|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministrja Tėrmkolli nga Enti Statistikave kėrkoi ngritjen e kapaciteteve nė punė

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK  - Ministrja e MSHP sė Melihate Tėrmkolli vizitoi sot Entin e Statistikave tė Kosovės pėr tė biseduar lidhur me riorganizimin dhe ristrukturimin e kėtij institucioni me qėllim tė shtimit tė efikasitetit nė punė.

"Jemi nė fazėn e pėrgatitjeve pėr regjistrimin e pėrgjithshėm tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave prandaj duhet njė punė mė e madhe nė kėtė Ent", tha ministrja Tėrmkolli nė takim me udhėheqėsit e kėtij institucioni.
 
Ajo kėrkoi nga udhėheqėsit e Entit ngritje tė kapaciteteve nė punė nė mėnyrė qė ky mekanizėm tė jetė funksional dhe tė eliminohen tė gjitha mangėsitė nė punė qė e kanė shoqėruar kėtė institucion deri mė tani. Ministrja kėrkoi mė shumė profesionalizėm nė punė nga se Enti i Statistikave ėshtė njė institucion shumė vital i Kosovės.

Ajo vuri nė dukje edhe raportet e organizatave ndėrkombėtare qė kanė rekomanduar funksionalizim mė tė madh tė Entit. Ministrja tha se mirėpret ndihmėn e mėtejshme tė organizatave ndėrkombėtare pėr ngritjen e kapaciteteve nė kėtė institucion dhe sidomos pėr tė ndihmuar pėrgatitjet pėr Regjistrimin e Pėrgjithshėm.

Ministrja Tėrmkolli pohoi se duke rritur cilėsinė e punės nė kėtė Ent nė bazė tė kritereve profesionale ne mundėsojmė qė ky institucion tė integrohet nė institucionet evropiane e perendimore nė fushėn e statistikave.

Udhėheqėsit e Entit tė Statistikave premtuan shtim tė angazhimit nė punė dhe profesionalizėm mė tė madh pėr tė plotėsuar standardet qė kėrkohen nė fushėn e statistikave.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.