|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

"Kolosi i Brishtė"

 
 

 
2 shkurt 2006 /TN /QIK
 
 
hkruan: Muhamedin Kullashi

Si u perceptua Ibrahim Rugova nė Francė? Pėrgjigja nė kėtė pyetje nėnkupton tė saktėsohet Subjekti i perceptimit. Kjo do tė thotė se subjekti mund tė individualizohet, tė merren parasysh pikėpamjet e individėve (gazetarė, intelektualė, politikanė tė ndryshėm), apo tė shkoqiten disa tipare tė pėrbashkėta brenda pikėpamjeve tė grupeve tė ndryshme tė shoqėrisė franceze: shoqatat e shoqėrisė civile, mediat dhe klasa politike, pa harruar se kėto grupe janė tė sajuara nga individė, ndonjėherė tejet tė individualizuar.
 
Pėrgjigja tjetėr nė kėtė pyetje kėrkon tė saktėsohet periudha kohore: do ta kem parasysh periudhėn prej fillimit tė viteve 90-tė, kur emri i Ibrahim Rugovės nė Francė zuri tė pėrmendet mė shpesh. Mė duket se personaliteti i Rugovės nisi kėtu tė hetohet mė qartė pikėrisht nė periudhėn e krimeve mė tė mėdha qė shpėrthyen pėrpara syve tė botės perėndimore: zbulimi i kampeve, nė verėn e vitit 1993, dhe i masakrave masive tė popullsisė civile nė Bosnje.
 
Disa elemente tė shpėrndara tė njohurisė pėr Rugovėn dhe angazhimin e tij politik nė Kosovė, qė dolėn nga disa intervista nė mediat franceze, pėrnjėherė formėsuan njė figurė kontrasti tė thellė. Ėshtė fjala pėr kontrastin midis imazhit tė mėparmė nė Francė pėr Beogradin si metropol intelektual e kulturor i Ballkanit dhe krimet e egra qė regjimi serb i bėnte nė Bosnje, pas krimeve nė Vukovar.
 
Kontrasti midis imazhit pėr intelektualėt e Beogradit, tė pranishėm gjatė decenieve nė jetėn kulturore tė Francės dhe befasisė e zhgėnjimit tė krijuar me angazhimin e tyre nė mbėshtetjen dhe arsyetimin e krimeve tė regjimit beogradas. Nė kėtė kontekst, shpėrthimi i figurės sė Rugovės nė skenėn publike franceze, i sforcoi kėto kontraste. Tani njė politikan dhe intelektual shqiptar i Kosovės manifestohej nė sytė e opinionit francez me njė diskurs politik tė matur, e sidomos tė zhveshur nga urrejtja dhe resantimani.
 
Kontrasti sforcohej ngase imazhi i shqiptarėve tė Ballkanit ishte i ngarkuar me shumė paragjykime, tė sajuara shpesh nga fqinjėt e tyre apo nga vrojtuesit kalimtarė e tė sipėrfaqshėm. Njėri nga kėto paragjykime ishte ai mbi natyrėn violente tė shqiptarėve, mbi brutalitetin e tyre nė jetėn e pėrditshme.

Diskursi i Rugovės pėr njė strategji paqėsore e politike, pėrballė njė dhune tė ashpėr e sistematike tė regjimit serb, shkaktoi habi dhe nxiti pyetje qė synonin tė shpėrbėjnė stereotipet e trashėguara pėr shqiptarėt. Mirėpo, duhet theksuar se njohuritė pėr realitetin e terrorit tė pushtetit serb, nė vitet '80 dhe nė fillim tė viteve '90, ishin fort tė pakta nė opinionin francez. Nė njėrėn anė, artikujt e rrallė e tė kohė-pas-kohshėm nė disa gazeta ende nuk kishin arritur tė ndriēojnė as pjesėrisht realitetin kosovar. Nė anėn tjetėr, opinioni francez dhe europian e kishte shikimin e drejtuar kah Bosnia, prej nga kamerat televizive pėrditė sillnin imazhe tmerruese. Kosova ishte nėn njė hije tė dyfishtė.

Themelimi i Komitetit tė ' Kosovės, nė maj tė vitit 1992, nga intelektualėt e shquar rreth revistės "Esprit" si Olivier Mongin, Antoine Garapon dhe Pierre Hassner, kryetar i parė i kėtij komiteti, do tė ndikojė nė reduktimin e kėsaj hije tė Kosovės.
 
