|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Goldberg: Projekti jetėsor i Presidentit Rugova ka qenė tė arrihet vendimi pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Prishtinė/Pragė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Shtetet e Bashkuara kanė thėnė qartė se janė tė interesuar qė procesi pėr statusin e Kosovės tė ecė sa mė shpejt nė pėrpjekje pėr tė arritur deri tek pėrfundimi i bisedimeve mbi statusin pėrfundimtar. Njė gjė e kėtillė kėrkon shumė punė nga tė gjitha palėt, veēanėrisht nė Prishtinė, tha shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Filip Goldberg pėr radion "Evropa e lirė".

Vdekja e Presidentit Rugova, tha Goldberg, ka shkaktuar njė periudhė tė shkurtėr vonese, kuptohet nė shenjė nderimi pėr kujtimin e tij. Por ai beson se puna nė Grupin negociator do tė fillojė sėrish, ndėrkohė qė sipas tij, "do tė duhet shumė punė, vendime tė rėnda dhe kompromis nga Prishtina, Beogradi dhe pėrfshirja aktive e komunitetit ndėrkombėtar".

I pyetur nėse vdekja e Presidentit tė Kosovės mund tė ndikojė nė skenėn politike dhe nė procesin negociator, Goldberg shprehu mendimin se "Presidenti Rugova do tė donte qė ky process tė ecė pėrpara":

"Projekti i tij jetėsor ka qenė tė arrihet vendimi pėr statusin e Kosovės dhe ne tė gjithė e dimė nė ēfarė statusi ka menduar ai. Por kjo kėrkon punė tė madhe dhe kompromis, kėrkon nga njerėzit kėtu qė ta respektojnė njėri tjetrin nė marrjen e vendimeve. Unė mendoj se kjo mund tė bėhet dhe duhet tė bėhet tani, duke marrė parasysh trashėgiminė e zotit Rugova, por tash pa vetė zotin Rugova", u shpreh Goldberg.

Diplomati amerikan nuk beson se pas vdekjes sė Presidentit Rugova Kosova mund tė pėrballet me njė krizė politike, duke thėnė se dhjetėditėshin e fundit, e karakterizon "njė respekt i jashtėzakonshėm, njė dhembje e jashtėzakonshme pėr humbjen e Presidentit".

Ai mendon se bota politike ka mbetur stabile dhe tani LDK-ja ėshtė nė proces tė zgjedhjes sė kandidatit pėr president. "Pra, ėshtė njė trend normal i zhvillimeve, edhe pse natyrisht nuk ėshtė njė situatė e lehtė, as pėr Lidhjen Demokratike, partinė politike tė Presidentit, as pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi", u shpreh Goldberg nė njė intervistė pėr radion Evropa e lirė".
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.