|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dysyr tha se deri nė javėn e ardhshme duhet tė emėrohen drejtuesit e dy ministrive tė reja

 
 

 
Prishtinė, 1 shkurt 2006 /TN /QIK - Shefi i Shtyllės sė Parė tė UNMIK ut pėr Drejtėsi dhe Polici, Zhan Dysyr tha se deri nė javėn e ardhshme duhet tė emėrohen drejtuesit e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhje asaj tė Drejtėsisė, si dhe duhet tė fillohet me zbatimin e rregullores mbi themelimin e Kėshillit gjyqėsor tė Kosovės.
 
Kėshtu u shpreh Dysyr gjatė Kuvendit tė dytė zgjedhor tė Shoqatės sė Prokurorėve Publik nė Kosovė.
Ndėrkaq shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Filip Goldberg ka thėnė nė kėtė kuvend se Qeveria e SHBA ve dhe bashkėsia ndėrkombėtare edhe mėtutje do tė mbeshtesin sistemin e drejtėsisė nė mėnyrė qė prokurorėt tė krijojnė barazi pėr tė gjithė qytetarėt pa dallim nė mėnyrė qė tė plotėsohen standardet e vėna pėr ta.
 
Nė anėn tjetėr, prokurorėt e Kosovės kanė thėnė se kritikat e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KS tė OKB sė kanė qenė tė bazuara.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.