Nė fakt, ky rreth i intelektualėve do tė zgjerohet shumė shpejt me emra tjerė tė ēmuar nga opinioni Francez: u bėnė anėtarė, veē tjerėve, edhe filozofėt e mėdhenj Paul Ricoeur, Edgar Morin, Claude Lefort, Andrė-Glucksmann, Alain Finkielcraute, etj. Kėta arritėn, me paraqitje tė shpeshta nė media, ta bėjnė tė pranishme tezėn se terrori serb nuk kishte filluar nė Bosnje, por nė Kosovė, dhe se ai mund tė kthehet sėrish nė Kosovė, me pėrmasa mė tė mėdha.
 
Kėta anėtarė tė Komitetit, nė saje tė Lidhjeve qė kishin, arritėn tė organizojnė takimet e Rugovės me pėrfaqėsues tė shtetit dhe tė diplomacisė franceze: nė fillim nė nivele mė modeste, e mė vonė nė nivele mė tė larta, pėr tė arritur deri te personalitetet e pallatit tė Matignonit (qeveria) dhepallatit tė Eliseut Cprezidenca).
 
Njėri nga botimet e rėndėsishme qė Komiteti arriti qė t'i realizojė ėshtė edhe libri i bisedave me Rugovėn, biseda qė u zhvilluan nga Marie-Franēoise Allain dhe Xavier Galmiche, profesorė tė universitetit. Ky libėr, me titullin La question du Kosovo (Ēėshtja e Kosovės), i botuar nga shtėpia botuese "Fayard", qė nga vitii994 kur u botua pati disa ribotime, ushtroi ndikim tė rėndėsishėm nė opinionin francez, nė ndriēimin e realitetit tė Kosovės. Zhdukja e paragjykimeve pėr shqiptarėt nuk ishte punė e lehtė nė vendin i cili kultivon, ka njė shekull, lidhje tė shumėfishta miqėsore, politike e kulturore me Serbinė.
 
Duhet theksuar se receptimin e tė dhėnave pėr realitetin kosovar e ndihmoi edhe imazhi i drejtpėrdrejtė i terrorit nė Bosnje qė ushtronte regjimi serb.

Ėshtė Mari-Francoise Allain ajo qė sajoi formulėn « kolosi i brishtė »,pėr ta cilėsuar Ibrahini Rugovėn. Kjo shprehje nė njėrėn anė thekson madhėshtinė e figurės sė Rugovės brenda njė konteksti tė gjerė (ish-Jugosllavia), tė karakterizuar me hallakatjen dhe tėrbimin e elitave politike e intelektuale, me vėrshimin e diskursit tė urrejtjes dhe luftėnxitjes.
 
Ndėrkaq, fjala tjetėr do qė tė emėrtojė brishtėsinė fizike tė Rugovės pėrballė njė makinerie tė shfrenuar, pastaj qetėsinė e tij shpirtėrore dhe maturinė, si dhe fragjilitetin e diskursit tė paqės karshi dhunės sė tėrbuar. Fragjilitetin e njė intelektuali fė mbrujtur me kulturė letrare, tė ndryshėm nga politikani profesionist, rigoroz e efikas. Kėshtu, kontrasti i figurės dhe angazhimit tė Rugovės brenda kontekstit tė luftėrave qė zhvilloheshin nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė, lente mbresė tė thellė.
 
Mirėpo, ky perceptim nuk. ishte njė shikim naiv i intelektualėve "pacifistė" francezė mbi Rugovėn. Veē tjerash edhe pse tė gjithė kėta intelektualė do ta kėrkojnė, me vite, ndėrhyrjen ushtarake tė fuqive tė mėdha pėr t'i dhėnė fund terrorit serb. Nė fakt, ata kuptuan se ky terror kishte pėr qėllim tė zhbėjė tė gjitha format e lidhjeve qė i lidhin shqiptarėt nė rezistencėn e tyre, e veēanėrisht lidhjet politike, tė kushtėzojė te shqiptarėt shkapėrderdhjen e tyre nė grupe tė vogla apo nė individė tė atomizuar, tė shkaktojė reagime tė pamenduara e shterpe, t'i reduktojė ata nė njė turmė tė copėzuar e pa .vetėdije politike.
 
