|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
                                                            Dimri i shkėputjes sė madhe  
 

 
 
Shkruan: Jeton KELMENDI
 
(Presidentit Rugova)
 
S’tė kam parė
Kurrė
Kaq tė heshtur
Guri ynė prej ari
Tė shkosh pėrtej vetvetes
Matanė
A nuk gjete tjetėr ditė
 
Tė kodra e dėshmorėve
Gjatė
Ke pėr tė pushuar
Ėndėrro
Dhe lutu pėr Dardaninė
 
Dimri i vetmisė tė ka rėnė
Ndėr vetulla
Gjithēka erdhi me lotin
Mot i madh
Dita e shkėputjes
Janar janari i zisė
 
Heshtak
I asaj qė s’thuhet e flitej
Kolos i fjalės dhe i zhgjėndrrės
Si i mblodhe frymėt
Ditėn
Qė kapėrceu kufijtė
 
Malėsor
Sa tė madh tė kishte fjala
 
Janar 2006 Prishtinė

 

 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.