|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi takoi shefin e Zyrės hungareze nė PrishtinėKryeministri Kosumi takoi shefin e Zyrės hungareze nė Prishtinė

 
 

 
Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi priti sot nė njė takim shefin e Zyrės hungareze nė Prishtinė, z. Zoltan Imecs.

Shefi i Zyrės hungareze, e cila ėshtė hapur ditė mė parė nė Prishtinė, fillimisht ka njoftuar kryeministrin me politikat e jashtme tė Hungarisė dhe ka theksuar se diplomacia e vendit tė tij jep rėndėsi edhe zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės duke u nisur nga principet e ruajtjes sė stabilitetit nė rajon.
 
Ai gjithashtu tha se regjioni i Ballkanit ėshtė ndėr prioritetet e qeverisė hungareze. Siē theksohet nė njė komunikatė, diplomati hungarez shprehu gatishmėrinė e Hungarisė pėr tė ndihmuar nė proceset e integrimeve tė vendeve tė Ballkanit nė strukturat e EU sė. Nė kėtė kontekst ai ceku se Budapesti zyrtar pėrkrah angazhimet e Grupit tė Kontaktit lidhur me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me definimin e statusit final tė Kosovės.

Diplomati i porsaemėruar, Zoltan Imecs foli edhe pėr mundėsitė e zgjerimit tė bashkėpunimit nė mes tė Hungarisė dhe Kosovės nė tė gjitha fushat ku ekziston interesi i pėrbashkėt. Ai pėrsėriti nevojėn e pėrkrahjes sė Kosovės nė shumė fusha, dhe potencoi se Unioni Evropian edhe deri mė tani ka dhėnė njė kontribut tė madh nė kėtė drejtim dhe se do tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen.

Kryeministri Kosumi pasi i uroi detyrėn e re shefit tė Zyrės hungareze nė Prishtinė, ka theksuar kontributin e deritashėm tė Hungarisė dhe konkretisht pėrmendi prezencėn e njėsisė ushtarake tė Hungarisė nė kuadėr tė KFOR it si dhe pjesėtarėve tė shėrbimit policor hungarez pranė forcave policore tė UNMIK ut qė kanė dhėnė kontribut tė rėndėsishėm nė fushėn e sigurisė.

Kosumi ka thėnė se pėr Kosovėn ėshtė e rėndėsishme pėrvoja e Hungarisė nė procesin e transformimit dhe rruga e anėtarėsimit nė BE.

Kryeministri Kosumi tha se viti 2006 ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse pritet qė gjatė kėtij viti tė pėrcaktohet statusi definitiv i Kosovės. "Ėshtė interesi jetėsor i Kosovės qė gjatė vitit 2006 ta rrumbullakojmė procesin e bisedimeve pėr statusin final, pėr tė bėrė Kosovėn shtet demokratik, tė pavarur dhe sovrane. Definimi i statusit final tė Kosovės do tė stabilizonte tėrė rajonin", u shpreh kryeministri Kosumi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.