|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova gjatė komunikimit me media dhe kundėrshtarė politikė mbeti dinjitoz deri nė vdekje

 
 

 
2 shkurt 2006 /TN
 
Idriz MORINA

Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Edhe gazetarėt, njerėzit qė pėrcjellin politikanėt kėmba kėmbės, dhe ndajnė shpeshherė idhtėsinė e kohėrave bashkarisht, por krijojnė apo ndėrmjetėsojnė sundimin e tė mirės, e ndonjėherė edhe tė kundėrtėn e saj, kanė kujtimet e tyre nga mė tė veēantat pėr Presidentin Ibrahim Rugova.
 
Shumė nga ata kanė pasur privilegjin ta takojnė Presidentin nė kohėt mė tė liga, atėherė kur Kosova po zbrazej nga dhuna serbe dhe atėherė, kur vendi po shkonte sigurt drejt pavarėsisė dhe Presidenti Rugova dhe vetė ata po ndjenin shpėrblimin e botės pėr politikėn e tij.
 
Disa nga kėta qė kanė pasur kėtė fat rrėfejnė pėr QIK-un, disa nga kėto kujtime, qė kishin ēuar deri nė pėrmbysjen e mendimeve tė tyre pėr Presidentin, duke kaluar nga bota e fryrė virtuale kah ajo reale.


Presidenti Rugova kishte njė kulturė tė jashtėzakonshme komunikimi

Muharrem Nitaj, gazetar i BBC-sė, ėshtė nga gazetarėt qė mė sė shumti ka pasur rastin ta takojė Presidentin Rugova dhe mė sė shumti ta intervistojė, pėrfshirė kohėn para luftės dhe gjatė saj. "Me Presidentin Rugova jam takuar shpesh. Kjo pėr shkak tė punės qė e lidhte Presidentin me gazetarėt nė pėrgjithėsi, nė kėtė kuadėr edhe me mua", thotė ai, ndėrsa kujton kohėt e para tė njohjes, ende pa u bėrė Dr.Rugova udhėheqės i Lėvizjes sė shqiptarėve pėr pavarėsi.
 
"E kam njohur si njeri me njė temperament tė veēantė dhe shumė tė vendosur nė qėndrimet qė ai mendonte se ishin tė drejta. Kam pasur nderin dhe privilegjin qė ta intervistoj dhjetėra herė, nė vende dhe pėr arsye tė ndryshme", shprehet Nitaj, qė kishte pasur fatin ta takonte edhe gjatė fushatės sė bombardimeve tė NATO-s. "Ai ndodhej pėr njė vizitė nė Londėr, ndėrkaq unė punoja atje. Jemi takuar nė ambientet e Ministrisė sė Jashtme britanike", thotė Nitaj.

"Unė i pata thėnė se mė vinte mirė qė po e shihja tė gjallė dhe me shėndet tė mirė, ndėrkaq Presidenti Rugova ma pat kthyer: 'Falė Zotit dhe miqve tanė - jam gjallė e shėndoshė...dhe do tė bėhet mirė"! Megjithėse atėherė kishte pak shenja se do tė bėhėj mirė, ai ishte i bindur se do tė bėhej mirė", e kujton kėshtu Nitaj, njėrin prej takimeve nė kohėt mė tė trishta, kur pak kush mbante shpresė se tė kėqijat e pushtimit po merrnin fund.

Gjithashtu Nitaj kujton, portretin fizik tė tij, qė duket se i ka mbetur pėrgjithnjė nė mbamendje. "Nė mendjen time mbeten gjithmonė tė fiksuara: buzėqeshja e tij shumė karakteristike, timbri i zėrit dhe kthjelltėsia e mendimit dhe e tė shprehurit. I mbaj mend poashtu 'makiaton dhe cigaren'", thotė ai.

Nitaj e kujton tė jashtėzakonshėm qėndrimin e Presidentit pėr gazetarėt dhe mediat pėrgjithėsisht dhe veēanėrisht gazetarėt, qė sipas tij, kanė ndihmuar nė krijimin e figurės sė politikanit tė shkėlqyeshėm. "Ka pasur respekt tė posaēėm pėr njė numėr syresh, tė cilėt e kanė pėrcjellė Presidentin Rugova, nė ndėrtimin e personalitetit tė tij, prej njė politikani par excellence", thotė Nitaj.

Ai pėrmend, si pėrherė nė kėto raste, takimin e fundit tė veēantė profesional, intervistėn me Presidentin. "Mė kujtohet kur Presidenti Rugova, mė dha intervistėn e fundit, e cila duhej tė transmetohej nė programin e parė tė zgjeruar tė BBC-sė. Intervista ishte e gjatė dhe ajo ishte zhvilluar nė shtėpinė e Presidentit kah mesi i qershorit tė vitit tė shkuar".

