|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mediu: Komunikimi nė politikė element i domosdoshėm pėr t’i shėrbyer tė ardhmes sė vendit tonė

 
 

 

3 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (2.02.2006), Arben Xhixho

Zėri i Amerikės:  Zoti Mediu, para fillimit tė ceremonisė ju patėt njė takim me Sekretaren e Shtetit Condoliza Rajs. Pėr ēfarė u bisedua?  

Fatmir Mediu:  Pėrgjithėsisht kur vjen nė Uashington, nuk besoj qė duhet tė mbetesh vetėm me njė aktivitet tė caktuar. Politika shqiptare, qeveria, duhet ta shfrytėzojė ēdo moment pėr tė rritur kontaktet, pėr tė forcuar marrėdhėniet dhe ka qėnė njė agjendė e ngjeshur. Si ministėr mbrojtjeje kam pasur takime nė Pentagon pėr marrėdhėniet tona, sidomos pėr takimin e ardhshėm bilateral nė muajin mars. Njėkohėsisht kėnaqėsi e veēantė ishte pjesėmarrja nė Kongres, nė fjalimin e vitit tė  Presidentit Bush drejtuar qytetarėve amerikanė pėr gjendjen e vendit, por qė mendoj se edhe Shqipėria ėshtė pjesė e saj, sidomos pėr pjesėn e politikės sė jashtme. Sot me Sekretaren e Shtetit pėrgjithėsisht morrėm falenderimet pėr mbėshtetjen qė kemi dhėnė dhe pėr inkurajimin qė i bėhet Shqipėrisė pėr tė ecur nė rrugėn e reformave, sidomos nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit dhe njėkohėsisht mbėshtetjen pėr integrimin nė strukturat e Natos, qė ėshtė njė nga prioritetet strategjike tė gjithė shoqėrisė shqiptare. 

Zėri i Amerikės: Zoti Mediu, mėngjesi i lutjeve, njė ceremoni e pėrvitshme grumbullon sė bashku, politikanė tė ndryshėm, shpesh rivalė tė ashpėr, nė njė  moment reflektimi. Nė kontekstin e politikės shqiptare, ēfarė domethėnie  kanė kėto ceremoni pėr ju?

Fatmir Mediu: Unė mendoj qė reflektimi ėshtė disi i hershėm, jo vetėm me ceremoninė e sotme, por pėr faktin sepse tashmė kemi njė marrėdhėnie tė lidhur me Kongresin amerikan nė mėnyrėn e organizimit tė kėtyre mėngjeseve, kemi patur dy tė tilla ballkanike nė Shqipėri qė kanė prurė edhe pėrfaqėsues tė Ballkanit. Reflektimi ėshtė i sensit qė njerėzit pėrveē diferencave politike, pėrpiqen tė gjejnė atė qė ėshtė elementi njerėzor nė veprimtarinė e tyre politike, pra t’i shėrbejnė mė mirė interesave tė qytetarėve dhe tė jenė mė mirė tė lidhur me ta, duke patur disa parime qė besoj janė tė qėnėsishme pėr ēdo njeri: vullnetin e mirė, mirėsjelljen dhe mirėkuptimin. Besoj se komunikimi nė politikė ėshtė elementi mė i domosdoshėm, pra njė lloj dakortėsie pėr tė qėnė tė ndryshėm nė qėndrimet tona politike, por njė lloj dakortėsie pėr tė gjetur elementėt e pėrbashkėt, pėr t’i shėrbyer shoqėrisė, pėr t’i shėrbyer tė ardhmes sė vendit tonė.   

Zėri i Amerikės:  Zoti Mediu, zyrtarėt e ODIHR-it ndodhen kėto ditė nė Shqipėri pėr tė rishikuar gjendjen pėr reformėn e sistemit zgjedhor. Ndėrkohė problemet nė Shqipėri kanė filluar qė nė hapin e parė, me komisionin parlamentar, pėr tė cilin ka patur kundėrshti nga partitė e vogla, me disa pėrjashtime tė ralla, siē ėshtė partia juaj. A do tė ēojnė kėto kundėrshtime nė pengimin e punės sė komisionit? A do tė jetė ky komision i efektshėm nė punėn e tij? 

Fatmir Mediu:  Sė pari dua tė sqaroj pozicionin e Partisė Republikane. Partia Republikane e bėri tė qartė qėndrimin e saj me votimin nė parlament. Por unė mendoj se Partia Republikane duke qėnė nė koalicionin qeverisės, duhet t’i diskutojė problemet brenda kėtij koalicioni, pavarėsisht se nuk u shtruan si tė tilla nga Partia Demokratike, qė ėshtė partia kryesore pėr tė arritur nė njė pėrgjigje, apo zgjidhje tė pėrbashkėt, pra menduam qė tė angazhoheshim, qė tė kemi njė diskutim tė tillė dhe i kam kėrkuar Kryeministrit dhe kemi arritur qė tė gjithė sė bashku tė kemi njė diskutim tė udhėheqjes politike nė njė nivel teknik, pėr tė arritur nė njė zgjidhje tė rregullimit tė problemeve qė u ngritėn nė parlament pėr kėtė komision. Ky ėshtė njė komision i cili duhet t’u japė hapėsirė nė vendim-marrje tė gjithė subjekteve politike, por natyrisht qė duhet tė garantojė nė njė mėnyrė funksionim normal tė tij. Unė e kuptoj pozicionin e zotit Berisha dhe besoj se ėshtė njė pozicion i mirėpritur fakti qė ai do t’i lerė tė drejtėn e vetos Partisė Socialiste, pasi kur Partia Socialiste ishte nė pushtet, Partia Demokratike e ka pasur kėtė tė drejtė vetoje, nė mėnyrė qė mazhoranca tė mos veprojė nė mėnyrė tė njėanshme, por mendoj qė kjo natyrisht duhet patjetėr tė shmangė defektet e pėrjashtimit tė subjekteve tė tjera politike.  E rėndėsishme pėr mua ėshtė qė tė arrijmė nė njė kuptim tė pėrbashkėt tė vlerėsimit tė votės sė qytetarėve pėr tė mundėsuar qė tė mos kemi shmangie nga vullneti politik, por njėkohėsisht pėr tė gjetur njė marrėdhėnie, e cila do t’i jepte parlamentit shqiptar njė autoritetet pėr tė zhvilluar politikat e tij si institucion legjislativ dhe nė bazė tė dispozitave ligjore tė ushtronte autoritetin maksismal nė kontrollin e ekzekutivit.      

