|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ibrahim Rugova mė 1996 u nderua me titullin Doktor Nderi i Universitetit tė Parisit

 
 

 
2 shkurt 2006 /TN (QIK
 
Mė 17 dhjetor 1996 nė e Universitetit Paris 8, nė praninė e njė numri tė madh pjesėmarrėsish, dr.Ibrahim Rugovės iu dorėzua diploma "Doktor Honoris Causa" Nė solemnitetin dyorėsh, presidentja e Universitetit Irene Sokolgarsky, duke pėrshėndetur Dr.Rugovėn, ndėr tė tjera tha: "Dr.Ibrahim Rugova, teoricien dhe kritik letrar para se shqiptarėt tė goditeshin pėrsėri nga gjėmat e errėta tė historisė evropiane, ėshtė pėrcaktuar pėr aksion politik nė mbrojtjen e 'ekzistencės'.
 
Po ky nxėnės i vjetėr i Roland Bartit, i cili ka medituar dhe shkruar shumė mbi relacionet forcė-dije, nuk ėshtė angazhuar nė njė rrugė tė ēfarėdofshme, por universalizmi i tij ėshtė vullneti absolut pėr tė luftuar pėr tė drejtat e njeriut dhe pėr demokracinė. Kjo e ka shtyrė tė praktikojė dhe tė bėjė tė ndiqet njė politikė e mosdhunės, absolute, e cila dukej e parealizueshme nė kontekstin e luftės dhe tė vlimeve nacionaliste.

I etshėm pėr tolerancė dhe hapje ndaj Evropės, Universiteti Parisi 8 ėshtė shumė i nderuar me pranimin nė cilėsinė e doktorit tė nderit tė Ibrahim Rugovės, shkrimtar pacifist dhe i guximshėm nė rrugėn e tij. Tė mos pyesim ne sot 'se ē'presim nga Ibrahim Rugova', por mė mirė tė pyesim "se ē'pret njė njeri i tillė nga ne".


Fjalimi i Dr. Ibrahim Rugovės mbajtur nė Universitetin e Parisit

Me rastin e marrjes sė titullit Doktor Nderi tė Universitetit tė Parisit 8, mbajti kėtė fjalim.

Jam shumė i lumtur qė gjendem sot nė Universitetin tuaj, nė kėto momente gėzimi qė mė keni dhuruar, duke mė ndarė diplomėn e ēmuar Doktor Honoris Causa. Po ashtu ndiej kėnaqėsi tė madhe t'i drejtohem kėtij auditori tė respektuar tė Parisit e tė Francės qė ka gjetur kohė tė marrė pjesė nė kėtė solemnitet.
Titulli qė mė ėshtė dhėnė ėshtė njė njohje pėr mua personalisht dhe pėr popullin e Kosovės, pėr rezistencėn e tij non-violente e paqėsore qė po bėn tash disa vjet me sakrifica tė mėdha. Njėherėsh ėshtė njė njohje nga Universiteti juaj, i dalė nga gjiri i njėrit nga universitetet mė tė vjetra tė Evropės, i njohur pėr ide e studime moderne, qė sot njihen nė tė gjithė botėn. Ėshtė njė njohje e intelektualėve francezė pėr Kosovėn.

Mė lejoni t'i them disa fjalė pėr lidhjet shqiptaro-frėnge. Shqiptarėt dhe Shqipėria dalin sė pari nė Kėngėt e Rolandit, pastaj lidhjet e kontaktet e Derės sė Anzhuinėve me princat nė Shqipėri e nė Kosovė. Nė kohėn e Renesansės nė Francė shumė shkrimtarė e filozofė e bėjnė tė njohur figurėn e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, i cili pėr 25 vjet udhėhoqi rezistencėn e shqiptarėve kundėr osmanėve dhe nga Ati i Shenjtė u quajt 'Atleta Cristi'.
 
Nė veprėn e shkrimtarit dhe teologut shqiptar tė shek. XVII, Pjetėr Bogdani, gjejmė gjurmė tė Dekartit, ndėrsa Rilindja Kombėtare Shqiptare e shek. XIX do tė inspirohet nga lėvizjet kombėtare qė i inicoi Napoleoni i Madh nė Evropė dhe qė nga kjo kohė kultura shqiptare do tė ushqehet nga kultura dhe idetė franceze e evropiane.
 
Mirėpo raportet e para pėr njė kulturė tė fuqishme mesjetare shqiptare i kemi nga prifti frėng Brocard, qė shėrbente nė Arēeliocezėn e Antivarit (Antibarensi), mė 1332.
 
Nga shek. XIX e kėndej, filologjia dhe historiografia frėnge ėshtė marrė shumė me gjuhėn, kulturėn dhe historinė shqiptare, si Antoine Meje dhe Mario Roques, mes dy luftėrave botėrore, kurse Emil Benvenorde, njėri ndėr linguistėt mė tė mėdhenj tė shek. XX, nė institucionet e vjetra indoevropiane e vendos institucionin Be-ja -besa e sotme shqiptare, si njėri ndėr institucionet mė tė vjetra. Georges Castellan thotė se grekėt dhe iliro-shqiptarėt janė popujt mė tė vjetėr tė Ballkanit, kurse Georges Salograc e ēmon lart civilizimin e Ilirisė antike dhe ilirėt i vendos edhe nė tabelėn e gjeneologjisė biblike, tash vonė mė 1992.

