|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Prej estetit brilant deri te udhėheqėsi emblematik

 
 

 
Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN
 
Shkruan: Faruk Tasholli

Intelektuali Ibrahim Rugova, mendoj unė, nė botėn shqiptare, do tė mbahet mend me respekt pėr veprimin e tij nė dy fusha kryesore tė veprimtarisė sė tij : letrare e kulturore dhe atė politike.
 
Shfaqja e emrit tė tij nė vitet shtatėdhjetė, ėshtė edhe njė shfaqje e re dhe moderne nė avancimin e kritikės letrare shqiptare, ėshtė njė mendimtari sovrane, nė vlerėsimin e letėrsisė qė nga antikiteti e kėndej.
 
E them sovrane, pasi regjimet politike ku jetonin shkrimtarėt shqiptarė, nuk ishin pa ndikim, qoftė nė formimin e tyre, qoftė nė orientimin tematik e shprehės tė autorėve.
 
Ibrahim Rugova zhvillon njė kritikė dhe njė studim tė letėrsisė pa e ngarkuar me anėt formale, pa u mbėshtetur nė skemat stereotipe dhe pa u stėrzgjatur jashtė esencave tė artit. Pėrqėndrimi i tij nė qenėsinė e letėrsisė dhe kriteri i fortė vlerėsues, atė e radhisin ndėr estetėt brilantė, jo vetėm brenda letėrsisė sonė.

Duhet shtuar kėtu se deri nė fund tė viteve tetėdhjetė tė shekullit tė kaluar, Rugova ishte njeri me ndikim tė madh nė jetėn kulturore e letrare tė Kosovės. Me kėtė rast duhet pėrmendur tribunat letrare, takimet e ndyshme letrare e kulturore, po edhe promovimet e veprave ku fjala e tij ishte vendimtare nė krijimin e njė opinioni tė drejtė.

Po kėshtu, nė veprimtarinė e gjithmbarshme botuese, mendimi i tij ushtroi njė ndikim tė jashtėzakonshėm. Le tė na kujtohen dhjetėra recensione tė veprave letrare qė botonte “Rilindja”, pastaj Instituti Albanologjik etj. Mendimi i tij ishte i shkurtėr, i qartė, i thellė, kreativ dhe vazhdimisht domethėnės.

Nė mesin e viteve tetėdhjetė, zėri i Ibrahim Rugovės do tė ngritet kundėr pozicionit tė pafavorshėm tė shqiptarėve nė federatėn jugosllave, kundėr represionit dhe strategjisė negative qė ndiqte politika jugosllave, e veēanėrisht ajo serbe ndaj Kosovės.
 
Ai duke shfrytėzuar takimet e ndryshme tė shkrimtarėve nė Novi Sad e Beograd, e tha tė vėrtetėn pėr represionin nė Kosovė, pra pikėrisht nė qendrat ku projektohej ai represion.
 
Me kėtė nxiti vėmendjen e shtypit slloven e ndėrkombėtar dhe gradualisht hyri si intelektual nė politikė. Vizioni i tij pėr Kosovėn si shtet i pavarur dhe i integruar nė sferėn oksidentale tė botės, bėri qė kjo pikė e vogėl nė hartėn botėrore, tė tėrheq edhe vėmendjen e fuqive tė mėdha pėr ndihmėn konkrete dhe me rezultate tė paimagjinueshme.
 
Ai qė nga viti 1968, jo vetėm qė predikoi, por edhe punoi pėr pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės. Prandaj, jo rastėsisht, ishte dhe do tė mbetet figura mė emblematike prej udhėheqėsi tė shqiptarėve tė Kosovės dhe mė gjerė.

31.01.2006


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.