|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Nė Strazburg, mė 16 dhjetor 1998, nė selinė e Parlamentin Evropian nė Strazburg

 
 

Ibrahim Rugova nderohet me Ēmimin Saharov

 
 

 
Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK
 
Nė Strazburg, mė 16 dhjetor 1998, nė selinė e Parlamentin Evropian nė Strazburg, Dr. Ibrahim Rugovės, nė njė ceremoni madhėshtore iu dorėzua Ēmimi Saharov nga kryetari i Parlamentit Evropian, Hoze Maria Robles Delgado.

Nė praninė e parlamentarėve, tė mysafirėve tė shumtė evropianė dhe nga Kosova dhe tė disa prej laureatėve tė deritashėm tė kėtij Ēmimi tė lartė, nė kėtė ceremoni arsyetimin e dhėnies sė kėtij ēmimi e paraqiti kryetari i Parlamentit Evropian, Hoze Maria Robles.

Duke folur pėr personalitetin e dr.Ibrahim Rugovės, zoti Robles tha se "njeriun qė po e nderojmė sot ka zgjedhur rrugėn e mosdhunės dhe tė negociatave nė kėrkim tė njė zgjidhjeje politike, qė do t'i garantonte liritė themelore pėr popullin e Kosovės". Rruga qė ka zgjedhur dr.Rugova pėrfshin edhe lirinė e vetėvendosjes pėr popullin e tij, siē jepet nė Konventėn e OKB-sė, theksoi zoti Robles.

Dr. Ibrahim Rugova, tha nė fjalėn e tij Kryetari i Parlamentit Evropian, ėshtė njeriu rreth tė cilit kanė mundur tė bashkoheshin bashkėvendėsit e tij, tė cilėt e kanė zgjedhur pėrfaqėsues tė tyre nė rrehana mė tė jashtėzakonshme, tha ndėr tė tjera z.Robles, duke pėrkujtuar se kėtė Ēmim e ka marrė edhe Adem Demaēi.

 
Fjala e Ibrahim Rugovės me rastin e marrjes sė Ēmimit Saharov

Kryetari i Republikės Kosovės Ibrahim Rugova, duke u falenderuar pėr kėtė mirėnjohje tė lartė tė Parlamentit Evropian, tha: - Kam kėnaqėsi tė madhe qė sot gjendem nė kėtė institucionin mė tė lartė evropian. Kjo kėnaqėsi ėshtė mė e madhe meqė ky institucion mė nderoi me ēmimin e vet mė tė lartė, me Ēmimin Saharov, i cili tashmė ėshtė bėrė i njohur nė Evropė dhe nė mbarė botėn. Brenda kėtyre dhjetė viteve ky ēmim ėshtė bėrė simbol pėr paqe, liri dhe humanitet.

Zoti president, e them me gjithė mend, se ky ēmim ėshtė njė mirėnjohje pėr mua personalisht dhe pėr popullin e Kosovės, rezistencėn e tij paqėsore dhe sakrificat e tij.

Poashtu e them me gjithė zemėr se Parlamenti Evopian si dhe Kongresi Amerikan janė institucionet e para tė larta qė sė pari kanė reaguar pėr Kosovėn qe mė se njė dekadė dhe e kanė pėrkrahur vazhdimisht.
Shumė deputetė tė kėtij Parlamenti tė nderuar e kanė vizituar Kosovėn dhe i kanė dhėnė forcė popullit tė saj pėr tė qėndruar.

Zoti president, brenda kėtyre dhjetė viteve nė Kosovė kemi arritur tė ndėrtojmė njė shoqėri civile. Sė pari vendosja e rendit demokratik, mbajtja e sistemeve krusiale siē janė: arsimi, ekonomia e vogėl, bujqėsia, shėndetėsia dhe solidariteti. Tė gjitha kėto populli i Kosovės i ka bėrė me njė fuqi tė madhe shpirtrore, pėrkundėr dhunės, dhe represionit sistematik mbi tė. Ky popull gjatė kėtyre viteve ka treguar me shembullin e tij se di tė organizojė shoqėri dhe institiucione demokratike tė realizuara pėrmes rrugės paqėsore, aktive me sakrifica tė mėdha.

Qė nga marsi i kėtij viti Kosova u gjend nė gjendje tė rėndė dhe dramatike. U vranė shumė njerėz dhe u bėne shkatėrrime masive, tė fshatrave dhe qyteteve. Gjendja nė Kosovė ėshtė ende e rėndė dhe e ndieshme.
 
Shpresojmė se me vendosjen e misionit tė OSBE-sė dhe tė angazhimit tė NATO-s do tė arrijmė tė qetėsojmė gjendjen dhe tė krijojmė mė shumė hapėsirė pėr zgjidhje politike. Theksojmė se zgjidhja me e mirė pėr Kosovėn ėshte, Kosova e pavaruar me tė gjitha garancat pėr serbėt e Kosovės dhe njė prorektorat ndėrkombėtar si fazė kalimtare.

Pavarėsia e Kosovės do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Sė pari do tė qetėsonte Shqipėrinė, Maqedoninė madje edhe Serbinė. Pra do tė ishte njė faktor stabilizues nė rajon. Po punojmė nė njė marrėveshje kalimtare pėr Kosovėn e cila do tė qetėsonte gjendjen, do tė linte derėn e hapur pėr tė ardhmen e saj.

Zoti president, ndjehem posaēėrisht i nderuar me Ēmimin tuaj nė vitin jubilar dhe po ashtu qė mė ndahet nė 50-vjetorin e Deklaratės sė OKB-sė pėr tė drejtat e njeriut, e cila ka ngritur nė botė vetėdijen pėr njeriun.
Edhe njė herė i falėnderoj deputetėt e kėtij institucioni tė lartė, shpresoj e dėshiroj qė njė ditė edhe Kosova tė ketė vendin e vet kėtu, sepse siē thoshte profesori im i nderuar, Roland Bart, dėshirat duhet t'i vendosim nė politikė nė aksion, sepse janė pjesė e njerėzve dhe e popujve.

Zoti president, mė lejoni qė kėtė fjalė timen ta pėrmbyll me njė proverb shqiptar, tė njėrit nga popujt mė tė vjetėr tė kontinentit, se "shtėpia nuk mbahet pa miq".
 
Kosova sot mund tė themi se ka shumė miq nė kėtė shtėpi, pėrfundoi kryetari i Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova.

QIK - 16 dhjetor 1998


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.