|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daci e Kosumi pritėn njė delegacion tė fraksionit CDU/CSU nga Gjermania

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt  2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, dhe Kryeministri Bajram Kosumi pritėn nė takime tė veēanta njė delegacion tė fraksionit CDU/CSU nga Gjermania, tė prirė nga Volker Kauder, kryetar i fraksionit.

Volker Kauder i shprehu kryeparlamentarit Daci ngushėllimet mė tė thella pėr vdekjen e Presidentit Rugova. Nė takim u theksua se Kosova ka njė vizion tė qartė tė sė ardhmes, ajo aspiron lirinė dhe pavarėsinė, duke siguruar edhe tė gjitha tė drejtat pėr pakicat, si dhe mbrojtjen e trashėgimisė kulturore.
 
Sa i pėrket pėrcaktimit tė statusit, kryeparlamentari Daci theksoi se asnjė politikan nė Kosovė nuk mund tė nėnshkruajė tjetėr pos pavarėsisė sė Kosovės. Kryeparlamentari Daci e sheh perspektivėn e Kosovės dhe tė Serbisė nė Bashkėsinė Evropiane.

Pas takimit Kauder shprehu pėrshtypjen e tij se Kosova po ec nė njė shteg tė mbarė, ndėrsa Gjermania do tė pėrkrahė kėtė rrugė shpresėdhėnėse.

Nė takimin e Kryeministrit Kosumi dhe tė deputetit gjerman, Volker Kauder, ėshtė biseduar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė dhe pėr proceset zhvillimore nė kuadėr tė dialogut pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės.
Kryeministri ka vlerėsuar lart ndihmėn qė populli dhe shteti gjerman ka ofruar pėr Kosovėn pėr periudhėn e para, gjatė dhe pas luftės nė Kosovė.

"Duke besuar se brenda vitit 2006 do tė pėrfundojnė bisedat pėr statusin final tė Kosovės, dhe ne do tė arrijmė tė krijojmė shtetin e Kosovės, shpresojmė qė tė vazhdojmė tė kemi ndihmėn e Gjermanisė, qė popullit tė Kosovės t'i jepet shansi, si ēdo populli tjetėr nė rajon, pėr tė krijuar lirin e vet", ka deklaruar Kryeministri i Kosovės.

Deputeti gjerman, Volker Kauder ka vlerėsuar rezultatet e arritura deri tash nė Kosovė dhe ka kėrkuar qė institucionet e Kosovės tė vazhdojnė me progresin drejt arritjes sė zgjidhjes mė tė mirė pėr statusin e Kosovės. Ai ka konstatuar gjithashtu se pala kosovare nė bisedat pėr status ėshtė nė njė pozitė tė mirė, duke theksuar se me qėndrime tė mira do tė vijmė deri te zgjidhjet e mira.

"Do tė pėrkrahim dhe do tė pėrcjellim procesin negociues pėr Kosovėn, sepse ėshtė dėshirė jona qė ky rajon tė ketė paqe dhe stabilitet", ka deklaruar kryetari i grupit parlamentar tė CDU/CSU, nė parlamentin gjerman, Volker Kauder.

Ai ka vlerėsuar edhe angazhimin dhe punėn e kontingjentit gjerman tė KFOR it, si dhe bashkėpunimin e tyre me popullatėn lokale.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.