|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

ART ka ndėrprerė tė gjithė operatorėt e telefonisė ilegale mobile nė Kosovė

 
 

 
Prishtinė, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Zyrtarė tė UNMIK ut deklaruan se nė Kosovė ekziston vetėm njė operator legal i telefonisė mobile, ai Vala 900. Ndėrsa tė gjithė operatorėt tjerė qė kanė vepruar ilegal nė Kosovė janė ndėrprerė nga Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit.

Duke folur nė konferencėn e rregullt pėr shtyp Metilda Heneke, zėdhėnėse e shtypit nė Shtyllėn e Katėrt tė UNMIK ut tha se ART i ka ndėrprerė operatorėt tjerė qė kanė vepruar ilegalisht qė njė kohė tė gjatė, ndėrsa aty ku ka pasur nevojė pėr kėtė ndėrprerja ėshtė bėrė me ndihmėn e policisė sė UNMIK ut dhe SHPK sė.

Sipas ART shkyēja e antenave tė operatorėve ilegalė do tė vazhdojė dhe se ekipet profesionale tė ART sė janė duke vazhduar punėn nė mbarė territorin e Kosovės.

Por Autoriteti Rregullator i Telekomunikacionit, nė pajtim me ligjin dhe kushtet e licencės, ka kėrkuar nga PTK ja qė nė mėnyrė urgjente tė rikyēė centralin nė Graēanicė, si dhe tė gjithė centralet tjera nė rrjetin e telefonisė fikse tė PTK sė, me qėllim qė qytetarėt nė mbarė territorin e Kosovės tė kenė qasje nė shėrbimet bazike telekomunikuese.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.