"Unė i pata bėrė njė pyetje fare tė zakonshme, ndėrkaq ai, nuk harroi qė pėrgjigjen ta fillonte me fjalėt: 'Ishte njė lajm i mirė zgjerimi i programit tė BBC-sė. Na keni ndihmuar edhe kur ka qenė vėshtirė tė flitet shqip...', duke kujtuar kėshtu sjelljen fisnike tė Presidentit nė komunikimin publik duke treguar njėherit se dinte pėrherė se ēfarė ndodhte me to.

"Dua tė them se Presidenti kishte njė kulturė tė jashtėzakonshme komunikimi. Gjithmonė paraqitej modest dhe i kujdesshėm. Nė kėtė intervistė bėmė edhe fotografi. Ai mė dhuroi njė medaljon me vulėn e Presidentit dhe mė tha se kėto i mbante pėr miqtė e tij. Unė isha tepėr i nderuar qė gjendesha nė mesin e tyre", kujton Nitaj njė detaj tjetėr tė qėndrimit miqėsor tė Presidentit me mediat. "Nė punėn time prej gazetari, ka patur raste, kur e kam kritikuar punėn e Presidentit, por ai, nuk ka ditė tė mbajė inat.
 
Vazhdimisht thoshte se gazetarėt duhet tė kritikojnė, por shqetėsohej me disa shkrime qė nuk mbėshteteshin nė fakte. E tė tilla fatkeqėsisht, ka pasur plot", thotė ai duke u shprehur se kujtimet pėr Presidentin Rugova janė tė shumta dhe domethėnėse. "Unė jam krenar, pse isha njėri prej miqve tė tij", pėrfundon Nitaj.


Takimet e fundvitit tė Presidentit me gazetarė - mė tė kėndshme e mė tė ngrohta

Gani Mehmetaj, drejtor nė tė pėrditshmen "Bota sot" dhe ish- drejtues i gazetės "Rilindja" nė edicionin e perėndimit, thotė se Presidenti Rugova kishte dhunti tė shumta, qė e dallonin nga presonalitetet e Ballkanit.

"Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova pos shumė dhuntive dhe karizmės qė e veēonte nga tė gjitha personalitetet e Gadishullit Ilirik e burrėshtetasit e rajonit, kishte aftėsi tė jashtėzakonshme tė komunikimit me gazetarė', thotė Mehmetaj, i cili e kujton Presidentin qė nga fillimi i deklarimeve tė tija publike, "nė mediat e huaja dhe pastaj konferencat e shtypit tė sė premtes nė lokalet e LDK-sė". Njė nga tiparet qė ai i kujton, ishte qetėsia qė e mbisundonte personalitetin e Presidentit, qartėsia e tij, fjalėt e shkurta dhe plot pėrmbajtje.
 
"Vazhdimisht ishte i qetė, me njė koncept pėrpara, jepte informacionin e domosdoshėm, ishte i qartė, i shkurtėr dhe shumė preciz, e pėrmbajtėsor", thotė ai duke e kujtuar pėrmbajtshėmrinė e tij edhe kur tė tjerėt, shkisnin nga ajo. "Madje, si rrallė ndonjė personalitet tjetėr i jetės politike e publike, arriti tė mbajė qetėsinė dhe baraspeshėn edhe atėherė kur gazetarė shqiptarė apo serbė e provokonin, tė ndėrsyer nga tė tjerėt, ose pėrpiqeshin ta fyenin pa asnjė shkas", thotė Mehmetaj.
 
Ai e kujton Presidentin Rugova, se gjatė gjithė kohės sė komunikimit me media dhe kundėrshtarė ishte dhe mbeti dinjitoz deri nė vdekje. "Presidenti nuk u pėrgjigjej provokimeve, nuk e uli asnjėherė nivelin e komunikimit, pėrkundrazi ishte tepėr i dinjitetshėm. Si asnjė burrė shteti tjetėr nuk iu pėrgjigj kurrė kritikave tė kundėrshtarėve. Kurrė nuk e fyu asnjė kundėrshtar, megjithėse ata nuk e kursyen. Ishte nė tė gjitha aspektet superior", e kujton Mehmetaj. Gjithashtu ai i kujton takimet e pėrvitshėm tė Presidentit me gazetarė, si tejet tė pėrzemėrta dhe miqėsore.

"Takimet e Rugovės nė fund tė dhjetorit me gazetarė tashmė ishin bėrė tradicionale dhe ishin takimet mė tė kėndshme e mė tė ngrohta. Ishte gazmor, shumė i drejtpėrdrejtė me gazetarė, ndėrsa i njihte tė gjithė me emra, pavarėsisht nėse ishin tė rinj a tė vjetėr, thotė ai, ndėrsa kujton se ėshtė ndėr ata gazetarė qė kanė pasur nderin tė bėnin disa herė intervista tė gjata me tė. "Ajo qė mė ka bėrė pėrshtypje tė vazhueshme ėshtė fakti se ishte shumė i afėrtė, i drejtėpėrdrejtė dhe i lehtė nė komunikim. Pėrgjigjej nė tė gjitha pyetjet", thotė nė fund Mehmetaj.


