|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqiptaro-amerikanėt kėrkojnė vėmendjen e Uashingtonit ndaj shkeljes sė tė drejtave tė shqiptarėve nė Mal tė Zi

 
 

 

3 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (2.02.2006), Astrit Lulushi

Ndėrkohė qė nė hotelin Hilton nė Uashington po zhvillohej mėngjesi i lutjeve, jashtė njė grup shqiptaro-amerikanėsh mbajtėn njė demonstrate pėr tė tėrhequr vemendjen ndaj shkeljeve tė tė drejtave tė shqiptarėve nė Mal tė Zi. Demonstrata u organizua nga shoqata shqiptaro-amerikane Malėsia e Madhe me qėndėr nė Detroit, nė bashkėpunim me mbarė komunitetin e diasporės nė Shtetet e bashkuara.

Kryetari i shoqatės Malėsia e Madhe, Prenk Ivezaj i tha Zėrit tė Amerikės se shqiptarėt nė mėrgim janė tepėr tė shqetėsuar rreth gjendjes sė tė drejtave tė shqiptarėve nė Mal tė Zi dhe i bėjnė thirrje komunitetit ndėrkombėtar qė tė ndėrhyjė pranė qeverisė malazeze dhe ta detyrojė apo bindė atė qė tė njohė tė drejtat shoqėrore dhe ekonomike tė pakicės shqiptare nė pėrputhje me identitetin e saj kulturor e tė traditės. Zoti Ivezaj tha se shqiptarėt e diasporės kėrkojnė qė pakica shqiptare nė Mal tė Zi tė trajtohet e tė ketė tė njėjta tė drejta siē ka pakica serbe nė Kosovė si dhe tė gjitha  pakicat e kombėsive tė tjera nė Ballkan.

Ndėrsa veprimtari shqiptaro-amerikan nga Detroiti, Marash Nucullaj thotė se ka ardhur nė Uashington, para hotelit ku po zhvillohet mėngjesi tradicional i lutjeve, pėr t’u transmetuar udhėheqėsve e politikanėve nga mbarė bota se shqiptarėt nė Mal tė Zi duhet tė trajtohen si pakicė e denjė dhe duhet tė kenė tė gjitha tė drejtat qė gėzojnė malazezėt e serbėt qė banojnė nė kėtė republikė. Zoti Nucullaj thotė se ndėrsa Mali i Zi pėrpiqet pėr shkėputje e pavarėsi nga Unioni Serbo-Malazez, ēdo hap pėr referendum mbi kėtė ēėshtje duhet tė ndėrpritet, nėse mė pare nuk trajtohet gjendja e vėshtirė e shqiptarėve nė Mal tė Zi.

Veprimtari Lek Lulguri, ish-deputet shqiptar nė Mal tė Zi, tashmė me banim nė Detroit thotė se me gjithė pėrparimet nė trajtimin e pakicave nė Ballkan,  shqiptarėt nė Mal tė Zi vazhdojnė tė jenė tė diskriminuar nė arsim, kulture e nė pėrfaqėsim. Ai thotė se shqiptarėt sot pėrbėjnė mbi 8 pėrqind tė popullates sė pėrgjithshme nė Mal tė Zi, ndėrsa tė punėsuar e tė pėrfaqėsuar nė organet shqetėrore nė  komunat  e banuara kryesisht prej tyre, shqiptarėt zėnė shifrėn 1 pėrqind. Nė komunėn e Ulqinit, thotė ai, ku shqiptarėt pėrbėjnė 85 pėrqind tė popullsisė, 90 pėrqind e prokurorėve e gjyqtarėve janė malazezė tė ardhur prej krahinave tė tjera.

Ndėrsa veprimtari Luigj Gjokaj thotė se mė 3 shkurt tė vitin 1994, mbarė shqiptarėt u ndjenė krenarė kur Nėnė Tereza hapi mėngjesin e lutjeve nė Uashington duke u bėrė  tė ftuarve nga mbarė bota qė tė ndihmojnė njerėzit e popujt nė nevojė. Zoti Gjokaj thotė se ėshtė sot pikėrisht kjo thirrje qė shqiptarėt e Amerikės u kujtojnė tė ftuarve nė mėngjesin e lutjeve: Ndihmoni popujt nė nevojė, ndihmoni shqiptarėt nė Mal tė Zi pėr tė gėzuar tė drejtat qė u takojnė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.