|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
  Rohan: Qėndrimet e Grupit tė Kontaktit janė tepėr tė rėndėsishme  
 

 
Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK - Qėndrimet e Grupit tė Kontaktit janė tepėr tė rėndėsishme pėr rezultatin pėrfundimtar tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės, tha sot nė Prishtinė, Albert Rohan, zėvendės i tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari.

Rohan shprehu bindjen se ekipi nga Prishtina do tė jetė i gatshėm pėr negociata dhe sė shpejti do tė caktohet data pėr takimin, ku parashihet tė diskutohet pėr decentralizimin.

Kėto komente ai i bėri pas takimit me Grupin negociator tė Kosovės. "Zgjidhja pėr statusin e Kosovės nė fund duhet tė miratohet nga Kėshilli i Sigurimit, prandaj ajo qė thotė dhe mendon Grupi i Kontaktit ėshtė jashėzakonisht e rėndėsishme", tha Rohan.

Ndėrkaq Kryeministri Bajram Kosumi tha se takimi i shtyrė i Vjenės mund tė mbahet rreth 20 shkurtit.
 

Rohan thotė se takimi i Vjenės pėr decentralizimin do tė mbahet nė javėn e fundit tė shkurtit

Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK - Takimi i Vjenės pėr decentralizimin ndėrmjet delegacioneve tė Kosovės dhe tė Serbisė mund tė mbahet nė dhejtėditėshin e fundit tė muajit shkurt, u ka thėnė pėrfaqėsueve tė serbėve tė Kosovės zėvendėskryenegociatori i OKB sė Albert Rohan. Ai ka nėnvizuar se koha e mbajtjes sė takimit tė Vjenės tani mvaret plotėsisht nga pala kosovare.

Rangjell Nojkiq, ka thėnė se Ruhan ka kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e Listės serbe pėr Kosovėn qė serbėt marrin pjesė nė institucionet e Kosovės, si dhe ėshtė diskutuar pėr decentralizimin. Ai ka shtuar se nga z. Ruhan nė kėtė takim ėshtė kėrkuar qė procesi i decentralizimit tė nisė sa mė shpejt dhe qė tė jetė njė proces i ndarė nga statusi politik dhe juridik i Kosovės.

Nojkiq ka paralajmėruar mundėsinė e hyrjes sė Listės serbe nė institucionet e Kosovės, tė cilat i bojkotojnė tash e gati dy vjet.

Rohan dje pasdite ėshtė takuar edhe me liderin e partisė ORA Veton Surroi.

Pas takimit Surri ka thėnė se po qe se kandidatura e Fatmir Sejdiut nga LDK ja pėr President tė Kosovės bėhet publike ai gėzon pėrkrahjen e Partisė reformiste Ora. "Natyrisht nė momentin kur Lidhja Demokratike e Kosovės tė vendosė nė mėnyrė unanime, do tė mirėpresim takimin me ta lidhur me kėtė nominim", ka thėnė Surroi.


 
Plasnik u bėri thirrje institucioneve tė Kosovės pėr plotėsimin e zbraztėsirės sė krijuar pas Presidentit Rugova
 
Vjenė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK
- Ministrja e Jashtme e Ausrisė, Ursula Plasnik u bėri thirrje institucioneve tė Kosovės pėr plotėsimin sa mė tė shpejtė tė zbraztėsirės sė krijuar pas vdekjes sė presidentit Rugova.

Ajo ka vlerėsuar se perspektiva evropiane duhet tė jetė element stabiliteti pėr rajonin e Ballkanit Perėndimor por edhe pėr ardhmėrinė e Kosovės. Austria, tha ajo, synon qė si kryesuese e radhės e BE tė krijojė njė atmosferė tė mirė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Plasnik ka pėrshėndetur deklaratėn e mbrėmshme nga takimi i Grupit tė Kontaktit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.