Kosova e sotme pėrfshin pjesėn mė tė madhe tė Dardanisė antike, apo Dardanisė qendrore, qė ishte e njohur pėr minierat e saj.
 
Para romakėve ishte njėra ndėr mbretėritė mė tė fuqishme ilire dhe si popull dardan, nė histori lidhet me Trojėn dhe me shkrimet e Egjiptit tė vjetėr. Nė kohėn romake, Dardania ishte njė provincė e lulėzuar dhe me Ilirinė bėhet ndėr qendrat mė tė rėndėsishme tė antikės. Pra, Kosova-Dardania ėshtė atdheu i Konstantinit tė madh dhe i Justinianit, njėrit ndėr themeluesit e sė drejtės romake. Po ashtu, nė Dardani, nė Ulpianėn e bukur, afėr Prishtinės sė sotme, kemi martirėt e parė tė krishterizmit nė Evropė, Florin e Laurin (Flavius et Laurius), 117-135, qė ishin skulptorė e minatorė.
 
Dardanėt ishin tė njohur pėr muzikėn e tyre tė instrumentuar me tela e me frymė. Te Prishtina ėshtė gjetur instrumenti me frymė, okarina e keramikės e kohės sė neolitit. Po ashtu, Kosova-Dardania antike ėshtė vendlindja e shenjtėreshės sė gjallė Nėnė Tereza. Pėr kėrshėrinė e kėtij auditori, mė lejoni tė theksoj se emrin Dardania filologjia franceze dhe evropiane e shjegojnė me fjalėn shqipe "dardhė", qė do tė thotė "vend i dardhėve".

Mė lejoni qė nga ky auditor i kėtij universiteti tė njohur t'u drejtoj njė apel studiuesve tė fushave tė ndryshme qė me studiumet e tyre tė bėjnė tė ngritet, tė njihet dhe tė hyjė nė civilizmin universal edhe njėri krah i trekėndėshit tė artė antik, Greqi-Romė-Iliri sepse, pos tjerash, civilizimi ilir i dhuroi botės njerėz tė kulturės si Shėn Jeronimi, Justiniani etj.

Kėrkoj falje qė u ndala nė disa ēėshtje historike, po me dėshirė qė brenda njė semiologjie historike tė hedh pak kripė, siē thoshte Barthi, nė dijen historike mbi shqiptarėt dhe Kosovėn, sepse civilizimi shqiptar duhet tė zėrė njė vend nė historinė universale tė njerėzimit, nė kohėn kur Kosova e Shqipėria dhe shqiptarėt po shndėrrohen nė shoqėri moderne demokratike, apo thėnė me njė parafrazė frėnge, se pak histori nuk na bėn keq.

Gjendja nė Kosovė qė shtatė vjet ėshtė dhe vazhdon tė jetė e rėndė, me represion sistematik, persekutim tė aktivistėve politikė e humanitarė, pra njė gjendje mjaft e rrezikshme. Kėto ditė ky front i dhunės, qė falė durimit tė popullit tė Kosovės nuk u shndėrrua nė front tė armėve, mori viktimėn e 14-tė tė pafajshme gjatė kėtij viti. Kėshtu Serbia e mban Kosovėn nėn dominim, nė kundėrshtim me tė gjitha normat e tė drejtės ndėrkombėtare. Pra, nė Kosovė qe shtatė vjet shqiptarėt persekutohen deri nė vrasje (...).

Nė fjalėn e vet, Dr.Rugova, duke iu drejtuar presidentes, theksoi: "Mė lejoni qė kėtė diskurs ta dedikoj tė tėrin nė kujtim tė Roland Barthes-it, njėri ndėr intelektualėt mė tė njohur tė Parist dhe tė botės tė kėsaj pjese tė shekullit. Ndihem krenar tė them se jam njė nxėnės i vogėl i Barthes-it tė madh.

Mė lejoni qė nga ky auditor i kėtij universiteti tė njohur t'u drejtoj njė apel studiuesve tė fushave tė ndryshme qė me studiumet e tyre tė bėjnė tė ngritet, tė njihet dhe tė hyjė nė civilizmin universal edhe njėri krah i trekėndėshit tė artė antik, Greqi-Romė-Iliri sepse, pos tjerash, civilizimi ilir i dhuroi botės njerėz tė kulturės si Shėn Jeronimi, Justiniani etj."
Mė 17 dhjetor 1996

 

M.F. Allen: Rugova ėshtė njė lloj shkrimtari qė ka pranuar tė mbajė mbi supe fatin e popullit tė vet

Nė ceremoninė e shpalljes Doktor Nderi nė Universitetin e Parisit pėr Ibrahim Rugovėn flet edhe biografja e tij franceze Mari Fransoa Allen, profesoresha e atij Universiteti, intelektuale e njohur dhe koautore e librit "Ibrahim Rugova: Ēėshtja e Kosovės", e flet gjerėsisht pėr dr. Rugovėn si intelektual e politikan nė rrethanat aktuale nė Kosovė. Ajo, ndėr tė tjera, ajo thekson:

