvendarin me rrjedhat nė Universitet. UP-ja ėshtė duke u pėrgatitur pėr zgjedhjet e Parlamentit tė Studentėve, tė cilat u shtynė pėr shkak tė rrethanave tė krijuara nė Kosovė, tė cilat zgjedhje po e vonojnė edhe zgjedhjen e rektorit tė Universitetit.
 
Kryekuvendari, Nexhat Daci, duke folur pėr rėndėsinė qė ka UP-ja pėr pėrgatitjen e kuadrit tė lartė profesional dhe pėrparimin e tėrėsishėm tė vendit, kėrkoi qė tė respektohen procedurat ligjore, ndėrkohė qė ėshtė angazhuar pėr universitet bashkėkohor dhe efikasitet tė studimeve.
 

 •  
 • Pas zisė kombėtare nuk do tė vonohet procedura pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri, thotė Daci
   
  Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci, ėshtė shprehur se pasi tė kalojnė ditėt e zisė kombėtare nuk do tė vonohet procedura pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri tė Kosovės, ndėrsa Parlamenti do ta kryejė detyrėn e vet kushtetuese.
   
  Pasi kjo nuk ėshtė njė zgjedhje krejt e re, ku partitė politike do tė duhej t'i matnin forcat politike, i mbetet LDK-sė tė propozojė kandidatin e saj. Kėto komente Daci i bėri gjatė takimit me ambasadorin Frenk Uizner dhe zėvendėsndihmėsen e Sekretares sė Shtetit Rozmaari Di Karlo.

  Sipas njė njoftimi pėr shtyp tė zyrės sė tij, Nexhat Daci ka thėnė se e pėrkrah kandidaturėn e Fatmir Sejdiut pėr President, Ndėrkaq duke marrė parasysh deklarimet e subjekteve politike, duke pėrfshirė edhe disa nga opozita, atėherė ai ėshtė i bindur se Presidenti i ri i Kosovės, qė do tė ishte njėherėsh edhe udhėheqės i Ekipit Negociator tė Kosovės, do tė zgjidhet me mė shumė se dy tė tretat e votave, qė do tė siguronte njė deklarim plebishitar.

  Kosova do tė jetė njė shtet normal evropian, pa eksterritore brenda saj dhe pa kushtėzime tė sovranitetit dhe tė pavarėsisė sė saj. Tė gjitha normat dhe standardet ndėrkombėtare do tė respektohen, ndėrsa Kosova dhe Serbia do tė mund t'i ndihmonin njėra tjetrės nė rrugėn drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian dhe nė integrimet evroatlantike.

  Kryetari i Kuvendit tė Kosovės ka siguruar delegacionin amerikan se Kosova do tė ndjekė rrugėn e Presidentit Rugova pėr miqėsi tė pėrhershme me SHBA tė, duke kėrkuar njėherėsh ndihmėn amerikane nė ekspertė tė lėmenjve tė ndryshėm dhe nė krijimin e kapaciteteve qeverisėse tė Kosovės, sidomos nė lėmin e sigurisė dhe tė mbrojtjes.


   |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                                Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.