|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

U mbajt mesha e drites per kryetarin Rugova!

 
 

 
2 shkurt 2006 /TN

Informoi: Marjan PERA,
pėr Misionin Katolik Shqiptar nė Austri, filiala nė Graz
 
Tė dielėn e kaluar mė 29.01.2006 nė orėn 15.00 nė kishėn St. Leonhard nė Graz tė Austrisė, u mbajt "Mesha e Dritės" nė gjuhėn shqipe pėr shpirtin e tė ndjerit kryetarit tonė tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugovės. Nė kishėn e pėrmbushur plot e pėrplotė me besimtar katolik e musliman, tė gjithė i kishin tė drejtuara sytė ka qielli duke e lutur Zotin pėr shpirtin e kryetarit dhe duke e lutur Zotin pėr tė ardhmėn e Kosovės me qytetarėt e saj.
 
Meshėn e celebroi Mag. Don Kolė Gjergji, prift nė famullinė Bruck an der Mur dhe njėkohsisht pėrgjegjės pėr shqiptarėt qė jetojnė nė Steirmark me seli nė Graz.
 
Nė aspektin muzikor nė zmadhimin e kėsaj meshe ia vlenė tė pėrmenden motrat tona tė nderit shqiptare qė jetojnė nė Graz: m. Rita Marjakaj me gitare, m. Lumnie Frrokaj, m. Angjelina, si edhe Agneza Marjakaj dhe shumė besimtar qė iu bashkangjitėn kėngėve kishtare.
 
Besimtarėt katolik dhe qytetarėt e pranishėm ishin prezent nga gjithė Kosova, Shqipėria dhe nga Maqedonia. Fotografia e tė ndjerit kryetar ishte vėnė para alterit nė kishė me plotė lule e stolisur dhe mė njė qiri tė ndezur duke u shkrirė sikur qe e shkriu jeten e vet me pune vet kryetari.
 
Meshtari ynė, Don Kolė Gjergji, nė rastin e pretkut ndėr tė tjera theksoi:
 
Tė dashur besimtar, tė dashur bashkatėdhetar, tė dashur tė rinjė tė dashur fėmijė!
 
Ky muaj janar i kobshėm, vit i pikėllimit mu nė fillim: humbja me pėrshpejtėsi e Ipeshkvit tė Kosovės Imzot Mark Sopit dhe presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugovės, na bėri qė tė jemi tė dėshpėruar dhe tė pikėlluar nė jetėn tonė. Jeta e secilit prej nėsh ėshtė "kryq".
 
Jeta me kryq dhe pėr kryq tė lirisė dhe ngadhėnjimit! Kosova, apo mė mirė tė thoja populli ynė shqipėtar, gjatė shekujve tė tėra tė historisė sė vet u shėndrrua nė Golgotėn e mundimeve duke pėrjetuar luftėra, mundimė, tortura, vdekje. Tokat shqiptare u mbuluan me gjakė pėr liri, drejtėsi e kulturė, paqe.         
 
Rugova, kryetari i Kosovės ishte njeri i durimit, qė pati durim me shekuj, njeri i paqes, qė i tregoi botės definicionin se ēka ėshtė paqa dhe si ajo duhet tė duet dhe tė jetohet, njeri i qėndresės, i trimėrisė, i tolerancės,i guximit, i urtisė, i butėsisė, i menēurisė, i maturisė dhe i konstruktivitetit njerėzor, kulturor,  letrar e politik, pra ai ishte njė njeri universal pėr tė gjithė, me tė gjithė dhe i tė gjithėve. Miku mė i madh i miqėsisė dhe dashurisė gjithėnjerėzore.
 
Njeriu qė me kohė e mėsoi mirė atė fjalėn e urtė popullore se “miqėt janė krahėt e njeriut!” dhe tė cilėn e bėri bazament dhe filozofi e jetės dhe veprimtarisė sė tij.  Njeriu qė fliste pak, por jehona e tij njerėzore e kulturore pėr paqė, shpresė e dashuri arriti tė tė gjithė njerėzit e rruzullit tokėsor!
 
Kosova e humbi Rugoven, por fitoi miq, tash e pamė se kush ishte ai, sepse e gjithė bota ishte me ne pėr tė. "Pa miq bota ėshtė e shkretė", bota ndaj neve nuk ėshtė mė indiferente, ėshtė me ne dhe pėr ne, kėtė e pėrjetuam kėtyre ditėve! Gjithė bota ishte me ne dhe tek ne.
 
Kur vdiq Nėnė Tereza, njė kardinal hungarez thoshte pėr tė: "Populli shqiptar nuk mund tė jetė njė popull i vogėl qė i dha botės njė nanė kaq tė madhe"!, edhe sot "Populli shqiptar nuk mund tė jetė njė popull i vogėl qė i dha botės njė njėri, njė babė kaq tė madh tė ditėve tona".
 
Tė dashur besimtar, tė mundohemi qė kėto momente tė historisė sonė, t'ia paraqesim vet Zotit qė ai neve tė na ndihmon dhe qė tė qėndrojmė me tė dhe nė rrugėn e tij, sepse vet Jezu Krishti tha: : “Unė jamė Udha, e Vėrteta dhe Jeta. Tė qėndrojmė nė tė, ta kėmi tė vėrtetėn e tij dhe tė jetė nė jetėn e tij! Njė shprehje amerikane ėshtė: "Njeriu vdes vetėm atėhėrė kur ne i harrojmė ata"!
 
A do ta harrojmė ne presidentin apo jo mvarret prej nesh! Jam i bindur se ky njeri nuk ėshtė pėr tu harruar por pėr tu pėrkujtuar gjithmonė sepse bėri dhe veproi shumė pėr ne dhe pėr tė ardhmėn e popullit shqiptar! Pushoftė nė paqe! Amen
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.