|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mesazh ngushėllimi i Kofi Ananit dėrguar familjes sė Presidentit Rugova

 
 

 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, i ka dėrguar njė mesazh ngushėllimi, bashkėshortes sė Presidentit Ibrahim Rugova, me kėtė pėrmbajtje:

"E nderuara Znj. Rugova,
 
Dėshiroj t'ju shpreh ngushėllimet mė tė thella juve dhe familjes suaj pėr vdekjen e bashkėshortit tuaj, Presidentit Ibrahim Rugova, mė 21 janar 2006.

Gjatė gjithė jetės sė tij, bashkėshorti juaj ka treguar durim dhe sinqeritet nė realizimin e vizionit tė tij pėr Kosovėn paqėsore, demokratike dhe multietnike. Aftėsitė e tij politike, qėndrueshmėria dhe modestia e tij pėr realizimin e kėtij qėllimi do tė mungojnė shumė nė kėtė kohė kur Kosova ka pėrpara sfidat, me tė cilat do tė pėrballet.
 
Vlerėsimi i lartė i Presidentit Rugova nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare ėshtė theksuar nė kumtesėn e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, tė dhėnė menjėherė pas deklaratės sime publike mė 21 janar.

Jam i sigurt se pėrkundėr humbjes tragjike dhe tė parakohshme, ėndrra e bashkėshortit tuaj pėr tė bėrė Kosovėn njė vend tė sigurt dhe paqėsor, nė tė cilin do tė respektohen tė drejtat e tė gjithėve, do tė pėrmbushet. Ju lutem tė jeni tė sigurt se Kombet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė mbėshtesin popullin e Kosovės nė drejtim tė kėtij qėllimi fisnik.

Nė kėtė kohė pikėllimi, lutjet e mia janė me ju, me familjen tuaj dhe popullin e Kosovės", thuhet nė mesazhin e Kofi Ananit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.