|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

KUSHTUAR KOLOSIT DARDANIAN DR. IBRAHIM RUGOVĖS

 
 

 
 
Shkruan: Agim GASHI
 
Dhe sharkia u mbush me mall“
Kanga ime bahet vaj“,
Lot e varg i derdhi n“letėr
Se si ti ma nuk ka tjetėr.
 
Lum“ Kosova qė pat nji djalė
Mirė i rrinte nė qafė nji shallė,
Lum“ e lum“ bante Kosova
Nderi i Kombit Ibrahim Rugova!
Lumja nana n“dritė qė e qiti
Lumja shpija qė e rriti,
Lum Dardania qė t“pati ty
Pėr Vatan dritė e LIRI!
 
Kah u nise me nji grusht dhe
Pėr liri e pėr atdhe,
Gju mė gju me burra t“botės
Me ja sjellė lirinė Kosovės.
Lumja nana n“dritė qė e qiti,
Lum“ Kosova qė tė rriti
Mbete simbol dhe krenari
Lum“ ky popull qė t“pati Ty!
 
Prina, prina t“thoshte Kosova
Gjithmonė n“ball“ Ibrahim Rugova,
N“shpirt e bajshe nji amanet
Qė kėtė popull n“dritė ta qet.
Lumja nana n“dritė qė t“qiti
Lumja shpija qė tė rriti,
Lum“e lum“ populli qė t“pat
Dymijė vjet i ke sjellė fat!
 
Qan Kosova e lshon kushtrim
Me shumė mallė e me gjėmim,
Loton Prishtina, loton Tirana...
Loton nusja e vajton nana:
Lamtumirė o bir Dardani
Lamtumirė pėr nė botė t“amshueshme,
Vepra jote legjendare
Na e ka ba Kosov“n t“bekueshme!
 
  
Pėrkulem para veprės sate i nderuari Presidenti i parė i Kosovės.
  
  
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.