Ata kuptuan se Rugova, me mbėshtetjen e elitave intelektuale, arriti tė japė njė pėrgjigje tė artikuluar ndaj kėtyre qėllimeve tė regjimit serb: duke sajuar gradualisht lidhje politike brenda shoqėrisė shqiptare dhe duke artikuluar kėrkesat politike tė tyre pėrmes projektit tė krijimit tė shtetit tė pavaur; se arriti tė ndihmojė procesin e sublimimit tė kėrkesave politike tė shqiptarėve brenda njė dhune qė synonte jo thjesht sundimin mbi ta, por dehumanizimin e tyre tė plotė.

Mirėpo, simpatia ndaj Rugovės nuk shfaqej vetėm brenda qarqeve intelektuale dhe mediave franceze. Krahas vėrejtjeve pėr kufizimin e qėndrimeve tė tij politike, njė pjesė e klasės politike franceze shprehte haptazi respekt pėr angazhimin e tij.
 
Arsyeja kryesore e simpatisė dhe respektit, si tė intelektualėve ashtu edhe politikanėve francezė ndaj politikės sė Rugovės, ndoshta mund tė shpjegohet me faktin se lufta, veēmas pas Luftės sė dytė Botėrore, shikohet nga demokracitė perėndimore si shkatėrrimtare e kushteve qė bėjnė tė mundur jo vetėm liritė dhe tė drejtat e qytetarėve, por edhe vet kulturėn politike.
 
Njė pjesė e konsiderueshme e intelektualėve dhe politikanėve francezė qė mbėshtetnin Rugovėn, njėherit e shikuan si legjitime kryengritjen e armatosur tė UĒK-sė, aq mė tepėr qė kjo u paraqitė pas mė se dhjetė yjet rezistence politike.
 
Mirėpo, nė demokracitė perėndimore, rezervat ndaj lėvizjeve ēlirimtare, nė pėrgjithėsi, u shfaqėn nė vitet 'jo. Nė fakt, disa rryma intelektuale e politike nė Europėn perėndimore, qė kishin pėrkrahur luftėrat e armatosura tė popujve tė kolonizuar nė "botėn e tretė", nė vitet '50 dhe '60, dolėn tė zhgėnjyera me rezultatet politike tė kėsaj lufte, pas pavarėsisė shtetėrore tė kėtyre vendeve.
 
Vėrejtjet kryesore kishin tė bėjnė me transformimin e lėvizjeve ēlirimtare nė regjime njėpartiake, qė do tė sundojnė me vrazhdėsi, duke shkelur liritė dhe tė drejtat e qytetarėve tė vet dhe duke u korruptuar gjithnjė e mė shumė. Nė analizat e kėtyre regjimeve ata hetuan lidhjen midis rrethanave nė tė cilat njė lėvizja e armatosur sajoi pratikėn e vet politike dhe metodat qė ajo do t'i zbatojė nė qeverisjen e shtetit, metoda kėto qė shkelin procedurat elementare demokratike.
 
Ky aspekt i senzibilitetit tė kulturės politike europiane, pas Luftės sė Dytė Botėrore, ndihmon qė tė kuptohet pėrse edhe klasa politike, jo vetėm e Francės, shfaqi mirėnjohje dhe respekt pėr angazhimin politik tė Ibrahim Rugovės.

Homazh Presidentit Rugova nė Paris

Me 26 Janar, nė mbrėmje, nė sheshin Place de la Sorbone, u organizua njė homazh me tė cilibn nderohej kujtimi dhe vepra e zotit Rugova. Kėtė homazh e kishte organizuar Komiteti i Kosovės nė Paris. Morėn pjesė intelektualė francezė qė e kanė mbėshtetur Rugovėn dhe Kosovėn, pėr mė se 10 vite, si dhe kosovarė qė jetojnė nė Paris.
 
" Folėn me kėtė rast pėr jetėn dhe veprėn e zotit Rugova: Antoine Garapon, Georges-Marie Chenu, Frėdėrique Duversin dhe Muhamedin Kullashi. Duhet tė mos harrohet edhe pjesėmarrja e shkrimtarit Kadare nė aktivitetet e Komitetit tė Kosovės dhe nė tė gjitha tubimet nė tė cilat intelektualėt francez debatuan e reaguan pėr Kosoyėn. Ishte Kadare qė edhe shkroi parathėnien e librit "Ēėshtja e Kosovės".

Marrė nga gazeta Java


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.