|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Gazetari (ashtu) si nuk duhet bėrė

 
 

 
1 shkurt 2006 /TN
 
Jeton KELMENDI

“Nė ngjarje tė mėdha duhet tė ketė vend vetėm pėr gazetarė tė mėdhenj”, mė dukej se vazhdimisht mė tingėllonte nė vesh kjo thėnie, gjithė ditėn e ceremonive mortore tė presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova. E kam dėgjuar kėtė thėnie nga njė veteran i njohur i gazetarisė kosovare, por tė cilit edhe, pse ende aktiv, atė ditė nuk ia dėgjova zėrin.
 
Me siguri nė mediet tona elektronike e kishin mėnjanuar nga skena pėr t’u lėnė vend ca tė tjerėve qė pretendonin tė vetėshpalleshin tė mėdhenj nė gazetarinė e Kosovės, pėrmes transmetimit dhe komentimit tė ceremonisė sė varrrimit -komentim me duar nė xhepa.
 
Kamerat flasin vetė, por edhe pamjet e tyre nuk mund tė jenė kuptimplota nėse prishen nga komentimet e amatorėve, tė cilėt flasin sikur komentojnė ndonjė ngjarje tė parėndėsishme, por edhe tė panjohur pėr ta.
 
Tri televizionet kombėtare nė Kosovė transmetuan drejtpėrdrejt shumicėn e ceremonisė mortore. Me kėto transmetime bartėn te shikuesit dhe degjuesit gjithė paaftėsinė e tyre profesionale. Raportuesit dhe komentuesit nėpėr studiot e transmetimit folėn, por nuk arritėn ta pėrcillnin si duhet te publiku atmosferėn e kėtyre ceremonive.
 
Ata vetėm belbėzuan, si t’i nxirrnin fjalėt nga bunari. Profesionalisht ishin tė papėrgatitur pėr mbulimin e njė ngjarjeje si kjo. Transmetimi i ceremonisė e lakuriqosi jo vetėm amatorizmin gazetar, por edhe mungesėn e njohurive tė pėrgjithshme politike, historike dhe tė gjithė bagazhit tė nevojshėm qė duhet ta ketė njė gazetar i cili merr pėrsipėr komentimin e ngjarjejve tė tilla.
 
Munguan detaje interesante nga jeta e presidentit tė ndjerė, sigurisht Presidentit nuk i kanė munguar. Mungoi pėrcjellja me detaje pėr vlerėsimet apo takimet e tė ndjerit me personalitete tė njohura qė ishin tė pranishėm nė ceremoni.
 
Nė RTK kaluan tė pavėrejtur psh. ish shefi i UNMIK-ut Bernard Kushner, Marti Ahtisari etj.
 
Hyrjen e tyre nė sallėn “1 tetori”, RTK-ja e mbuloi me komente pėr interesimin e madh tė mediave pėr ceremonitė. A thua asnjė frazė nuk mund tė gjendej pėr pėrshtypjet e tyre pėr Rugovėn, ose fakte historike pėr raportet e Rugovės me ta. Jo vetėm kaq. Shihej qartė se ata nuk i dijnė, apo nuk duan t’i zbatojnė rregullat bazė tė profesionit tė gazetarisė.
 
Tė transmetosh drejtpėrdrejt dhe me dinjitet profesional e kombėtar kėtė ngjarje nuk nėnkupton zvarritjen e fjalėve nė fjali tė pakoordinuara siē bėnin kėta tė ashtuquajtur gazetarė. Kjo punė me njė pėrkushtim mė tė madh nuk ishte e parealizueshme, vetėm t’i hapnin  agjencitė aty kanė mundur tė gjejnė materiale tė bollshme.
 
Presidenti Rugova ishte shumė i publikuar nė agjencitė botėrore. Pėrafėrsisht e njėjta dukuri ishte nė tė tria televizionet, por barra mė e madhe sidoqoftė bie mbi Televizionin (publik) tė Kosovės. Trasmetuesi publik vazhdoi dėshtimin e filluar qė nė ditėn e vdekjes, kur u vonua me lajmin e po ashtu edhe me materialet pėrcjellėse arkivore qė duhej tė ishin tė gatshme dhe tė transmetoheshin menjėherė.
 
RTK-ja lajmin e parė e jep shumė tė shkurtėr dhe jo vetė, por lidhet me radion multietnike “Blue Sky”. Do tė duhej ta ndėrpriste programin dhe tė dilte njėri ndėr shefat e t’i njoftonte qytetarėt. Kėtė ua kishte pėr obligim qytetarėve tė Kosovės qė pėr ēdo muaj ua merr nga tre euro e gjysmė.
 
E njėjta situatė ishte edhe nė Radio Kosovė, si pjesė pėrbėrse e RTK-sė. Qė dy orė para fillimit tė fjalimeve nė sallėn 1 Tetori, dėgjuesit e kėtij stacioni, nė njė situatė tjetėr, do tė mund tė kėnaqeshin me “muhabetin” ndėrmjet moderatorėve nė studio dhe atyre nė sallė.
 
Fjalinė shpesh e niste njėri nė studio, e miratonte me njė “padyshim” tjetri nė sallė dhe e pėrmbyllte moderatorja tjetėr nė studio. Nganjėherė rolet ndėrroheshin, derisa moderatorėt nė studio mundoheshin ta “nxirrnin” nga situata tjetrin nė 1 Tetor.
 
Sidoqoftė, me dėshtime nė televizionet dhe radiot tona jemi mėsuar. Mirėpo, mė 26 janar dėshtimi ishte shumė mė i madh dhe mė i rėndė. Kjo ngjarje ishte sprovė edhe pėr mediat tona qė pretendojnė se punojnė sipas standardeve perėndimore gazetare. Problemet nė kėto raste nuk ishin teknike.
 
Ishin probleme tė mendjes dhe penės, tė mungesės sė profesionalizmit e tė seriozitetit, tė mungesės sė “gazetarėve tė mėdhenj pėr ngjarje tė mėdha”. Fundja, kėsaj ngjarjeje tė rėndė kombetare i duhet mendje nė tė gjitha nivelet, veēanėrishtė medies. Nė kėto ditė tė zisė nuk ėshtė e domosdoshme tė merremi me gjėra tė tilla, por pėveē dėshtimit profesional mė bėhet se ėshtė edhe dėshtim kombėtar.   


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.