|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lugina e Preshevės kurrė nuk do ta harrojė kontributin e madh tė Presidentit Rugova

 
 


 
 
Prishtinė, 3 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci sot bėri homazhe te varrit tė Presidentit Rugova, ndėrsa pas tij bėnė edhe kryetarėt e komunave tė Kosovės, njė delegacion i ardhur nga Lugina e Preshevės, nė krye me Riza Halimin etj. pavarėsisht nga kėto vizita tė organizuara kanė vazhduar edhe homazhet individuale.

"Unė e pashė tė arsyeshme qė pėrafėrsisht nė pėrfundim tė pėrgjegjėsive nė Parlament tė pėrkulem para varrit tė Presidentit dhe tė vazhdojmė punėn. Mendoj qė ėshtė njė rast i mirė qė qytetarėt e Kosovės kanė mė nė fund vendin e tyre ku tė vijnė dhe t'i japin nderimin", tha prof.Daci.

Edhe kryetarėt e komunave tė Kosovės, tė mbledhur nė Asociacionin e Komunave tė Kosovės, shprehėn nderime pėr dhimbjen e tyre pėr vdekjen e paparitur tė Presidentit Rugova.
 
 
 
"Ka qenė njeri, i cili e ka ditė qė pushteti lokal ėshtė dera e parė e shqetėsimeve dhe problemeve qė i paraqesin qytetarėt.
 
 
Prandaj, ne sot ishim me kolegėt tanė qė edhe njė herė t’i bėjmė nderime Presidentit Rugova dhe sigurisht nė shenjė falėnderimi pėr gjithė ato qė i ka bėrė pėr komunat, Kosovės nė pėrgjithėsi, shqiptarėt kudo qė janė, dhe sigurisht ne zotohemi dhe bėjmė pėrpjekje qė rrugėn e trasuar tė Presidentit sė bashku me tė gjitha institucionet ta ēojmė deri nė fund", tha Ismet Beqiri, Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, njėkohėsisht edhe kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės.

 
 
 
 
Pėr t'i bėrė nderime personalitetit tė Presidentit Rugova, madhėshtia e tė cilit i takon gjithė botės shqiptare, kishin ardhur edhe qytetarė nga Kosova Lindore, tė prirė nga delegacioni i Partisė pėr Veprim Demokratik tė Preshevės, Bujanovcit, Medvegjės. Riza Halimi, kryetar i kėsaj partie u shpreh se ky ėshtė njė nderim qė i bėhet udhėheqėsit tė pėrgjithshėm tė shqiptarėve.

"Presidenti Rugova dha njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr Kosovėn, por ndihma qė dha konkretisht pėr Luginėn e Preshevės, lėvizja politike, kreator i tė cilės ishte dhe udhėheqės, bėri kthesa tė jashtėzakonshme nė kėto treva etnike shqiptare dhe ata kurrė nuk do ta harrojnė kontributin e madh tė Presidentit Rugova", tha Halimi.

Pėr homazhe ishin edhe njė delegacion i gjerė i Forumit tė Gruas tė LDK-sė, bashkė me pėrfaqėsueset e degėve nga terreni, tė prira nga kryetarja Melihate Tėrmkolli, pastaj delegacione tė mėdha nga Dega e LDK-sė nė Istog e nė Rahovec.

Edhe Kryesia e Forumit tė Rinisė sė LDK sė, dega nė Podujevė bėri nderime dhe vuri kurora me lule pranė varrit tė Presidentit. FR i LDK sė nė Podujevė ndjen njė dhimbje tė veēantė pėr Presidentin, sepse ai vazhdimisht inkurajonte dhe pėrkrahte tė rinjtė. Prandaj

FR i LDK sė nė Podujevė gjithmonė do tė pėrkulet pranė veprės dhe krijimtarisė qė la pas Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, thanė ata.

Nė "Varrezat Pėrkujtimore", ku tashmė njė javė po mbushet nga dita kur qytetarėt e Kosovės i dhanė lamtumirėn e fundit, Presidentit Rugova, homazhe i kanė bėrė qindra e qindra delegacione tė ndryshme nga Kosova, si dhe dhjetėra mijėra qytetarė.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.