|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Shoqata Drita - Truri, Lidhja terri - pluhuri!

 
 

 
2 shkurt 2006 /TN
 
Alban Prizreni – Frankfurt (Gjermani)
 
Lidhja e Shkrimtarėve tė Kosovės nė krye me hiēshkrimtarin Adem Demaēi, ėshtė njė pėrjashtim nė rastin e rrallė tė pėerjashtimeve. Ajo nuk denjoi tė nderojė as edhe me njė pėrmendje tė emrit tė njėrit prej shkrimtarėve dhe sidomos teoricientit dhe estetit mė tė mirė qė ka pasur Kosova ndonjherė me rastin e vdekjes sė tij!!!
 
Ky teoricient dhe estet i letėrsisė, si dhe shkrimtar, ka qenė Ibrahim Rugova, vendin e tė cilit nė kėtė fushė tė studimeve teorike dhe estetike letrare muk mund ta pėrmbushė asnjėri prej anėtarėve tė Lidhjes tė kryesuar nga hiēshkrimtari apo shkrimtari shumė i dobet, Adem Demaēi.
 
Por kėtė marri tė radhės, sepse Ademi nuk i ka tė pakta marritė, e bėn pėr inate politike, skajshėm politike! Ndėrkaq ne e dimė se ishte mu ky Ibrahim Rugova, i cili ēėshtjen e Kosovės e bėri tė njohur ndėrkombėtarisht mu nga ish-Shoqata e Shkrimtarėve tė Kosovės, e cila, krahasuar me kėtė Lidhjen e
 
Adem Demaēit, ishte dhe ėshtė si parajsa karshi ferrit. Adem Demaēi nė veprėn e tij "Vetėmohimi" tregon se sa di ta mohojė vetveten (shqiptarėt) karshi serbėve, ndėrkaq kur ėshtė puna ndaj oponentėve tė tij politikė shqiptarė, ėshtė mė koprrac se kryekoprraci, duke mos denjuar tė nderojė edhe nė rast vdekjeje!
 
Ka mbetur t'i thuhet Lidhje e Shkriktarėve kėsaj lidhjeje tė Ademit ? Mendoj se jo. Mė mirė do tė quhej lidhje e atyre qė nuk ia kanė zanat fjalės sė shkruar.
 
Tek e fundit, pėr kėtė arsye, edhe nuk mund tė gjesh shkrimtarėt mė kryesorė tė Kosovės qė janė pjesė e asaj Lidhjeje, e cila i thotė vetes, kishe, e shkrimtarėve ...
 
Sa e mjerė tingėllon sot thėnia e vetė dem Demaēit kur hoshte nė veprėn e tij "Gjarpijt e gjakut" se janė burra ata qė shtrijnė orėn e pajtimit! Apo ndoshta i ka menduar atėherė serbėt ?!!!
 
Ndėrkaq Ademi nuk ia shtriu kurrė dorėn burrit mė tė madhė a njohur bota ndėr ne shqiptarėt ndonjėherė... Adem Demaēi, pra, nuk e njeh si shkrimtar Ibrahim Rugoven! Kėtu e kuptoj Adem Demaēin, sepse, pėr ta kuptuar veprėn letrare tė I. Rugovės, i duhet domosdo tė bėjė edhe ndonjė kurs letėrsie ose disa vite studimesh nė shkollė letėrsie.
 
Dhe pėr fund: Po tė krahasohet Shoqata e Ibrahim Rugovės me Lidhjen e Adem Demaēit, e para na del si Drita - Truri, ndėrkaq kjo e dyta, e Ademit pra, si terri - pluhuri, ose thėnė me fjale tjera, e para Docenti, e dyta nxėnėsi.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.