Zėri i Amerikės: Zoti Mediu, partia republikane ka qėnė nė krye tė pėrpjekjeve pėr ligjin e pronės gjatė kohės qė ishte nė opozitė. Sot qė jeni nė qeveri, a mendoni se do tė arrini tė kaloni njė ligj tė pranueshėm dhe a do tė ndikojė kjo nė marrėdhėniet me PD?

Fatmir Mediu:  Partia Republikane nuk ėshtė Parti Demokratike dhe Partia Demokratike nuk ėshtė Parti Republikane. Besoj qė kemi arritur nė koalicion tė pėrbashkėt duke pranuar edhe diferencat me njeri tjetrin. Nga ana tjetėr, Partia Republikane ēėshtjen e pronės private nuk e ka parė si njė ēėshtje thjesht politike, por si njė ēėshtje tė sė drejtės dhe kėtu besoj qė edhe ndėrgjegja e politikės shqiptare, sidomos e qeverisė duhet tė jetė shumė herė mė e lartė.  Ne nuk mund tė lozim me ēėshtjen e pronės sikur ajo na pėrket ne. Prona private ėshtė njė element i tregut, por ėshtė edhe njė element i sė drejtės dhe duhet tė gjejmė zgjidhje tė pėrshtatshme, konform konventave evropiane.

Zėri i Amerikės:  Por, nė kėtė kontekst a shikoni ju zgjidhje reale?

Fatmir Mediu:  Partia Demokratike ka propozuar ndryshime. Disa nga ato ndryshime janė pozitive. Disa, sipas gjykimit tė Partisė Republikane, nuk janė tė drejta dhe ne kemi paraqitur njė paketė me 35 amendamente pėr ndryshimet qė i duhen ligjit. Ne do tė votojmė nė favor tė ēdo neni i cili vjen nė pėrputhje me tė drejtėn e pronės private  dhe kundėr ēdo neni i cili bie ndesh me kėtė tė drejtė.  

Zėri i Amerikės: A do tė thotė kjo se ju mund tė bėheni shkaktarė pėr dėshtimin e kėtij ligji nė parlament?

Fatmir Mediu:  Ne do tė bėhemi shkaktarė pėr rregullimin e kėti ligji nė parlament dhe jo shkaktarė pėr dėshtimin e ligjit. Ligji tenton rregullime dhe ēdo rregullim ėshtė i mirėpritur, por kjo nuk do tė thotė qė kufizimet, tė cilat bien ndesh me interesin e pronės, ne do t’i miratojmė.  Pozicioni ynė do tė jetė i qartė, votė pro, pėr ēdo gjė qė ka tė bėjė me tė drejtėn e pronės private, qė e rregullon kėtė ēėshtje dhe votė kundėr me atė qė e cėnon tė drejtėn e pronės private.  

Zėri i Amerikės:  Zoti Mediu, me raste tė ralla, temperatura politike nė Shqipėri, ka qėnė pėrherė e lartė dhe kėshtu po vazhdon edhe tani qė u ndėruan pushtetet. Ajo qė tė bie nė sy ėshtė qė edhe probleme nė dukje teknike, si ai i mbikalimit tė Zogut tė Zi, shndėrrohen nė acarime tė skajshme. Nė kėtė kontekst ēfarė roli mund tė luajė koalicioni qeveritar pėr ta zbutur klimėn politike?

Fatmir Mediu:  Unė mendoj qė gjithmonė ka vend pėr tė bėrė. Sa herė del njė problem dhe ka njė konflikt, natyrisht ka edhe mundėsi pėr tė gjetur zgjidhje.  Natyrisht zgjidhje qė bazohen nė respektimin rigoroz tė ligjit. As Kryeminsitri, as ministrat, as Kryetari i Bashkisė, nuk mund tė kenė autoritetet pėr tė qėndruar mbi ligjin dhe kjo ėshtė e domosdoshme pėr t’u kuptuar nga gjithsecili nga ne.  Besoj qė ēėshtjet qė janė ngritur, janė ngritur pikėrisht nė kėnvėshtrimin e respektimit rigoroz tė ligjit. Nga ana tjetėr, ēdo politikė duhet zhvilluar natyrisht nė prirjen e zhvillimit tė vendit dhe intersave tė qytetarėve. Besoj se kėtu ka edhe hapėsira tė marrėdhėnieve dhe kuptimeve tė pėrbashkėta. Por mendoj qė natyrisht kur flitet pė rmirėkuptim duhet tė ketė dy palė, njera palė qė ėshtė qeveria dhe pala tjetėr qė ėshtė opozita. Nė qoftė se opozita, ēdo gjė qė ka tė bėjė me respektimin e ligjit, e konsideron si njė ēėshtje tė pėrplasjes politike, mendoj nuk e ka kuptuar rrugėn e pėrbashkėt qė duhet tė kemi.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.