|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Analistėt britanikė: Shyrtohet mėnyra se si tė zyrtarizohet de fakto pavarėsia e Kosovės

 
 

 
Londėr/Uashington, 2 shkurt 2006 /TN /QIK - Ekspertėt britanikė pėr Ballkanin nė analizat e tyre konsiderojnė se takimi i Grupit tė Kontaktit nė Londėr paraqet konfirmimin se po shqyrtohet mėnyra sesi tė zyrtarizohet de fakto pavarėsia e Kosovės.

Analisti Tim Xhuda thotė se komunikata e Grupit tė Kontaktit qartė thekson se vendimi de fakto tashmė ėshtė marrė dhe se Kosova do tė fitojė pavarėsinė e kushtėzuar.

Ky qėndrim, sipas fjalėve tė tij, para sė gjithash shihet nga formulimi i komunikatės se "zgjidhja patjetėr duhet tė jetė e pranueshme pėr popullsinė e Kosoėvs".

Nė kėtė kontekst, Tim Xhuda ėshtė i bindur se negociatat e Vjenės ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės do tė trajtojnė pozitėn e serbėve nė Kosovė dhe zbatimin e pavarėsisė sė kushtėzuar me probleme sa mė tė vogla.
"Nėse duam tė jemi plotėsisht tė sinqertė, temė e negociatave nuk dė tė jetė statusi i ardhshėm i Kosovės, por statusi i ardhshėm i serbėve nė Kosovė. Jam i bindur se fuqitė e mėdha janė tė vendosura qė Kosova ta fitojė pavarėsinė e kushtėzuar, ndėrsa tani nė rend dite janė detajet. Prandaj nuk habit dėshira e theksuar qė bisedimet tė pėrfundojnė deri nė fund tė kėtij viti", tha pėr BBC-nė Tim Xhuda.

Edhe profesori i Universitetit tė Oksfordit Mark Almond thotė se Kosova tashmė de fakto ėshtė e pavarur dhe se tani duhet konfirmuar nėse ekziston mundėsia qė territori tė fitojė njėfarė statusi ndėrkombėtarisht tė njohur.
"Tani shtrohet ēėshtja e kushteve dhe tė rrethanave qė do tė ndikojnė nė formėsimin e marrėdhėnieev tė ardhshme. Kosova, Serbia, Maqedonia dhe tė tjerėt duhet tė jetojnė njėri pranė tjetrit, pa marrė parasysh se cili do tė jetė statusi juridk i Kosovės", Almond.

Ndėrkaq duke folur pėr opsionet qė i mbesin Beogradit, Tim Xhuda tha se vetėm mund tė pėrpiqet tė shtrojė zgjidhje mė tė mirė tė mundshme pėr serbėt nė Kosovė.

Profesori nga Oksfordi Mark Almond gjithashtu beson se Beogradit i ka mbetur pak hapėsirė pėr manovrim. Meqenėse Serbia nuk ėshtė nė gjendje ta kthejė kontrollin mbi Kosovėn, ajo duhet tė niset nė njė rrugė tjetėr dhe tek BE tė pėrfitojė kushte mė tė mira pėr veten.

Ndėrkaq eksperti amerikan nė Institutin KATO nė Uashington Ted Karpenter tha pėr "Zėrin e Amerikės" se konfirmimi se nuk ka kthim para vitit 1999, vė nė dukje qėndrimin e thjeshtė tė disa anėtarėve tė Grupit tė Kontaktit. Teza tjetėr, tha ai, se nuk ka ndarje tė Kosovės, drejtpėrdrejt shkon nė dobi tė shqiptarėve qė duan ta kontrollojnė tėrė Kosovėn e jo ta ndajnė.

Karpenter thotė se Uashingtoni duhet tė insistojė nė faktin se Kosova ėshtė rast unik sepse nė tė kundėrtėn do tė vehet nė dyshim e drejta ndėrkombėtare sa i pėrket disa republikave tė Federatės ruse qė dėshirojnė tė shkėputen.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.