|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mbrėmė Grupi Negociator i Kosovės u takua me pėrfaqėsuesit amerikanė

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Mbrėmė Grupi Negociator i Kosovės ka zhvilluar njė takim pune me pėrfaqėsues special tė SHBA ve pėr bisedimet rreth statusit tė Kosovės, ambasadorin Frenk Uizner, znj. Rozmeri Di Karlo, zėvendės ndihmėse e Sekretares sė Shtetit Amerikan, si dhe Filip Goldberg, shef i Zyrės amerikanė nė Prishtinė.

Pėrfaqėsuesit amerikanė fillimisht shprehėn ngushėllimet pėr vdekjen e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova dhe njėkohėsisht shprehėn besimin e tyre se pala kosovare do tė vazhdojė tė jetė e pėrkushtuar nė procesin negociues pėr definimin e statusit tė Kosovės gjatė vitit 2006, si dhe nė pėrmbushjen e standardeve.
 
Nė kėtė kontekst, Uizner tha se ėshtė inkurajues fakti qė Delegacioni i Kosovės po pėrgatitet pėr takimin e Vjenės dhe ka siguruar ata se Grupi i Kontaktit dhe bashkėsia ndėrkombėtare ēmojnė kėtė seriozitet tė pėrfaqėsuesve tė Kosovės.

"Erdha qė ta siguroj Kosovėn se negociatat pėr statusin e saj do tė kompletohen gjatė kėtij viti dhe do tė ēmoj pėrqendrimet e Grupit tė Kontaktit se zgjidhja do tė jetė nė atė drejtim qė tė mos ketė kthim nė gjendjen para vitit 1999 dhe qė tė mbrohen kufijt e kėtij vendi", ka thėnė i dėrguari i posaēėm i SHBA ve pėr statusin e Kosovės Frenk Uizner.

Ai nėnvizoi se qėndrimet e Grupit tė Kontaktit janė unike dhe se qėndrimet e Rusisė nuk ndryshojnė nga ato tė Grupit tė Kontaktit.

Uizner po ashtu ka theksuar se institucionet e Kosovės janė tė pėrgatitura seriozisht pėr bisedime dhe tashmė kanė pėrgatitur qėndrimet e tyre pėr ēshtjet kryesore.

Nė anėn tjetėr, anėtarėt e Delegacionit tė Kosovės kanė rikonfirmuar se takimi i Vjenės mund tė mbahet rreth datės 20 shkurt, duke theksuar pėrkushtimin pėr tė qenė unik gjatė tėrė procesit negociues pėr statusin politik tė Kosovės, qė pritet tė rrumbullakohet gjatė vitit 2006.

Ata precizuan se Grupi Politik ka pėrfunduar dokumentit bazė pėr decentralizim dhe nė ndėrkohė ky grup dhe grupet tjera punuese janė duke punuar me pėrkushtim nė hartimin e dokumenteve tjera, tė cilat pritet tė miratohen sė shpejti edhe nga Ekipi Negociator.
 
Ata po ashtu kanė vėnė nė dukje se pėrmes kėtyre dokumenteve, tė cilat janė njė ofertė pėr qytetarėt e Kosovės, synohet krijimi i njė shteti funksional dhe sipas parimeve tė avancuara demokratike evropiane.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.