|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi siguroi ambasadorin Uizner se ėshtė duke u punuar me pėrkushtim qė tė krijohen realitete tė reja politike

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi sot ėshtė takuar me ambasadorin amerikan Frenk Uizner, pėrfaqėsues special i SHBA ve pėr statusin e Kosovės, i cili shoqėrohej nga znj. Rozmeri Di Karlo, zėvendės ndihmėse e Sekretares sė Shtetit Amerikan, si dhe Filip Goldberg, shef i Zyrės amerikanė nė Prishtinė.

Gjatė kėtij takimi, qė u zhvillua me dyer tė mbyllura, Kosumi dhe Uizner kanė vlerėsuar pozitivisht deklaratėn e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn, duke shtuar se kjo deklaratė ėshtė njė mbėshtetje pėr procesin e definimit tė statusit tė Kosovės dhe misionin e Marti Ahtisarit, thuhet nė njė komunikatė nga ky takim.

Kryeministri Kosumi edhe njė herė falėnderoi ambasadorin Uizner dhe Qeverinė amerikane pėr ndihmėn qė ėshtė duke dhėnė nė qartėsimin e procesit tė pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės. Gjatė takimit z. Kosumi ka njoftuar delegacionin e lartė tė SHBA ve edhe pėr disa ēėshtje qė kanė tė bėjnė me implementimin e standardeve pėr Kosovėn, dhe krijimin e besimit tė gjithė qytetarėve, duke shtuar se procesi qė ėshtė duke ndodhur ėshtė nė tė mirėn e tyre.

"Kjo qė po bėjmė nuk ėshtė vetėm nė tė mirėn e shqiptarėve por pėr tė gjitha komunitet e Kosovės, pra edhe tė qytetarėve serbė", pohoi z. Kosumi.

Kryeministri siguroi z. Uizner se Qeveria e Kosovės ėshtė duke punuar me pėrkushtim dhe do tė punojė edhe mė shumė nė kėto muaj tė ardhshėm, qė tė krijohen kėto realitete tė reja politike, qė qytetarėt e Kosovės me tė vėrtet jo vetėm tė shikojnė, por edhe tė ndiejnė se ky proces ėshtė nė tė mirėn e tyre.

Z. Uizner falėnderoi Kryeministrin pėr takimin dhe njoftimet pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė qė siē tha ai janė shume tė rėndėsishme.

Uizner tha se gjatė qėndrimit nė Prishtine ishte takuar edhe me anėtarė tjerė tė grupit pėr bisedime dhe se ky takim ėshtė vazhdim i bisedės sė filluar mbrėmjen e kaluar.

Mė tutje z. Uizner ka informuar Kryeministrin se pas Prishtinės ai do tė udhėtojė pėr nė Beograd dhe tė shtunėn sėrish do tė jetė nė Prishtinė pėr tė vlerėsuar rezultatet dhe pėrfundimet para se tė kthehet nė SHBA.

Frenk Uizner ka siguruar Kryeministrin dhe qeverinė pėr pėrkrahjen e proceseve nė Kosovė. "Amerika ėshtė e pėrkushtuar, ne jemi tė pėrcaktuar drejt paqes, tė mbrojmė atė dhe tė pėrfundojmė procesin e negociatave pėr aq sa ėshtė e mundur brenda viti 2006", ka thėnė z Uizner.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.