Mė fascinonte me raportin korrekt ndaj gazetarėve dhe me informimin pėr mediat

Rrahman Paēarrizi, gazetar i radios Evropa e Lirė, ėshtė nga tė paktėt gazetarė, qė ka pasur rastin ta njohė Presidentin Rugova, si dijetar dhe si politikan.

"Brezi im ka pasur fatin ta njohė presidentin Rugova nė dy manifestimet e tij kryesore, si letrar dhe si politikan. Por, pėrderisa me Rugovėn si letrar kisha komunikuar vetėm pėrmes librave, ashtu si shumica e atyre qė janė marrė me letėrėsi, kam pasur fatin qė nė kohėt me kthesa pėr Kosovėn dhe pėr zotin Rugova tė kem me tė kontaktin, e gazetarit me politikanin dhe tė pėrpiqem ta pėrēojė mesazhin e tij politik, natyrisht nė mėnyrėn mė korrekte tė mundshme", thotė Paēarrizi.
 
Ai thotė se ndoshta ishte nga gazetarėt e paktė, qė pas luftės kan arritur ta bėjnė ndonjė bisedė pėr media me zotin Rugova, edhe pse kjo duket tė ketė qenė tejet e lehtė.
 
"Nė verėn e vitit 2000, kur Presidenti nuk jepte intervista, ose sė paku ashtu thuhej, e shfrytėzova njė rast nė njė pritje dhe iu afrova personalisht me kėrkesė pėr intervistė dhe pėr ēudinė time (pasi ishte krijuar atėbotė bindja se Dr.Rugova nuk jepte intervista) ai jo vetėm qė pranoi tė pėrgjigjej, por, edhe pse ishte njė intervistė e improvizuar (biseduam, nė kėmbė) ishte njė intervistė plot informacione", kėshtu e kujton Paēarrizi, thjeshtėsinė me tė cilėn mund tė arrije komunikimin me Presidentin si gazetar.
 
Ndėrsa, qė pas kėtij momenti, ai ia kishte dalė tė bėnte edhe dy apo tri intervista tė tjera pėr radion Evropa e Lirė, gjatė sė cilave thotė se ėshtė "fascinuar me dy gjėra nga Presidenti".

"E para ishte raporti i tij tepėr korrekt ndaj meje, edhe pse ndonjėherė nė analizat qė bėja nė periodikun kosovar nuk e kisha kursyer nga ndonjė kritikė, pėr mendimin tim konstruktive. E dyta gjė me tė cilėn mė ka fascinuar, ka qenė kur mė ka pyetur pėr intervistėn se kur do tė transmetohej dhe duke pyetur la tė kuptohej se i dinte saktėsisht terminet e lajmeve tė radios Evropa e Lirė", rrėfen Paēarrizi. Ndėrsa, kujtimet nga bisedat pas intervistave, tė quajtura tė lira, thotė se i ruan me pėrkushtim tė veēantė.

"I ruaj me xhelozi kujtimet pėr ato pak biseda tė shkurtėra pas intervistave, kur Presidenti mė fliste pėr tavanin e zyrės kryesore dhe figurat e gdhendura nė tė, shpjegimi pėr kultin e diellit tek ilirėt dhe iliro-dardanėt, si dhe impresionimi me dhomėn e kristaleve", rrėfen Paēarrizi, njėkohėsisht duke treguar pėrkushtimin e Presidentit pėrgjithėēka kombėtare. Ndėrsa, mė pas Presidenti i kishte dhuruar "njė kristal tė atillė, mbėshtjellė me njė salvietė me Vulėn e Presidentit", nė intervistėn e fundit qė e kishte bėrė dy vjet mė parė.
"Nė pėrgjithėsi formimi intelektual i zotit Rugova nuk ka qenė i tillė qė tė mund tė krijojė raporte afėrsie me gazetarėt, me gjithė pėrpjekjet e tij pėr organizmin e koktejeve tė fundvitit, ku pėrpiqej tė jetė i pėrzemėrt me gazetarėt dhe, tė them ashtu 'pranonte lojėn e imponuar nga gazetarėt'", thotė Paēarrizi. Ndėrsa, ai kujton njė nga deklaratat mė mbresėlėnėse dhe dashamirėsie pėr gazetarėt.

"Nė pritjen e fundit pėr vitin e ri, jo vetėm mua, por edhe gazetarėve tė tjerė u pati mbetur nė kujtesė me fjalėt se gazetarėt, duke bėrė punėn e tyre shpesh u mungojnė edhe familjeve. Domethėnė, Presidenti Rugova ka qenė po ai njeriu nė tė parė i 'rėndė' pėr t'iu afruar, por mė pas shumė i pėrzemėrt dhe i gatshėm pėr tė biseduar, sidomos pėr lashtėsinė, pėr rrėnjėt ilire, pėr Dardaninė dhe ikonografinė qė 'e gjente' ku mundej pėr tė dėshmuar me njė pedantėri sėrish prej shkencėtari vizionin e tij politik", pėrfundon Paēarrizi.

Nesėr: Antigona Baxhaku dhe Menduh Hysa


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.