|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen: Presidenti i Kosovės zgjidhet javėn e ardhshme

 
 

 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Presidenti i ri i Kosovės do tė zgjidhet javėn e ardhshme, tha kryeadministratori Soren Jesen Petersen pas takimit me kryeministrin Bajram Kosumi, nė selinė e qeverisė.
 
Qė tė dy bashkėbiseduesit kanė shprehur besimin se nuk do tė ketė reduktime tė forcave tė NATO-s nė Kosovė, ndėrsa Kryeministri bėri tė ditur gatishmėrinė e tij pėr tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit pas dy javėsh.

Kryeministri Kosumi tha se nė takim me z.Petersen ka diskutuar procesin e zgjidhjes sė statusit, pas avancimit tė procesit me qėndrimet e reja tė Grupit tė Kontaktit qė shkojnė nė dobi tė pavarėsisė sė vendit.
Kosumi tha se me kėto qėndrime tė reja Grupi i Kontaktit ka qartėsuar rrugėn nga do tė ecė procesi i statusit tė Kosovės.
 
Njėkoshėsisht ai tha se kjo eliminon iluzionet e paqėndrueshme pėr procesin, ndėrsa pėr deklaratėn e GK falėnderoi vetė grupin dhe z.Petersen qė ishte pjesėmarrės aktiv nė takim si hde z.Ahtisari, kryenegociatorin pėr bisedime.

Petersen tha se gjatė javės sė ardhshme do tė zgjedhet Presidenti i Kosovės, pas vdekjes sė Presidentit Rugova. "Ky do tė jetė zhvillim shumė pozitiv, pėr t'u raportuar nė sesionin e hapur tė Kėshillit tė Sigurimit, tė paraparė pėr 14 shkurt", tha Petersen. Ai shtoi se anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit ishin pajtuar qė nė mbledhjen e radhės tė saj tė marrė pjesė edhe kryeministri Kosumi.
 
Ndėrsa, qė gjatė takimit i kishte bėrė ftesėn zyrtare, qė ta shoqėrojė nė atė sesion, qė ishte paraparė pėr 7 shkurt, por qė ėshtė shtyrė pėr datėn 14 shkurt, me kėrkesė tė z.Petersen. Kryeadministratori dėshiron qė tė jetė nė Kosovė gjatė javės sė ardhshme, kur pritet zgjidhet Presidenti i Kosovės, i propozuar nga LDK-ja.

"Ėshtė e rėndėsishme qė unė tė jem kėtu gjatė javės sė ardhshme. Gjithashtu ėshtė e rėndėsishme qė tė mund tė shkoj nė Nju Jork dhe tė informojė Kėshillin e Sigurimit qė pas humbjes tragjike tė Presidentit Rugova, institucionet demokratike kanė punuar shumė mirė dhe nė njė periudhė tė shkurtėr kanė zgjedhur kryetarin e ri", tha Petersen.

Kryeministri Kosumi pohoi se do tė marrė pjesė nė kėtė sesion tė KS-sė, nė rolin e mysafirit, por qė do tė mund tė takohet me anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit. "Konsideroj qė tani ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė jem prezent nė KS tė OKB-sė qė edhe formalisht tė jem aty", tha Kosumi.

Kjo ėshtė hera e parė qė njė kryeministėr i Kosovės tė marrė pjesė nė mbledhjet e KS tė OKB-sė pėr Kosovėn.
 

 
Petersen e Kosumi: Tė mos ketė reduktim tė forcave tė NATO-s nė Kosovė
 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Petersen dhe Kosumi vlerėsuan lart edhe deklaratėn e fundit tė Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn, derisa bėnė thirrje qė gjatė muajve tė ardhshėm, tė mos ketė reduktim tė forcave tė NATO-s nė Kosovė.

"Nė kėto muaj vendimtar nuk do tė ishte mirė qė tė ndodh njė zvogėlim i asnjė kontingjenti tė KFOR-it nė Kosovė, nė veēanti nuk do tė ishte mirė qė tė ndodhte reduktim eventual i kontingjentit amerikan tė KFOR-it.
 
Apeloj qė kjo tė shtyhet deri pas statusit final tė Kosovės, pasi KFOR-i amerikan gėzon njė besim shumė tė madh tek qytetarėt e Kosovės", tha ai duke komentuar paralajmėrimet e bėra nga Sekretari i Mbrojtjes sė SHBA-ve pėr mundėsinė e reduktimit tė trupave nė rajon. Njė mundėsi tė kėtillė e ka pėrjashtuar shefi i UNMIK-ut.

"Nė takimin e Londrės unė kam pasur rastin tė flas me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s i cili mė ka thėnė mua, privatisht dhe Grupit tė Kontaktit se NATO ėshtė plotėsisht e pėrkushtuar qė tė mbajė kapacitetet aktuale kėtu, ashtu si edhe pėr praninė nė tė ardhmen edhe pas statusit, nėse njė gjė e tillė kėrkohet.
 
Mund tė ketė rikompozime tė trupave, por ata janė tė vendosur qė tė ruajnė praninė e tyre kėtu", tha Petersen.
 

  
Petersen e Kosumi do tė marrin pjesė nė mbledhjen e KS tė Kombeve Bashkuara
 
Nju Jork, 3 shkurt 2006 /TN /QIK  - Mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara kushtuar Kosovės nė vend tė 7 shkurtit do tė mbahet mė 14 shkurt. Nė kėtė mbledhje pėr gjendjen nė Kosovė pritet tė raportojė shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen.

Po ashtu nė kėtė mbledhje do tė marrė pjesė edhe kryeministri Bajram Kosumi, por nė cilsinė e mysafirit. Kosumi bėri tė ditur se pas mbledhjes do tė ketė takime me pėrfaqėsuesit e ndryshėm tė vendeve anėtare tė KS.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.