|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria ruse pėrkrah deklaratėn e fundit tė Grupit tė Kontaktit

 
 

 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė, Sergej Bazdnikin, ka thėnė se Qeveria e tij qėndron pas deklaratės sė fundit tė Grupit tė Kontaktit tė aprovuar nė Londėr me tė cilėn kėrkohet qė statusi i Kosovės tė definohet gjatė kėtij viti.
 
Bazdnikin tha se i ka inkurajuar serbėt qė tė pėrfshihen nė institucionet e Kosovės, ngase kėshtu mund tė ndikojnė nė pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės pėr komunitetin e tyre vetėm nėrpėrmjet pjesėmarrjes nė institucionet e zgjedhura.

"Natyrisht i kemi qėndrimet tona rreth disa ēėshtjeve, por kur Grupi i Kontaktit miraton ndonjė dokument, ne veprojmė bashkarisht dhe qėndrojmė dhe do tė qėndrojmė pas deklaratės sė fundit tė Grupit tė Kontakit", ka thėnė Sergej Bazdnikin pas takimit me Oliver Ivanoviqin, i cili kryeson Listėn serbe, subjekti mė i madh politik i kėtij komuniteti nė Kosovė, qė refuzon pjesėmarrjen nė institucionet qendrore, siē janė Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės.
 
 

 
Uizner ka udhėtuar mbrėmė nė Beograd ku do tė ketė takime me zyrtarė mė tė lartė tė Serbisė
 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - I dėrguari i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr statusin e Kosovės Frenk Uizner ka udhėtuar mbrėmė nė Beograd ku do tė ketė takime me zyrtarė mė tė lartė tė Serbisė.
 
Ai do tė kthehet tė shtunėn nė Kosovė pėr tė folur lidhur me rezultatet e kėtyre takineve si dhe pėr tu takuar edhe njėherė me Ekipin Negociator tė Kosovės. Pas Prishtinės, Uizner do tė udhėtojė nė Vjenė, ku ėshtė i vendosur ekipi i ndėrmjetėsve ndėrkombėtarė pėr statusin e Kosovės nė krye me Marti Ahtisarin.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.