|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Takim i kryeministrit Kosumi me udhėheqėsit e Grupit ndėrministror pėr strategjinė dhe planin zhvillimor 2007 20013

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, ka zhvilluar sot njė takim tė veēantė pune me Grupin ndėrministror pėr hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovės 2007 20013.
 
Nė takim ishin tė pranishėm edhe ministri i Ekonomisė dhe Financave, Haki Shatri, menaxheri i Sekretariatit, Muhamet Sadiku, kėshilltarėt politikė tė kryeministrit, Driton Qehaja dhe Gazmend Qorrraj si dhe kėshilltari pėr strategji Xhon Pell. Nė takim ėshtė diskutuar rreth punės sė deritashme nė hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovės.

Nė kėtė takim, siē thuhet nė njė komunikatė, bartėsit e projektit pėr hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovė e kanė informuar kryeministrin Kosumi me pėrgatitjet qė janė bėrė nė rrafshin logjistik, procedural dhe metodologjik pėr hartimin e kėtij dokumenti, si dhe kanė prezantuar kornizėn kohore tė pėrfundimit tė kėsaj strategjie, qė ėshtė me rėndėsi strategjike pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės.

Strategjia dhe Plani Zhvillimor i Kosovės 2007 20013 ka rėndėsi jetike pėr periudhėn passtatusore nė trasimin e rrugės pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės.

Me kėtė rast, kryeministri Bajram Kosumi ka falėnderuar udhėheqėsit e Grupit ndėrministror pėr hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovės 2007 20013 pėr punėn e deritashme dhe njėkohėsisht ka kėrkuar qė sa mė parė tė fillohet puna konkrete nė hartimin e kėtij dokumenti, duke rekomanduar qė nė kėtė dokument tė inkorporohen tė gjitha strategjitė e hartuara dhe ato qė janė nė hartim e sipėr nga Qeveria e Kosovės.

Kryeministri Bajram Kosumi ka siguruar udhėheqėsit e Grupit ndėrministror pėr hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovės 2007 20013 se pėr finalizimin e kėtij dokumente nuk guxon tė ketė pengesa financiare, meqė kjo strategji ėshtė prioritet i Qeverisė sė Kosovės pėr vitin 2006.

U theksua se do tė kėrkohet konsulenca dhe mbėshtetja e donatorėve tė jashtėm pėr hartimin e kėtij dokumenti dhe se Qeveria e Kosovės do tė ndėrmarrė tė gjitha veprimet me qėllimit tė evitimit tė prolongimeve kohore.

Gjithashtu nė kėtė takim, kryeministri Kosumi ka kėrkuar nga bartėsit e projektit pėr hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovės qė dokumenti bazik final i Stratregjisė t? i dorėzohet Qeverisė sė Kosovės deri nė fillim tė muajit dhjetor 2006.

Nė anėn tjetėr, Grupi ndėrministror dhe Sekretariati pėr hartimin e Strategjisė dhe Planit Zhvillimor tė Kosovės e siguruan kryeministrin Bajram Kosumi se do e angazhohen nė hartimin me kohė tė kėtij dokumenti zhvillimor, i cili do tė pėrgatis rrugėn dhe vizionin pėr zhvillimin mė tė shpejtė ekonomik tė Kosovės.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.