|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dugolli: Njė Kosovė e varfėr do tė ishte e vėshtirė tė mbijetonte si shtet

 
 

 

3 shkurt 2006 /TN

Zėri i Amerikės (3.02.2006),

Pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė tradicionale tė Mėngjesit tė Lutjeve, nė Washington kishte ardhur edhe Ministri i Tregtisė dhe Industrisė sė Kosovės, Bujar Dugolli, i cili dha njė intervistė pėr programin televiziv “Ditari”.

Zėri i Amerikės: Meqenėse jemi nė prag tė fillimit tė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar, ēfarė argumente keni ju pėr tė treguar se zgjidhja e statusit do tė ndihmonte nė tejkalimin e problemeve ekonomike tė Kosovės, tė cilat janė mjaft serioze. Pra, nė kushtet kur institucionet janė tė pa konsoliduara, si mund tė vijnė investimet e huaja qoftė edhe nėse zgjidhet statusi?

Bujar Dugolli: Padyshim qė zgjidhja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės ėshtė njė ēėshtje jetike jo vetėm nė aspektin e stabilitetit politik nė Kosovė dhe nė rajon, por edhe nė aspektin e zhvillimit ekonomik.

Siē dihet, Kosova ka bėrė hapa tė mira pas luftės, falė ndihmės dhe pėrkrahjes sė bashkėsisė ndėrkombėtare por megjithatė, ēėshtja e mospėrcaktimit tė statusit ėshtė bėrė pengesė edhe pėr investimet kapitale, investimet e rėndėsishme qė ne presim tė vijnė nė Kosovė.

Kosova ka pasuri nėntokėsore dhe sektori i energjetikės ėshtė sektori mė tėrheqės, por duhen zhvillime pozitive politike qė tė ēojnė nė pėrcaktimin e statusit, nė mėnyrė qė ne tė mund tė sjellim nė Kosovė kompani prestigjioze qė tė investojnė.

Edhe pse janė bėrė disa hapa, mendoj se viti 2006, pėrcaktimi i statusit dhe hapat e tjera qė do tė ndėrmerren do tė na krijojnė kushtet qė ne tė kemi edhe investime. Ne jemi duke inkurajuar edhe nė Shtetet e Bashkuara shqiptarė, apo nė bashkėpunim me kompani prestigjioze amerikane qė tė vijnė tė investojnė nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Serbia ka kėrkuar qė Kosova tė marrė pėrsipėr njė pjesė tė borxhit tė jashtėm tė ish Jugosllavisė, ndėrsa pala kosovare kėrkon reparacione tė luftės. A do tė jenė kėto ndėr problemet ekonomike qė pritet tė shtrohen nga pala kosovare nė bisedimet pėr statusin?

Bujar Dugolli: Pas heqjes sė autonomisė sė Kosovės nė vitin 1989, Serbia ka bėrė shkatėrrimin, mund tė them, jo vetėm tė ekonomisė sė Kosovės, por edhe tė pasurive private tė qytetarėve. Dhe humbjet janė tė jashtėzakonshme, jo vetėm nė sektorėt e rėndėsishėm shoqėrorė dhe shtetėrorė, por edhe nė sektorin privat.

Nė grupet qė janė themeluar edhe pėr ēėshtjet ekonomike, ekspertėt tanė janė duke hartuar dokumente tė rėndėsishme, qė nė rast bisedimesh tė mundėshme pėr kėto ēėshtje, ne do tė kemi atė qė do tė kėrkojmė nga Serbia, pra qė ajo tė paguajė dėmet e luftės.

Dėmet janė tė mėdha, por ne duhet tė shikojmė mundėsinė se si t’i argumentojmė. Padyshim qė Serbia duhet tė bėjė pagesėn e dėmeve tė luftės qoftė nė ekonomi, por edhe nė njerėz. Sido qė tė jetė, ne presim zhvillimet e vitit nė tė cilin kemi hyrė.

Zėri i Amerikės: A bėn Kosova tregti me Serbinė dhe si ėshtė ky vėllim nė krahasim me tregtinė qė bėn Kosova me Shqipėrinė?

Bujar Dugolli: Ne jemi pjesė e marrėveshjes sė paktit tė asocim-stabilizimit pėr Evropėn Juglindore dhe kemi filluar nėnshkrimin e marrėveshjeve tė tregtisė sė lirė. Deri tani kemi marrėveshje tė tilla me dy vende tė Ballkanit, me Shqipėrinė dhe me Maqedoninė, tė cilat janė duke funksionuar nė praktikė. Kemi edhe negociatat e pėrfunduara pėr marrėveshje tė tregtisė sė lirė me Bosnjen.

