|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Lidhja e Shkrimtareve tė Kosovės mund tė mbetet vetėm me krijues qė shkruajnė me dorė te majtė

 
 

 

1 shkurt 2006 /TN

Dipl.Ing. Ahmet Hasani, Zvicėr

 

RA KJO DEKĖ E U PAMĖ

"....Mospjesėmarrja e Adem Demaēit, Rexhep Qosjes dhe disa krijuesve shqiptar nė varrimin e Kryetarit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, le vend pėr spekulime te ndryshme...."

Populli shqiptar, Qeveritė shqiptare, Kuvendi i Kosovės, Ushtria e shtetit tė Kosovės, delegacionet e shumė shteteve i bėnė homazhet dhe nderimet me te larta kryetarit Ibrahim Rugova.

Nė varrim morėn pjesė dhe u luten pėr shpirtin e tij pėrfaqėsues e tė gjitha religjioneve. Vizioni i Rugovės ishte pėrmbysja e diktaturės, ēlirimi dhe Pavarėsia e Kosovės, pėr kėtė ai u drejtua kah Perėndimi dhe bėri mire sepse kėshtu pėrshpejtoi rrugėn drejtė pavarėsisė. Sikur heroi ynė kombėtar Gjergj Kastrioti ashtu edhe Ibrahim Rugova do te mbetet si figurė qė i bashkon gjithė shqiptarėt pavarėsisht besimit qe kanė.

Ibrahim Rugova do te kujtohet si njė trim qė luftoi me forcėn dijes, dashurisė, mirėsisė, paqes parime kėto qė i kanė te gjitha religjionet.  Pėr ti dhėne nderime Kryetarit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugovės thuhet e shkruhet nga vendoret e te huajt se afėr 1 milion njerėz ia mėsynė Prishtinės.

Vdekja e kryetarit Ibrahim Rugova la shumė punė te cilat ende nuk po dihet se kush do ti kryej por edhe ndriēoi shumė gjera pėr te cilat po dihet se kush dhe pse nuk po i kryen. Fjala ėshtė pėr disa institucione me rėndėsi pėr jetėn kulturore e shpirtėrore te Kosovės siē ėshtė Lidhja e shkrimtareve te Kosovės. Mospjesėmarrja e Adem Demaēit dhe disa krijuesve qė pėr qendėr gravitimi kanė Lidhjen e Shkrimtarėve te Kosovės, Universitetin e Prishtinės apo ndonjė institucion tjetėr le vend pėr spekulime te ndryshme.

Pėr Qosėn flitet se nuk morri pjesė pasi qė kishte ende inat nė Ibrahim Rugovėn i cili nuk ia paska lėshuar “babės sė kombit” vendin e Kryetarit tė Kosovės. Pėr Demaēin spekulohet se kėtė e bėnė pėr arsye taktike, analitikėt e politikės kosovare mendojnė se Demaēi mund tė shkoj ilegalisht natėn te varri i Rugovės por ditėn nuk e bėnė njė gjė te tillė sepse nuk do ta hidhėroj kryetarin serb Boris Tadiq.

Nuk ėshtė fjala kėtu pėr solidarizim me Z. Tadiq pasi qė atij nuk iu dha leja pėr pjesėmarrje nė varrimin Kryetarit Rugova por pėr projektin “vėllazėrorė” tė Ballkanisė. Zotri Adem Demaēi mendon se BALLKANIJA ka qen dhe mbetet mė me rėndėsi pėr popullin shqiptar.

Thuhet se Demaēi ka arrit t`i bind disa shkrimtarė dhe t`u shpjegoj si qėndron puna por mjerisht disa nuk po arrin ende ta kuptojnė Demaēin. Shenjat e para tė kėtij keqkuptimi me Z. Demaēi dhe lidhjet e tij me “vėllezėrit Ballkanik” janė daljet e para nga lidhja e shkrimtareve tė Kosovės.

Analistet politik prognozojnė se ka rrezik qė shumė shpejt nė Lidhjen e shkrimtareve tė Kosovės tė mbeten vetėm krijuesit qė shkruajnė me dore te majtė.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.