|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Poduujevė: Kryesia e Degės sė LDK-sė  mbėshtetė kandidaturėn e Fatmir Sejdiut pėr postin e Presidentit

 
 

 
Podujevė, 3 shkurt 2006 /TN
 
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Podujevė po vazhdon pritjen e tė gjithė qytetarėve, anėtarėve dhe simpatizantėve qė po vizitojnė zyrėn e LDK-sė pėr ngushėllime me rastin e ndarjes fizike nga jeta tė Presidentit Rugova.
 
Mijėra qytetarė llapjanė dhe sish qė kanė ardhur nga mėrgata shqiptare, kanė vizituar zyrėn e Degės , kanė ngushėlluar Kryesinė e LDK-sė dhe janė nėnshkruar nė Librin e pikėllimit.
 
Takimi i qytetarėve, anėtarėve dhe simpatizantėve tė LDK-sė me Kryesinė e Degės nė kėto ditė zie, dhembje e pikėllimi po tregon se anėtarėsia e gjerė, janė tė pėrkushtuar qė tė vazhdojnė angazhimet dhe aktivitetet nė rrugėn qė e trasoi Presidenti Ibrahim Rugova.
 
Ata kanė deklaruar se Llapi pėrjetėsisht do tė vazhdojė rrugėn e lirisė e tė pavarėsisė, me emrin e Presidentit tė parė dhe historik, amanetin e tė cilit do ta qojnė deri nė fund pėr ta bėrė pavarėsinė e Kosovės, pėr tė cilėn bashkėrisht punuan dhe iu pėrkushtuan tash e 16 vjet.
 
Megjithė dhembjen e madhe qė po mbretėron nė mesin e anėtarėsisė sė gjerė tė LDK-sė nė Podujevė pėr humbjen fizike tė njeriut qė i dha emėr Kosovės dhe pavarėsisė sė saj, Kryesia e Degės e LDK-sė, duke qenė e vetėdijshme pėr aktualitetin e pėrgjithshėm politik dhe pėrkrahjen ndėrkombėtare qė statusi final i Kosovės tė zgjidhet gjatė kėtij viti, ka pėrkrahur fuqishėm kandidaturėn e  z. Fatmir Sejdiu pėr postin e Presidentit tė Kosovės.
 
Kryesia e Degės konsideron se z. Sejdiu ka dhėnė kontribut njerėzor e profesional nė tė gjitha proceset dhe zhvillimet qė e bėnė Republikėn e Kosovės si dhe pavarėsinė e saj.
 
Kryesia e LDK-sė nė Podujevė, vlerėson lart angazhimin e Fatmir Sejdiut, qė nė arsimin e lartė nė Kosovė e ka bėrė ate profesor tė ēmuar nė mesin e studentėve dhe bashkėpunėtorėve.
 
Angazhimi i tij  kombėtar e profesional nė partinė e parė antikomuniste dhe nacional-demokratike, nė LDK, si dhe kontributi e pėrkushtimi i z. Sejdiu pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, pėrkrah Presidentit Rugova, e bėjnė Degėn e LDK-sė nė Podujevė qė t’i jap mbėshtetje tė plotė kandiaturės sė tij pėr President, thuhet nė komunikatėn pėr opinion tė nėnshkruar nga Kryetari i Degės sė LDK-sė z. Agim Veliu.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.