Kemi shkėmbime idesh qė tė fillojmė diskutimin pėr rregullimin e mmarrėdhėnieve tregtare dhe ekonomike me Malin e Zi, por ende mbeten si ide dhe nuk janė zbatuar nė praktikė. Ndėrsa me Serbinė, kėto marrėdhėnie ekonomiko-tregtare janė krejtėsisht tė paorganizuara.

Do tė ishte me interes qė ndoshta grupet teknike nė tė ardhmen t’i diskutojnė kėto ēėshtje, sepse qarkullimi i mallrave ilegalisht nga Serbia pėrmes pjesės sė veriut, ėshtė njė problem jashtėzakonisht i madh. Doganat tona nuk arrijnė as t’i kontrollojnė por as t’i taksojnė kėto mallra sipas vlerave tė caktuara.

Ky ėshtė njė problem jo vetėm i doganave, por mund tė them edhe njė problem politik. Pra mosgatishmėria e Serbisė dhe sidomos e pjesės veriore qė tė bashkėpunojė me institucionet, bėn qė qarkullimi i mallrave tregtare tė bėhet edhe nė tė zezė.

Pjesa mė e madhe e tregtisė mund tė them se bėhet me Maqedoninė. Ka tregti edhe me Shqipėrinė por ekzistojnė pengesa nė strukturat rrugore dhe dihet qė biznesmenėt pėrpiqen tė gjejnė rrugė sa mė tė lehta pėr tė bėrė tregti.

Zėri i Amerikės: Njoftimet thonė se njė pjesė e mirė e serbėve tė Kosovės jetojnė nė enklava dhe lėvizin me vėshtirėsi. Me kė bėjnė ata tregti pėr tė mbėshtetur jetesėn e familjeve tė tyre?

Bujar Dugolli: Faktikisht edhe enklavat furnizohen nga tregtia e brendshme qė zhvillohet nė Kosovė. Nuk ėshtė e vėrtetė qė ata furnizohen vetėm prej Serbisė. Ka mallra qė i marrin pėrmes Serbisė, por ka edhe mallra me tė cilat ata furnizohen pa problem nga tregu i Kosovės.

Zėri i Amerikės: Shumė njerėz nė Kosovė presin tė dėgjojnė prej jush se si mund tė zgjidhen probleme tė tilla tė mėdha, si varfėria – shpesh ekstreme – dhe papunėsia e lartė. Dhe ka shumė njerėz qė besojnė ndoshta gabimisht se me pėrcaktimin e statusit kėto probleme do tė zgjidhen vetiu. Cila ėshtė pėrgjigja juaj?

 Bujar Dugolli: Mos definimi i statusit ka krijuar probleme sepse klasa politike dhe institucionet tėrė energjinė e vet e kanė orientuar rreth ēėshtjes sė pėrcaktimit tė statusit. Shumė herė edhe ēėshtje tė tjera mbesin nėn hije tė zhvillimeve politike.

Po t’i radhitim standardet, siē i ka parashkuar bashkėsia ndėrkombėtare, ekonomia do tė ishte e pesta. Megjithė ndihmėn qė kemi nga mekanizmat ndėrkombėtare nė Kosovė, do tė duhet tė bėhet shumė mė tepėr nė kėtė drejtim.

Klasa politike e Kosovės e ka pėrqendruar tė gjithė vemendjen nė zhvillimet e tjera, por mendoj se menjėherė duke filluar nga viti 2007 duhet qė tėrė energjitė institucionale dhe politike, por edhe donatorėt ndėrkombėtarė, tė orientohen nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės sepse njė Kosovė e varfėr do tė ishte e vėshtirė tė mbijetonte si shtet.

Zėri i Amerikės: Nė Kosovė ka probleme tė korrupsionit nga ana e zyrtarėve, ėshtė pėrmendur pėr shembull privatizimi i Ferronikelit. Madje edhe emri juaj ėshtė pėrmendur. Cili ėshtė reagimi juaj?

Bujar Dugolli: Ne e kuptojmė se kudo nė shoqėritė e paskonflikteve apo nė vendet qė kanė kaluar periudha tranzicioni ku fillon privatizimi bėhen vlerėsime tė ndryshme. Sido qė tė jetė, mendoj se suksesi ynė nė vitin 2004 nė zhvillimin e procesit tė privatizizmit ka qenė njė element shumė i rėndėsishėm nė nxitjen e zhvillimit ekonomik.

Ne kemi nė Kosovė edhe opozitė dhe opozita mundohet ēdokund, diku me vend dhe diku pa vend, tė sulmojė klasėn politike qė ėshtė nė pushtet, por kėto janė pjesė e demokracisė.

Sidoqoftė, ne jemi duke bėrė punėn tonė me nder bashkė me faktorin ndėrkombėtar dhe mendoj se edhe opozita duhet tė ketė parasysh se zhvillimi i procesit tė privatizimit nė Kosovė krijon perspektivė, krijon vende tė reja pune dhe zbutjen e varfėrisė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.