- Rugova erdhi nė politikė nė rrethana tė veēanta dhe pasi qė kėtė e kėrkonte nevoja e qė mund ta krahasojmė me V. Havelin, i cili nė vitin '86 thoshte: 'Pėr shkaqe tė ndryshme tė interesit tė shkrimtarit, i cili mund tė shkruajė pėr dashurinė, xhelozinė, pėr dėshtimin... pėr Zotin, ka njė gjė tė vėrtetė qė shkrimtari nuk mund ta evitojė kurrė, qė ėshtė historia-situata sociale, epoka e tij qė njėkohėsisht do tė thotė vetė politika'.

Rugova ėshtė ky lloj shkrimtari qė ka pranuar tė mbajė mbi supe fatin e popullit tė vet; ėshtė figurė e jashtėzakonshme, figurė e rrallė pacifisti jo vetėm nė fjalė, por edhe nė veprime. Kėtė e ka vėrtetuar tash shtatė vjet me gjithė pengesat dhe grackat e provokimet qė ka. Rugova mban ekuilibrin mu nga ajo se si shkrimtar ka shkruar pėr pėrgjegjėsinė dhe raportet e tė mundshmes dhe pushtetit."

- Duke prezentuar filozofinė politike tė dr. Rugovės, biografinė e tij dhe situatėn nė tė cilėn mori rolin e politikanit, Mari Francoaz Allen thekson se "nė vitin 1981 Kosova u bė pikė e kuqe e Evropės me manifestimet pėr liri e pavarėsi qė u shtypėn me gjak. Procese politike, dėnime tė rėnda. Nė atė kohė Rugova ishte duke shkruar monografinė e Pjetėr Bogdanit, shkrimtar i shekullit XVII, nė Prizren, humanist dhe liberator i njė pjese tė Kosovės.

Esetė e tij (1980) nė 'Strategjinė e kuptimit', ishin shenja qė nėnkuptonin mė vonė edhe nė 'Refuzimi estetik', ku dėshmoi se letėrsia ėshtė sipėrore ndaj pushtetit, dhe se vetėm literatura ishte nė formė tė sė mundshmes nė veprimet e pushtetit. Rugova ishte i njohur me miqtė e tij Eqrem Basha e Rexhep Ismaili, tė formuar nė Francė, edhe pse nė vitin 1985 mori qėndrim tė guximshėm nė mesin e shkrimtarėve, por edhe kur ishte nė aksion tė tė shprehurit. Kėtė e shpjegon nė librin 'Ēėshtja e Kosovės'.

Denoncimi i terrorit sė pari kaloi nga tė shprehurit e letėrsisė. Prej aty erdhi edhe miqėsia pėr Francėn, pėr studimet e tij nėn disertacionin e dr. Roland Barthes (1976-1977). Semiologjia dhe strukturalizmi ishin arma e tij mė e fortė. Ai ka deklaruar nė libėr se ka dy rrugė pėr intelektualin: tė qėndrohet me librin dhe tė merret me veprimin.

Nė vitin 1988 ishte kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, kur nė 'Refuzimi estetik' thekson: 'Refuzim do tė thotė tė mos pranohet ajo qė imponohet'. Mė 1989 ai diferencohet, i larguar nga e drejta, i zhgėnjyer; ēdo i dyti shqiptar i ndaluar nga policia - do tė thotė mbi 700.000 veta."

- Duke folur gjerėsisht pėr gjendjen nė Kosovė, Mari Francoaz theksoi "e gjithė biografia e dr. Rugovės del nga angazhimi i literaturės qė prodhoi tipin e veprimit qė ai udhėheq sot: lirinė dhe demokracinė. Dr.Rugova ėshtė njė ēelės qė hap njė rrugė nga literatura nė aksion politik.

Rugova ėshtė pėrcaktuar tė shkojė deri nė fund tė lojalitetit tė tij. Politika pėr tė ėshtė njė shėrbim (service), por u mbetet besnik angazhimeve tė tij si shkrimtar. Kėshtu, sistemi i tij politik ėshtė fryt i elaborimit me situatėn. Pėrveē kėsaj, referencat e tij tė mendimit mbi botėn perėndimore janė permanente.

Citon BECKETT-in, Dostojevskin, Levi-Strausin, Sartre-in, etj. Gjithashtu, sot ende e lexon Aristophanin, Platonin, Biblėn. E shohim atė nė pozicion intermediar midis intelektualėve tė Perėndimit dhe tė Lindjes, duke u inspiruar, po e citoj, nga tė parėt pėr atė ēka i takon teorisė, por duke e pasur tė njėjtin fat me tė dytėt" Ai do tė preferonte pa dyshim tė mbetej pranė librave: nė mėnyrė modeste thotė: 'Nėse mbetet diēka prej meje nė historinė shqiptare, ky do tė jetė emri im intelektual', thekson Mari Fransoa Allen.
Mė 17 dhjetor 1996


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.