|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Rugova, Kadare dhe Rexhep Qosja

 
 

 
1 shkurt 2006 /TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Shqetėsimi kėtu ėshtė me prof. Qosen qė vazhdon tė keqpėrdoret kėndej e andej kufirit duke bjerrur pak nga pak edhe ato pak vlera qė ka nė fusha tė tjera, kryesisht tė kritikės dhe tė gjuhėsisė. Sikur tė mos I mjaftonte e pėrditshmja shqiptare e fund -Janarit tė 2006-ės, njė intervistė po kaq e rėndė dhe aspak e vėrtetė ėshtė dhėnė prej tij nė njė radio gjermane. Ėshtė pothuaj i njėjti mendim kapriēioz qė ka shprehur fill pas botimit tė librit “Njė dosje pėr Kadarenė” duke pretenduar se atje ka fallsifikime, ka pėrpjekje pėr tė disidencė dhe tė pavėrteta tė tjera 
 
Dy prononcime qė duket se nuk ngjajnė me njėra-tjetrėn por qė nė fakt shprehin tė njėjtin mentalitet, kanė qenė njė intervistė e shokut Muho Asllani dhe njė opininon i prof. Qosjes, nė dy tė pėrditshme shqiptare, tė cilat janė dhėnė nė njė moment tė papėrshtatshėm: nė 70 vjetorin e lindjes sė Ismail Kadaresė.
 
Si shoku Muho, si profesor Qosja, (ashtu edhe personat qė kanė qenė tė dėshėruar pėr tė publikuar disa citate anti-Kadare), megjithėse vijnė nga trashėgimi tė ndryshme komuniste (PKJ ka qenė mė liberale nė krejt kampin ish lindor), e dinė fare mirė se nė pėrvjetor ditėlindjesh ka njė farė etike, ka njė lloj kortezie qė duhet tė frenojė ēdokėnd nga dufet dhe irritimet e ditėmuajve tė zakonshėm.
 
Shokut Muho gjithsesi mund t’i falet. Megjithėse ka qenė anėtar I Byrosė Politike dhe me poste tė tjera nė ish-emėrtesėn totalitare, kushdo e dinte se ai nuk kishte ndonjė lidhje me kulturėn dhe letėrsinė dhe aq mė tepėr tė dinte pėr jetėn private tė Ismail Kadaresė.
 
Shqetėsimi kėtu ėshtė me prof. Qosen qė vazhdon tė keqpėrdoret kėndej e andej kufirit duke bjerrur pak nga pak edhe ato pak vlera qė ka nė fusha tė tjera, kryesisht tė kritikės dhe tė gjuhėsisė. Sikur tė mos i mjaftonte epėrditshmja shqiptare e fund-Janarit tė 2006, njė intervistė po kaq e rėndė dhe aspak e vėrtetė ėshtė dhėnė prej tij nė njė radio gjermane.
 
Ėshtė pothuaj I njėjti mendim kapriēioz qė ka shprehur fill pas botimit tė librit “Njė dosje pėr Kadarenė”duke pretenduar se atje ka fallsifikime, ka pėrpjekje pėr tė disidencė dhe tė pavėrteta tė tjera. Si njė prej redaktorėve tė kėtij libri, por edhe me fat qė kam mundur tė shfletoj dhjetra dosje qė kanė tė bėjnė me politikėn zyrtare tė regjimit komunist ndaj Kadaresė, mund t’i konfirmoj prof.
 
Qosjes se asnjė prej dokumenteve tė publikuar nė libėr nuk ėshtė kontestuar, por mund tė gjendet lehtė nė arkivat e shtetit. Kėto dokumenta mund t’i marrė kushdo: mjafton njė kėrkesė formale te nėnpunės Gega i arkivit.  Ne redaktorėt, pėr tė ruajtur njė farė etike, kemi anashkaluar emra krijuesish nga tė gjitha viset (shpesh e keqja nuk mund tė ndėshkohet as nga juntat dhe as nga komunizmi) jo pse dokumentet nuk e kishin kaluar kohėn e maturimit, por sepse mund tė viheshin nė pozita qesharake njė dyzinė shkrimtarėsh qė janė ende gjallė.
 
Ndoshta kjo etikė i ka trimėruar shumė syresh qė i fryjnė nė vesh profesorit dhe qė mendojnė se ėshtė njė “ikonė e pagabueshme”, duke i krijuar probleme edhe nė atė fushė qė mund tė respektohej disi. Ndėrkaq, duhet thėnė se njė dosje tmerrėsisht e rėndė, me denoncime tė tė gjitha natyrave, gjendet nė arkivin e Ministrisė sė Brendshme, nė atė tė Jashtme, nė atė qė sot quhet SHISH. Prof.
 
Qosja do tė ishte mė i besueshėm nėse gjendet qoftė edhe njė dokument, njė dėshmi, njė rrethanė tė pavėrtetė tė pasqyruar nė dosje pėr tė vazhduar rolin e polemistit tė pandėrprerė me kėdo dhe me gjithēka.
 
Nuk ėshtė hera e parė qė profesori ndihet i turpėruar pėr polemikat inatēore (kujtoni ceremoninė mortore tė ish-presidentit Rugova), nuk duhet gjykuar edhe nga veshja si femėr pėr tė shpėtuar nga okupatorėt serbė, por nuk mund tė lejohet qė tė nxijė askėnd, aq mė pak njė personalitet shumė tė spikatur tė letrave, Kadarenė. Nė mungesė tė turpėrimit, perėndia e ruajt!

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.