|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen thotė se Grupi i Kontaktit e ktheu pėrsėri Kosovėn nė kreun e axhendave ndėrkombėtare

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Shefi i UNMIK ut Soren Jesen Petersen deklaroi se ministrat e punėve tė jashtme tė Grupit tė Kontaktit janė pajtuar qė zgjithja e statusit tė Kosovės duhet tė ketė parasysh vullnetin e popullit tė Kosovės dhe Beogradi duhet ta pranojė kėtė fakt. Kėto komente Petersen i bėri nė aeroportin e Prishtinės me t'u kthyer nga takimi i Grupit tė Kontaktit nė Londėr.
 
Sipas tij, takimi nė Londėr e ktheu pėrsėri Kosovėn nė kreun e agjendave ndėrkombėtare. Ai ka theksuar se nė Grupin e Kontaktit ka pasur njė bisedė shumė tė mirė, duke pasur parasysh se viti 2006 pėr Kosovėn ėshtė ky vit vendimtar dhe se pas standardeve tė praashtruara pėr Kosovėn, ajo duhet tė jetė pjesė e Bashkimit Evropian.

Petersen po ashtu ka thėnė se kishte raportuar nė kėtė takim pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė pas vdekjes sė Presidentit Rugova, duke thėnė se ėshtė inkurajuar pėr vendimin qė sa mė shpejtė tė zgjidhet pasardhėsi i Presidentit Rugova.

Petersen po ashtu ka nėnvizuar se Prishtina dhe Beogradi duhet tė bisedojnė nė takimin e radhės, i cili ėshtė paraparė tė mbahet nė Vjenė mė 20 shkurt.
 
Ndėrkaq, duke komentuar kandidaturėn pėr zgjedhje tė Presidentit tė ri, Petersen nuk ka pėrmendur ndonjė emėr por tha se ka mirėpritur kėtė lajm ngase presidenti i zgjedhur duhet tė shtyjė pėrpara proceset tė cilat i kishte filluar Presidenti i ndjerė i Kosovės dr. Ibrahim Rugova.

"Mendoj se do tė ishte mjaft mirė nėse unė do tė mund t'i tregoja Kėshillit tė Sigurimit se kishim njė periudhė mjaft tė pikėllueshme kur e humbėm Presidentin Rugova, por gjithashtu t'i them se tani kemi bėrė lėvizje tė shpejta pėr ta plotėsuar kėtė post", ka thėnė Petersen.

 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.