|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nderimet madhėshtore tė qytetarėve pėr Presidentin Rugova po vazhdojnė

 
 

 
Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK - Nderimet madhėshtore tė qytetarėve pėr heroin e tyre tė pėrjetshėm, Presidentin Rugova, kanė vazhduar edhe sot nė "Varrezat pėrkujtimore" nė Velani.
 
Kryesisht, homazhet te varri i Presidentit Rugova edhe gjatė ditės sė sotme ishin tė organizuara dhe vizitorėt kanė ardhur me autobusė e vetura, tė cilat kanė filluar qė nga ora 7.00 e mėngjesit.
 
E veēanta, pėr nga organizimi dhe numri i madh me rreth 1.000 veta, ishte vizita e delegacionit tė Degės sė LDK-sė nga Ferizaji.

Delegacioni i kėshilltarėve tė kryeministrit Kosumi dhe zėvendėskryeministrit Salihaj, bėri homazhe nė orėt e para tė mėngjesit, para varrit tė Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova, duke mbajtur njė minutė heshtje dhe mė pas me vėnien e luleve.
 
Kėshilltari i Kryeministrit, Jahja Lluka tha se Kosova do tė vazhdojė tė punojė me pėrkushtimin mė tė madh pėr pėrmbushjen e amanetit tė Tij, bėrjen e shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės.

Nderime bėnė edhe njė delegacion nga Peja, i kryesuar nga kryetari Ali Lajēi, nėnkryetari Smajl Shala dhe kryetari i Degės sė LDK-sė Ymer Muhaxheri, pastaj dega e Lypjanit, e kryesuar nga deputeti dhe kryetari i degės, Naser Osmani, ajo e Skenderait e kryesuar nga deputeti Fadil Geci, pastaj nga Kuvendi Komunal i Therandės, nė krye me kryetarin Sali Asllani.

Kryetari i Therandės, Sali Asllani, tha se vdekja e presidentit Rugova, ėshtė njė humbje e madhe, sepse Presidenti Rugova ishte personifikim i tė gjitha tė arriturave dhe avancimit tė ēėshtjes sė Kosovės nė kėto 16 vjetėt e fundit.
 
"Humbja e Presidentit Rugova ėshtė vėshtirė tė kompensohet, por ne tė gjallė duhet tė bėjmė pėrpjekje maksimale qė tė dyfishojmė kapacitetin tonė, nė mėnyrė qė sado pak ta zbusim kėtė humbje", tha Asllani. Edhe kryetari i Pejės, Ali Lajēi, tha se ėshtė njė dhembje e madhe humbja e Presidentit Rugova.

"Presidentit edhe kėshtu i ndjerė ka avancuar ēėshtjen tonė kombėtare, respektivisht statusin e pavarėsisė si zgjidhja e vetme pėr Kosovėn”, tha ai.

Poashtu homazhet kanė vazhduar nga nxėnėsit e disa shkollave si ajo fillore "Elena Gjika" nga Prishtinė, shkolla e mesme Ekonomike "Hasan Prishtina" nga Mitrovica, gjimnazi “Aleksandėr Xhuvani” i Podujevės, e ajo fillore “Haki Gashi” nga Bradashi i Podujevės, tė shoqėruara nga udhėheqėsit e shkollave si dhe nga arsimtarėt dhe profesorėt e tyre.

Nderime pėr Presidentin Rugova bėnė edhe minatorėt e “Trepēės”, tė ardhur nė njė grup relativisht tė madhė, nė mesin e tė cilėve invalidė dhe pensionistė, pastaj njė delegacion i sindikatės sė pavarur tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės. Ndėrsa, delegacioni i kompanisė publike tė pastrimit nga Istogu, ėshtė veēuar pėr nga rregulli dhe mėnyra e tregimit tė respektit tradicional ndaj ceremonive.
 
Nė mesin e delegacioneve qė ishin pas dite pėr homazhe ishin edhe delegacioni i kompanisė hoteliere, tė kryesuar nga Zekė Ēeku, njė delegacion i Gjykatės Komunale tė Vushtrrisė, i kryesuar nga Rifat Bllata etj.

Tė gjitha homazhet te vendi ku po prehet trupi i Presidentit Rugova, tė tė gjithė pjesėmarrėsve, qoftė tė ardhur nė mėnyrė tė organizuar apo individualisht, janė kryerė me dinjitet dhe disiplinė tė lartė, ndonėse numrin prej dhjetė mijė vetėsh e kanė kaluar vetėm gjatė ditės sė sotme, ndėrsa ato vazhdojnė edhe nė orėt e mbrėmjes.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.