|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Solana: Me vdekjen e Presidentit Rugova hapet njė proces i rėndė nė Kosovė dhe qė kėrkon shumė energji

 
 

 
Bruksel, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė Havier Solana ka deklaruar nė Parlamenrin Evropian (PE) se me vdekjen e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, "hapet njė proces i rėndė" nė Kosovė i cili do tė "kėrkojė shumė energji" nė zgjidhjen e problemeve tė atjeshme.
 
Solana ka bėrė me dije se gjetja e zgjidhjes nė Kosovė do tė ishte "hap vendimtar" pėr stabilitetin e mbarė Ballkanit.

"Tė mos mashtrohemi, po hapet njė proces i vėshtirė, sepse ai proces vetvetiu ka qenė i mundimshem edhe kur ka qenė gjallė Rugova dhe derisa ka qenė mburojė e tėrė situatės politike me tė cilėn po luftojmė,
 
Ndėrkaq mund ta paramendojmė se si do tė jetė nė mungesė tė Presidentit Rugova", ka vėnė nė dukje Solana duke iu drejtuar dje deputetėve tė PE, nė Bruksel.
 
Ai ka thėnė se nė fjalimin mortor nė varrimin e Rugovės ka kėrkuar "nga udhėheqėsit politikė dhe populli i Kosovės zemėrgjerėsi, unitet dhe pėrgjegjėsi nė kėtė ēast, nė mėnyrė qė tė ecet mė tutje".
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.